Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Rewaloryzacja. Teoria i praktyka.
Autor Wiadomość
Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 9:14 pm   Rewaloryzacja. Teoria i praktyka.

Tytułem wstępu:
Prace nad rewaloryzacją w naszym kraju fortyfikacji nie ujętych w rejestrze czy ewidencji zabytków (a więc głównie z XX wieku, w części z XIX-go), inicjowane są i realizowane w przeważającej mierze przez osoby nie zajmujące się profesjonalnie ochroną zabytków. Nakłada się na to działanie ze szczególną materią, jaką jest fortyfikacja interesującego nas okresu - specyficzną w formie przestrzennej, konstrukcji i zasadach funkcjonowania bojowego. Rewaloryzacja taka ma więc nadal pionierski poniekąd charakter. Sytuacja ta stwarza tyleż okazji do wyrwania się ze sztywnych ram konwencji obowiązujących w środowiskach "starych" konserwatorów, co niebezpieczeństw nieumiejętnego podejścia do zabytku i dewaluacji jego wartości.
Obserwując pojawiające się na tym i innych forach dyskusje, zauważam że koncentrują się one zwykle na tym czy innym detalu. Brak natomiast kompleksowego podejścia do zagadnienia rewaloryzacji. Rzadko też jest okazja usłyszeć jakimi zasadami kierowali się inicjatorzy prac.
Proponując nowy temat pragnąłbym aby bazował na teorii acz z odniesieniami do przykładów z praktyki. Sugeruję też by przedmiotem krytyk czy polemik stały się zagadnienia merytoryczne a nie personalne. Mam nadzieję, że dyskusja prowadzona w taki sposób przyniesie szereg ustaleń, pomocnych każdemu, kto prowadzi lub zamierza prowadzić prace rewaloryzacyjne. Proponuję też by sprawy czysto techniczne pozostawić do rozważenia w działach poświęconych konkretnym szkołom fortyfikacyjnym.
Tak więc mamy powiedzmy ... schron (bunkier :) , kaponierę ;) ). Cóż z nim uczynić wypada?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Cze 30, 2008 11:09 pm   

Owicz napisał/a:
Cóż z nim uczynić wypada?

Proponuję aby zamurowywać wejścia i czekać na czasy, aż rewaloryzacja będzie płynęła z wiedzy i odpowiednich środków, zamiast manifestacji romantycznego ducha bez przemyślunku i bez oparcia o zasady konserwacji. Póki co potrzebna jest praca u podstaw, aby ludzie zrozumieli, że jak coś jest "linią umocnień" lub "punktem oporu" to należy patrzeć całościowo (co nie oznacza aby całość malować w ciapy!) a nie wybierać rodzynki z ciasta...

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon Cze 30, 2008 11:22 pm   

Zapomniałeś dopisać że wszystkie pancerze w celu szeroko pojętej ochrony zabytków należy złożyć w bliżej nieznanym miejscu, niedostępnym dla zwykłego śmiertelnika i z żadnym planem przynajmniej na następne 20 lat. -> Wniosek na podstawie ochrony pancerzy Twierdzy Kraków.. :D

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto Lip 01, 2008 6:51 am   

W sumie tak, lecz nie do końca.
Aby nie psuć Owiczowi tak pięknego tematu, wróćmy do meritum.
Jestem zapaleńcem. Chce mieć swój "bunkier" a przy nim maszt z flagą ;) "Bunkier" jest zasypany po pachy a ja jestem kompletnym ignorantem jeśli chodzi o odnawianie takich budowli. Co mogę a co nie?

pozdr

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto Lip 01, 2008 10:33 am   

Korbol ... ja cię zabiję ... ale wcześniej ... będę długo męczył :twisted:
Wspomniana została konieczność całościowego spojrzenia. Słusznie. Co nie znaczy że nie można zająć się jednym obiektem. Ze zrozumienia historycznego i dzisiejszego (i oczekiwanego przyszłego) miejsca "naszego" obiektu w ramach zespołu płynie wiele pożytecznych wniosków ...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lip 01, 2008 9:06 pm   

Czytając posty odniosłem wrażenie, że niektórzy koledzy sugerują swoimi pytaniami, chęć opracowania schematu, według którego można przeprowadzić rewitalizację schronu – obiektu fortyfikacji stałej. Czy się jestem w błędzie?
Auf…

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto Lip 01, 2008 9:09 pm   

Niektórzy, znaczy wszyscy oprócz Helmuta... On ma jakieś tam swoje przemyślenia...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lip 01, 2008 9:49 pm   

Może nie dyskredytujmy poglądów innych kolegów. Ich zdanie też należy brać pod uwagę.

Temat poruszony przez Owicza jest wbrew pozorom bardzo istotny. Zwiedzałem ostatnio jeden ze schronów na OWŚ. Pasjonat, zabezpieczający schron przed dewastacją, boryka się z wieloma problemami. Począwszy od kształtu nasypy ziemnego, przez pancerze do schematu elektrycznego schronu. Wszystko jest w takim przypadku istotne. Czasem rozwiązanie zupełnie nie istotnego szczegółu zajmuje kilkanaście dni. Przykładem może być kształt haków mocujących siatkę maskującą. Przecież nie wszystkie schrony fortyfikacji stałej posiadały na stropie „świńskie ogonki”. Panowie, to mrówcza praca.

Nasze rozważania nie pomogą w rozwiązywaniu takich problemów, ale może usystematyzują ważność problemów do rozwiązania.

Auf…

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto Lip 01, 2008 10:31 pm   

Auf... warto sobie wyjaśnić jak daleko mogą postępować prace prowadzone przez "pracowników fizycznych" i gdzie należy je zakończyć.

Przykłady mogę sypnąć z rękawa....

pozdr

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lip 01, 2008 11:00 pm   

Korbol, znane jest powiedzenie, ze apetyt rośnie …… Ja staram się zrozumieć fanów fortyfikacji, którzy przebrnęli przez etap sprzątania schronów. Poświęcili swój cenny czas i wysiłek, aby uchronić wybrane obiekty fortyfikacji przed dewastacją. Chcą zrobić więcej niż dotychczas. Patrz temat Robmenasiaka. Czy to forum nie może być dla nich pomocne w dalszej pracy. Czy znajdą tu oparcie w swoich dążeniach, czy tylko bezlitosną krytykę? Czy jesteśmy w stanie im pomóc?
W moim przekonaniu Owicz założył ten temat, aby wyprzedzić napotykane problemy przy rewaloryzacji schronów.

Auf…

Odpowiedz do tematu