Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Polska kopuła obserwacyjna z 1936 roku

Jak oceniasz artykuł? Wyraź proszę swoją ocenę w skali 1 - 5.
1
0%
 0%  [ 0 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
3
0%
 0%  [ 0 ]
4
0%
 0%  [ 0 ]
5
100%
 100%  [ 10 ]
Głosowań: 10
Wszystkich Głosów: 10

Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 00:42   

Owicz napisał/a:
Autor ma wiele przywar ;) ale raczej nie ma wśród nich tej, by konstruować swój artykuł metodą kopiuj-wklej z forum :)

W zasadzie to Owicz pochwalił autora w owiczowy sposób. Jest to bardzo rzadkie zjawisko. Chciałbym, aby o minie tak miło kiedyś napisał.

Auf....

Theo 
bunkrołaz

Wysłany: Wto 08 Lis, 2011 00:36   

Auf, jeżeli przebrnąłeś przez artykuł, to napisz parę słów dla śmiertelników.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 09 Lis, 2011 22:54   

Franz Aufmann napisał/a:
Chciałbym, aby o minie tak miło kiedyś napisał.

Kto wie, może kiedyś ... ;)
Artykuł czytałem. W zasadzie przeczytałem 2/3 artykułu. 1/3 artykułu nie została bowiem jeszcze napisana.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Lis, 2011 23:09   

Owicz napisał/a:
Artykuł czytałem. W zasadzie przeczytałem 2/3 artykułu. 1/3 artykułu nie została bowiem jeszcze napisana.

W temacie tego artykułu jest:
PANCERZE OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO. POLSKA KOPUŁA OBSERWACYJNA Z 1936 ROKU.

Prawdopodobnie może to zapowiadać cyklu artykułów. Nie jestem jednak pewny, czy kogoś mogą zainteresować informacje dotyczące:
- Odbioru technicznego kopuły.
- Gatunków staliwa stosowanych do lania pancerza.
- Jakości odlewu.
- Zgodności wykonania kopuły z dokumentacją.
- Zastosowanie kopuły i jej ocena.

Większości z nas interesuje wyłącznie zastosowanie kopuły i jej ocena.

Auf... pozdrawia

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 10 Lis, 2011 23:36   

Ja również zostałem szczęśliwym posiadaczem numeru i z wielką przyjemnością i cieknącą ślinką wgryzłem się w pierwszej kolejności w lekturę . Po przeczytaniu również odniosłem wrażenie że to nie jest wszystko .Rozumiem że szczupłość numeru nie pozwala na więcej.
Jest to pierwsze ( jakie przeczytałem ) tak szczegółowe i całościowe omówienie tematu z tym co najbardziej lubię wspaniałe rysunki i te małe cyferki. I w tym miejscu miałbym parę uwag .
1. W moim egzemplarzu rysunki 1 i 2 są mało czytelne pod względem pomiarowym , cyferek prawie nie widać a na pozostałych rysunkach trzeba się dobrze wpatrzyć ( podobnie jest w innym artykule ).
2. Brakuje mi również rysunku otworu obserwacyjnego widzianego z przodu - oczywiście z wymiarami.
3. Do pełni szczęścia zdałby się rysunek podłogi z zaznaczonym wejściem do kopuły i sytuowaniem włazu względem np kierunku ataku .
4. Czy w następnych rysunkach można wymiarować odległość krawędzi strzelnicy do stropu lub podstawy kopuły - obecnie jest podana odległość od osi obrotu ( czyli w połowie światła otworu )
To tak na pierwsze wrażenie .
Przepraszam że tak marudzę ale ja widzę tylko takie drobne , kosmetyczne uwagi .Moja wiedza w tych tematach jest niewielka
Dzięki wielkiej pracy Autora otrzymałem dużą dawkę wiedzy i za to należą się wielkie Podziękowania .

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 10 Lis, 2011 23:39   

Auf , mnie takie tematy interesują stanowią nieodłączną całość i bez tego nie było by kopuły

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lis, 2011 00:54   

Cześć Wojtku,
Cytat:
1. W moim egzemplarzu rysunki 1 i 2 są mało czytelne pod względem pomiarowym , cyferek prawie nie widać a na pozostałych rysunkach trzeba się dobrze wpatrzyć ( podobnie jest w innym artykule ).

Materiały zamówione w Militär Archiv z Freiburg otrzymałem w postaci drukowanej z „mikrofisch” formatu A4. Część dokumentów przeczytałem przy pomocy lupy, którą swojego czasu dostałem w WP, podczas 12 miesięcznej przerwy w życiorysie. Sądziłem, że mój wzrok jest lekko ułomny (wiadomo nie te lata), ale mój syn, poproszony o konsultacje, zrobił to samo. Poprosił lupę. Mimo wszystkich doświadczeń, cyferki na wspomnianych rysunkach, są trochę nieczytelne.

O jakim drugim artykule wspomniałeś?

Auf... wieczorowąporą

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 11 Lis, 2011 20:19   

Trochę szkoda że cyferki tak wyszły , może przy następnych rysunkach pogrubić cyferki aby były bardziej wyraźne.Podobnie małe cyferki są na rysunkach schronów z artykułu o Pozycji Lidzbarskiej ( drugi artykuł ).

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob 12 Lis, 2011 17:19   

Franz Aufmann napisał/a:
Nie jestem jednak pewny, czy kogoś mogą zainteresować informacje dotyczące:

Są ludzie których interesują takie tematy jak: "Wpływ pochewki czubka kiełka na wzrost kłoska". Jestem pewien że znajdą się osoby zainteresowane sprawami technologii i produkcji kopuły. :) Że zaś omówione w artykule sprawy to ważny ale tylko krok do celu, jakim jest funkcjonowanie danego elementu (pancerza i osłanianego przezeń stanowiska) w ramach obiektu obronnego ...
Tego co napisałem wyżej nie należy oczywiście traktować jako głos krytyczny, wobec istnienia niepodważalnego prawa autora do wyboru zakresu tematycznego swojego opracowania.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Lis, 2011 19:47   

wojtek1 napisał/a:
Podobnie małe cyferki są na rysunkach schronów z artykułu o Pozycji Lidzbarskiej ( drugi artykuł ).

Zgadza się. Nie mniej jednak uważam, że ten artykuł jest wyjątkowo dobry. Pojawiło się wreszcie ciekawe opracowanie tematu fortyfikacji, które zasadniczo rożni się od istniejącej od wielu lat formy artykułów "popularno - naukowych", bardzo pomocnych przy zwiedzaniu i odszukaniu obiektów, gdzie autor lub autorzy poprzestają na opisie dzieł fortecznych i sposobu dojścia do nich.

Mamy wreszcie artykuł z wyższej półki. Jeżeli będzie ciąg dalszy, to prawdopodobnie w bliskiej przyszłości pojawi się większe opracowanie, czego gorąco życzę autorom.

Auf... pozdrawia

Odpowiedz do tematu