Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Polska kopuła obserwacyjna z 1936 roku

Jak oceniasz artykuł? Wyraź proszę swoją ocenę w skali 1 - 5.
1
0%
 0%  [ 0 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
3
0%
 0%  [ 0 ]
4
0%
 0%  [ 0 ]
5
100%
 100%  [ 10 ]
Głosowań: 10
Wszystkich Głosów: 10

Autor Wiadomość
tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie 13 Lis, 2011 21:21   

Właśnie skończyłem czytać artykuł o kopule obserwacyjno-bojowej model 36’. I gratuluje autorowi! Artykuł zawiera wiele ciekawych i dotąd nie publikowanych informacji oczywiście można marudzić że nie ma kolorowych zdjęć czy też że autor nie pospekulował na temat zewnętrznych zamknięć otworów w kopule na Carskim Darze. Ale nie w tym rzecz ważne jest to (jeżeli nic mi nie umknęło) że jest to PIERWSZA publikacja dotycząca w całości i
wyłącznie polskiego pancerza, nie licząc oczywiście internetowych. Uwagi o za małych cyferkach , braku zwymiarowania otworu, zaznaczenia wejścia względem ataku, czy braku takiego lub innego wymiaru można potraktować jako typowe malkontenctwo. Bunkrowiec w poczuciu niedosytu po prostu planuje wyprawę w teren i ogląda (mierzy, rysuje) to co uznaje za najbardziej go interesujące. Poza tym niektóre z tych danych dostępne są na forum a co do brakujących wymiarów to można obliczyć skale rysunku i wymiarować ile dusza zapragnie.
Również taką rolę pełnią tego typu publikacje – inspirują, zachęcają do działania.
Na koniec chcę wyrazić nadzieje że kwartalnik 4 HISTORIE na stale zagości na naszym rynku, a kolejny artykuł w dziale pancerze międzywojenne także będzie dotyczył polskiej konstrukcji.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Lis, 2011 23:11   

wojtek1 napisał/a:
Czy w następnych rysunkach można wymiarować odległość krawędzi strzelnicy do stropu lub podstawy kopuły - obecnie jest podana odległość od osi obrotu ( czyli w połowie światła otworu )

Jako dokładny czytelnik, zwróciłem uwagę, że na rys. 1 (str. 4) podana jest odległość położenia strzelnicy, od podstawy kopuły do dolnej krawędzi strzelnicy. Odległość wynosi 1120 mm.

Cytat:
Brakuje mi również rysunku otworu obserwacyjnego widzianego z przodu - oczywiście z wymiarami

Rysunek 4 i 5 pokazuje strzelnicę w przekroju pionowym i poziomym. Strzelnicę wymiarowano w obu płaszczyznach na wewnętrznej powierzchni pancerza. Pozostałe wymiary wymiarowano jako kątowe. Takie wymiarowanie jest uniwersalne, gdyż jest niezmienne dla każdej kopuły wg Instrukcji Fort. 15-1936, niezależne od jej grubości pancerza.

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 15 Lis, 2011 12:15   

Franz Aufmann napisał/a:
Takie wymiarowanie jest uniwersalne, gdyż jest niezmienne dla każdej kopuły wg Instrukcji Fort. 15-1936, niezależne od jej grubości pancerza.

Ma jeszcze jedną zaletę. Określone jest pole obserwacji.

Matt
pozdro

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 15 Lis, 2011 21:19   

Ale jedną wadę , nie pokazuje że zarys otworu ma zaokrąglenia na rogach :cry: .Wymiar tego zarysu zmienia się zależnie od grubości pancerza ale łatwiej go zmierzyć niż wyliczać z odrębnego rysunku.
To jest tylko moje zdanie
Faktem jest że zarys otworu obserwacyjnego znajduje się na rysunku nr 2 ale nie do końca pokazuje to wyraźnie

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Lis, 2011 03:29   

Matt napisał/a:

Ma jeszcze jedną zaletę. Określone jest pole obserwacji.

wojtek1 napisał/a:
Ale jedną wadę , nie pokazuje że zarys otworu ma zaokrąglenia na rogach :cry: .Wymiar tego zarysu zmienia się zależnie od grubości pancerza ale łatwiej go zmierzyć niż wyliczać z odrębnego rysunku.
To jest tylko moje zdanie

Słuszne uwagi w obu przypadkach. Wielkość promienia przecięcia się powierzchni strzelnicy na średnicy zewnętrznej, należałoby odnieść do określonego pancerza. Powinna pojawić się pod rysunkiem cecha pancerza, gdyż wspomniane wielkości odnoszą się jedynie do konkretnego egzemplarza.

Produkcja kopuł była jednostkowa. Jak wspomniał autor artykułu, ulegała zmianie grubość pancerza przy zachowaniu stałej średnicy wewnętrznej na wysokości otworów obserwacyjnych. Wielkość promieni przecięcia się powierzchni, mierzonych na średnicy zewnętrznej kopuły, zmieniała się z grubością pancerza. Wartość nominalna promienia przecięcia się powierzchni tworzących, przy uwzględnieniu założonej tolerancji konstrukcyjnej, pozostawała niezmienna na średnicy wewnętrznej pancerza.

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 21 Lis, 2011 12:51   

Opis techniczny kopuły jest ciekawy. Wreszcie wiemy z jakiego staliwa produkowane były pancerze. Interesujący jest również zarys historyczny. Nie sądziłem, że artykuł będzie zawierał informacje, komu zawdzięczamy koncepcję pierwszych kopuł bojowych z OWŚ, które później były produkowane dla innych punktów oporu w prawie nie zmienionym kształcie.

Matt
pozdro

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 23 Lis, 2011 11:45   

Krótko mówiąc, Auf - wielkie brawa dla autora :!:

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Sro 23 Lis, 2011 16:58   

Artykuł tylko przeleciałem, ale nasunęło mi się jedno pytanie. Pewnie głupie, ale lepiej zapytać, niż udawać że się wie. Czym różni się staliwo od stali? W kwestiach metalurgicznych jestem kompletną nogą.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 23 Lis, 2011 17:01   

Patrz WIKI:
Cytat:
Staliwo – wieloskładnikowy stop żelaza z węglem w postaci lanej (czyli odlany w formy odlewnicze), nie poddany obróbce plastycznej.

Tym razem nie skłamali, chyba, że autor...

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Sro 23 Lis, 2011 18:56   

Może nie skłamali ale dalej nie mam odpowiedzi czym różni się od stali:) Co do WIKI ma dość mieszane uczucia.

Odpowiedz do tematu