Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Bateria B2 Węgrzce jest burzona
Autor Wiadomość
krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie Wrz 25, 2011 7:55 pm   Bateria B2 Węgrzce jest burzona

Jak w temacie. Nic więcej nie wiem, dostałem mailem kilka zdjęć. Jeśli kto używa geoportalu - chodzi o działkę nr 1252 w gminie Zielonki powiat Kraków. Poległo zadrzewienie, jeden ze schronów zburzony całkowicie, drugi na zdjęciach w trakcie burzenia, los trzeciego nieznany.

Czy ktoś wie co tam się do k...nędzy dzieje?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Wrz 25, 2011 8:23 pm   

Jutro poniedziałek. Od 7-mej można dzwonić. Jakieś inne wyjście?

LaTo 
bunkrołazik

Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 10:13 am   

Dowiedziałem się w Gminie Zielonki, że zgode wydał konserwator JJ.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 10:58 am   

Też zasięgnąłem języka. To nie do końca tak, ale wesoło nie jest.

Konserwator napisał jedynie, iż bateria nie jest objęta żadną formą ochrony, co jest skądinąd zgodne z prawdą. Właścicielowi faktycznie ułatwiło to dalsze załatwienia w urzędach, ale konserwator nie mógł - w świetle powyższego - zablokować jego działań. Wina JJ polega raczej na zaniechaniu, niż działaniu - było kilka okazji, by zająć się tematem i objąć obiekt ochroną. Tymczasem np. podczas sporządzania kilka lat temu planu miejscowego dla tego rejonu konserwator nie wniósł żadnych uwag w temacie i w efekcie w MPZP bateria nie istnieje - plan w ogóle nie notyfikuje faktu istnienia takiego obiektu, nie mówiąc o obejmowaniu go ochroną (a MPZP też może być tu narzędziem, i top bardzo skutecznym).

Zdziwienie budzi co innego. Otóż, na tej działce nie da się nic wybudować. Część jest mianowicie objęta rezerwą terenową pod autostradę, a reszta ma w planie status ZL, czyli nie wolno tam wprowadzać żadnej zabudowy. W świetle tego zupełnie niezrozumiałe jest, po jaką cholerę właściciel, prywatna osoba, inwestuje pieniądze w burzenie schronów i niwelację baterii za pomocą ciężkiego sprzętu, skoro - na pierwszy rzut oka - nic mu z tego nie przyjdzie, bo nic tam nie postawi. Co jeszcze ciekawsze, wszystko wskazuje na to, że właściciel wie, co robi - uzyskał zgodę na rozbiórkę w nadzorze budowlanym i co więcej, zabezpieczył się uzyskując ją w trybie zgłoszenia prac i z uzyskaniem zaświadczenia o przyjęciu tego zgłoszenia. Innymi słowy, PINB nie może teraz w żaden sposób cofnąć mu zgody na prace. Innymi słowy, ma legala...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 11:07 am   

krakał napisał/a:
W świetle tego zupełnie niezrozumiałe jest, po jaką cholerę właściciel, prywatna osoba, inwestuje pieniądze w burzenie schronów i niwelację baterii za pomocą ciężkiego sprzętu, skoro - na pierwszy rzut oka - nic mu z tego nie przyjdzie, bo nic tam nie postawi.

Potencjalnie obiekt mógł przeszkodzić w budowie obwodnicy, wtedy działka byłaby podwójnie bezużyteczna. Teraz tego problemu już nie ma. Czego tu nie rozumieć?
Ktoś zaspał i tyle. Jak widać "konkurencja" się dobrze orientuje w temacie gdzie warto "niwelować". Ciekawe co "padnie" w następnej kolejności?

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 4:40 pm   

No właśnie, w gminie powiedziano mi ze ona jest podwójnie bezużyteczna, bo jej południowa część nadal stanowi rezerwę pod obwodnicę. Dlatego nie rozumiem.

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 5:36 pm   

Można grilla postawić w przyczepi :mrgreen: Taki Drzymała współczesny o podłożu ekonomiczno-konsumpcyjnym :mrgreen:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 10:18 pm   

Przeczytałem sobie artykuł http://krakow.naszemiasto...ml#czytaj_dalej
Wszystko mi opadło...

zbysław 
bunkrołazik

Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 11:35 am   

Taki już los, smutny los. Nad morzem też kilka obiektów zrównano z ziemią. Konserwator z reguły działa, jak już jest za późno i jest poddawany presji ze strony "obrońców".

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 1:50 pm   

To, że sprawa z baterią nie powinna się zdarzyć to jedno. To, że osoby z tego samego środowiska kopią piłkę do własnej bramki i uprawiają przy tym lans - to drugie.

Odpowiedz do tematu