Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pozycja Lidzbarska Odcinek Łozy - jezioro Tauty

Jak oceniasz artykuł? Wyraź proszę swoją ocenę w skali 1 - 5.
1
0%
 0%  [ 0 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
3
0%
 0%  [ 0 ]
4
11%
 11%  [ 1 ]
5
88%
 88%  [ 8 ]
Głosowań: 9
Wszystkich Głosów: 9

Autor Wiadomość
cztery.historie 
bunkrołazik


Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 21 Paź, 2011 17:20   Pozycja Lidzbarska Odcinek Łozy - jezioro Tauty

Poniżej przedstawiamy jedynie streszczenie artykułu. Więcej informacji na temat naszego czasopisma można znaleźć pod adresem: http://4historie.pl/kwart...istorie-0-2011/

Arkadiusz Woźniakowski, Piotr Mściwojewski, Tomasz Chwietkiewicz
Pozycja Lidzbarska Odcinek Łozy - jezioro Tauty

Fortyfikacje Pozycji Lidzbarskiej, zwane też „Trójkątem Lidzbarskim”, to niezwykle interesujący kompleks umocnień w dawnych Prusach Wschodnich. Jest to jedna z najstarszych linii umocnień niemieckich z okresu międzywojennego, budowana w latach 1932-1937. Brak szerszej literatury był jednym z bodźców do podjęcia badań terenowych, dla których punktem wyjścia były mapy pozycji z 1944 r. oraz nieliczne dokumenty pochodzące z Archiwum Federalnego we Freiburgu. Artykuł opisuje 12-kilometrowy odcinek, określany w dokumentach „Łozy – jezioro Tauty” (Abschnitt Klingenberg – Tafter See). Wchodził on w skład drugiego odcinka dywizyjnego – jednego z ośmiu, na które podzielono Pozycję Lidzbarską. Według dostępnych źródeł jego budowa rozpoczęła się w 1933 r. Opisywany odcinek ze względu na strukturę rozbudowy można podzielić na dwie części. Pierwszy to kluczowy dla obrony, odkryty i silnie rozbudowany rejon mostu, gdzie linia została zdwojona oraz wzmocniona schronami o podwyższonej odporności (B). Część wschodnia to typowy odcinek leśny z licznymi, lecz niewielkimi schronami, głównie do ognia flankującego. W obu częściach spotkać można obiekty unikalne tak w skali Pozycji Lidzbarskiej, jak i całej niemieckich fortyfikacji na Wschodzie.
Nieprzygotowany do walki odcinek został obsadzony pod koniec stycznia 1945 r. przez niemieckie oddziały liniowe i rezerwowe, stając się szkieletem obrony na rzekach Wałszy i Pasłęki. Po ciężkich walkach niemiecka obrona w tym rejonie została przełamana 17 lutego 1945 r.


Summary: The Heilsberg Position - „Lozy - Tauty Lake” sector

The Heilsberg Position, often called „The Heilsberg Triangle”, is a particularly interesting fortifications complex of former East Prussia. It’s one of the oldest German fortified lines from the I I nterwar period, built in 1932-1937. A lack of more extensive literature on the subject was one of the stimuli to undertake field research, on the basis of the Position’s maps from 1944 and few documents from the German Federal Archive in Freiburg.
The article describes a 12 km long sector, referred to in the original documents as „Lozy-Tauty Lake” (Abschnitt Klingenberg - Tafter See). I I t was part of the second division sector - one of eight that the Position was divided into. According to available sources, its construction started in 1933. With regard to its structure, it can be divided into two parts. The first part was crucial for defense, an open and strongly fortified region of the bridge on the Pasleka River, where the line was doubled and strengthened with shelters of higher resistance. The second, eastern part, was a typical forest sector with numerous but light shelters, mainly for flank fire. I I n both parts, one can find unique objects, in regards to the Heilsberg Position as well as to the whole of German fortifications in East.
Unprepared for combat, the sector was garrisoned by German troops of the line and reserve forces at the end of January 1945, and became the backbone of the defense on the Walsza and Pasleka rivers. After heavy battles the German defense was broken on the 17th of February 1945.
 
 
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Lis, 2011 01:54   

Pismo przeglądałem pobieżnie, ale ten artykuł szczególnie mnie zaciekawił. Fortyfikacje "Trójkąta lidzbarskiego" nie miały szczęścia do polskich badaczy fortyfikacji. Wcześniej przeprowadzone badania terenowe kończyły się syntetycznymi artykułami ale nigdy nie zaowocowały takim szerokim opracowaniem. Autorzy przedstawili genezę powstania fortyfikacji TL i ich koncepcje rozwoju. W ciekawy sposób opisali przebieg umocnień i przedstawili ich charakterystykę. Opis konstrukcji schronów uzupełniony jest nieszablonowymi rysunkami i schematami schronów.

Opracowanie nie jest przewodnikiem po umocnieniach TL, ale po zapoznaniu się z nim, zwiedzanie pozycji jest łatwiejsze a rozpoznanie obiektów i ich konstrukcji dziwnie proste.

Auf... pozdrawia autorów
 
 
Matt 
prawie wszystko wiedzący


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 1022
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 08:35   

Franz Aufmann napisał/a:
Opracowanie nie jest przewodnikiem po umocnieniach TL, ale po zapoznaniu się z nim, zwiedzanie pozycji jest łatwiejsze a rozpoznanie obiektów i ich konstrukcji dziwnie proste.


Wydaje mi się, że o TL do tej pory nic nie było do czytania. W necie krążyły tylko szczątkowe nieczytelne mapy.

Matt
pozdro
 
 
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 08:52   

Przede wszystkim artykuł przedstawia nieznany do tej pory w literaturze typ obiektów, które były dość istotnym przełomem w rozwoju niemieckiej fortyfikacji...
_________________
Instytut Niemieckich Fortyfikacji Wschodnich
 
 
 
Arkady 
trochę się zna na rzeczy...


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 279
Skąd: pomorskie
Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 18:55   

A jest ich więcej. Badania trwają ;)
_________________
www.facebook.com/casamata.info
 
 
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 19:22   

... i co najważniejsze, zaczyna powrót do starych dobrych wzorców sprzed lat, gdy Autorzy podawali źródła, a część z nich umieszczali w opracowaniu.
_________________
Instytut Niemieckich Fortyfikacji Wschodnich
 
 
 
Wander 
bunkrołaz


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 113
Skąd: Wrocław - Warszawa
Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 20:17   

darecki napisał/a:
Autorzy podawali źródła, a część z nich umieszczali w opracowaniu.


Zgadza się. Podstawowe materiały wydrukowano jako załącznik do artykułu. Jest to dobra inicjatywa. Podanie sygnatur materiałów źródłowych w przypisach z informacją, że są dostępne w niemieckich archiwach, wcale nie oznacza, że są dla mnie osiągalne.

Bardzo dobre opracowanie. Polecam na zimowe wieczory.
 
 
Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Pomógł: 37 razy
Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 796
Skąd: Kraków, N. Prokocim
Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 20:56   

Nie są osiągalne teraz, ale mogą być osiągalne za jakiś czas. Profesjonalizm i uczciwość wymaga podania literatury, na której opiera się swoją wiedzę/relację/archiwalia, to zapobiega wprowadzaniu "do obrotu" informacji niesprawdzonych lub opartych na domysłach, tym samym wzrasta wiarygodność autora. Swoją drogą pisząc pracę dyplomową, to nic nowego... :razz: Pozdro :!:
_________________
Rauhen verboten!
 
 
 
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 21:18   

Większość artykułów ukazujących się w Polsce dotyczących fortyfikacji nie zawiera informacji o źródłach. Bierze się z tego wiele nieporozumień i błędów. Staramy się więc, aby u nas wszystkie teksty odpowiednie przypisy posiadały...
_________________
Instytut Niemieckich Fortyfikacji Wschodnich
 
 
 
Wander 
bunkrołaz


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 113
Skąd: Wrocław - Warszawa
Wysłany: Wto 08 Lis, 2011 00:31   

Helmut napisał/a:
Nie są osiągalne teraz, ale mogą być osiągalne za jakiś czas.


Kupię to czasopismo. Nie muszę czekać, aż materiały ściągnie się za jakiś nieokreślony czas. Oni zadbali, abym miał je w momencie czytania artykułu. To jest dobry pomysł.


Wander
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group