Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Twierdza Przemyśl
Autor Wiadomość
Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014 13:18   Twierdza Przemyśl

Z pewnością znacie te tzw "chwyty marketingowe" (dawniej zwane oszustwem): jogurt w opakowaniu o danej pojemności i cenie pojawia się w nagle (przy niezmienionej cenie i pojemności pojemnika) z napisem "10% gratis". Albo: opakowanie ma pojemność X dkg ale już znajdujące się wewnątrz orzeszki tylko 2/3 X dkg. Albo: nowe osiedle deweloperskie, pod nazwą "Brzozowy Park" pomiędzy ciasno upakowanymi blokami posiada jedynie ciasny skwerek z rachityczną brzózką a najbliższy park widać z najwyższych pięter w odległości 3 km. Przykłady można by mnożyć ale poprzestanę tylko na jednym:

Wystawa Twierdza Przemyśl to pierwsza ekspozycja całościowo przedstawiająca historię Twierdzy Przemyśl - jednej z najsłynniejszych warowni I wojny światowej.
Tematem wystawy są dzieje budowy przemyskich fortyfikacji od lat 50. XIX wieku do roku 1914, a także historia walk o przemyską twierdzę od 26 IX 1914 roku do zakończenia 3. oblężenia w dniu 6 VI 1915 roku.
Powstanie Twierdzy Przemyśl było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Decyzja o jej budowie wpłynęła na rozwój Przemyśla w 2. poł. XIX wieku. Przemyśl z małego, zacofanego miasta stał się najważniejszym po Lwowie i Krakowie ośrodkiem Galicji. Obok szybko rozwijających się zakładów przemysłowych związanych z budową twierdzy kwitło życie kulturalne i naukowe.
W trakcie zwiedzania wystawy można odbyć niezwykłą „podróż w czasie" do cesarsko-królewskiego Przemyśla z przełomu XIX wieku oraz poznać dzieje walk o Twierdzę Przemyśl i ludzi, których bezimienne często groby rozsiane są na okolicznych cmentarzach polowych.
Ekspozycja przedstawia etapy budowy Twierdzy, a następnie jej historię i działania militarne na tle wydarzeń historycznych w Europie:
Budowa twierdzy w latach 1854-1914
Życie codzienne w twierdzy przed wybuchem I wojny światowej
Lotnictwo w przemyskiej twierdzy (lotniska w Hureczku, Żurawicy i Buszkowicach, działania wojenne lotnictwa rosyjskiego nad Przemyślem)
I oblężenie: 26 IX 1914 - 11 X 1914
II oblężenie: 5 XI 1914 - 22 III 1915
Życie codzienne w twierdzy w czasie walk
Okupacja rosyjska: 22 III 1915 - 31 V 1915
III oblężenie: 18 V 1915 - 3 VI 1915
Na ekspozycji zgromadzono militaria, fotografie, archiwalia, przedmioty codziennego użytku i inne pamiątki dotyczące powstania i dziejów przemyskiej twierdzy i krwawych walk o nią.
Z kilkuset prezentowanych na wystawie obiektów wymieńmy kilka:
austro-węgierska armata M.75 na lawecie kazamatowej z wyposażenia fortu I „Salis Soglio" w Siedliskach
„archiwum Molnara", czyli wybrana dokumentacja węgierskiej 23 Dywizji Honwedów
modele samolotów Aviatik B.I „Durch" i Mora - Saulnier H
Ponadto w zaaranżowanej ziemiance możemy zobaczyć, w jak trudnych warunkach żyli żołnierzy C.K. Armii w czasie oblężeń, a także możemy obejrzeć filmy z 1915 r. ukazujący unikatowe sceny z Przemyśla z okresu walk
Ciekawa część ekspozycji przygotowana przez Instytut i Muzeum Wojskowości Węgierskiej w Budapeszcie poświęcona jest węgierskim obrońcom Przemyśla - „Bramy Węgier". Zgromadzono na niej wiele pamiątek związanych z Węgrami, którzy stanowili znaczną część załogi Twierdzy. Ponadto obejrzeć można nieznane dotychczas w Polsce fotografie ze zbiorów węgierskich.

Kurator wystawy - Jacek Błoński
Projekt aranżacji - Firma Projekt Plus Paweł Wałek
Producent - Iza Wałek

Wystawa dofinansowana ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Przemyśla, Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Współorganizatorem wystawy jest Instytut i Muzeum Wojskowości Węgierskiej w Budapeszcie.

Źródło: http://muzeum.przemysl.pl...ierdza-przemylq

Tyle reklamy którą nieuważny czytelnik może uznać za informację. Rzeczywistość jaka kryje się w murach przemyskiego muzeum przekonuje że pomiędzy producentem orzeszków w dwa razy za dużym opakowaniu a instytucją kultury, wbrew pozorom nie ma wielkiej różnicy.
c.d.n.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 13:08   

Ja to widziałem bodaj dwa lata temu. Załamałem się. Mój nauczyciel matematyki w podstawówce, rozdając nam krwawiące czerwonym atramentem klasówki, zwykł był mawiać: "bez pojęcia zupełnie". Ilość błędów merytorycznych na tej wystawie dyskwalifikuje jej kuratora. A jest on "największym znawcą Twierdzy" w inkryminowanym Muzeum oraz "guru" lokalnych przewodników turystycznych.

Wystawę warto zobaczyć o tyle, że jest tam trochę fajnego szpeju, jak choćby owa armata kazamatowa 9 cm, w cytowanym przez Owicza fragmencie błędnie opisana jako M. 75. Żeby zobaczyć i poklepać taką (no, podobną, bo nie całkiem identyczną...) lufę, trzeba by jechać do Wiednia. Natomiast cała aranżacja, narracja... szkoda gadać. To jest zrobione według najświętszej zasady muzealników polskich - widza trzeba okłamywać! nie szkodzi, że nie masz pojęcia o temacie, o którym robisz wystawę; widz głupi wszystko kupi. Jeszcze gębę rozdziawi i będzie potem opowiadał, jakie tam panie cudowności.

W efekcie są tam rzeczy, których nigdy nie było, ale za to gdyby były, to byłyby do niczego nie przydatne, jak choćby "makieta" strzelnicy karabinowej rzekomo stosowanej w fortach czy diorama umocnień polowych... Sporo archiwalnych zdjęć, w dużej części opisanych błędnie i bałamutnie... Sporo rzeczy wstawionych bez ładu i składu, na zasadzie "mamy to pokażmy".

Wyszedł z tego klasyczny "miś na miarę możliwości, ale nie na miarę potrzeb". Najgorsze jest to, że to nie jest ich ostatnie słowo...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 20:02   

Przede wszystkim narracji na dobrą sprawę tam nie ma. Wystawa jest zbiorem artefaktów mniej lub bardziej związanych z tematem twierdzy czy PWS. Wbrew reklamie nie znajdziemy tam ani historii Twierdzy Przemyśl ani przebiegu walk. Sporo elementów ekspozycji będzie dla przeciętnego zwiedzającego zupełnie niezrozumiałe ze względu na sposób prezentacji i brak odpowiedniego opisu. O rozwoju przestrzennym twierdzy, o przemianach systemów obronnych a zatem i typach dzieł obronnych nie znajdziemy żadnej informacji.
Kuriozalny jest fakt braku jakiejkolwiek choćby wskazówki że niektóre obiekty obronne są przystosowane do zwiedzania a niektóre posiadają nawet ekspozycję muzealną (mimo że wystawę dofinansował Związek Gmin Fortecznych odpowiadający za wdrażanie programu udostępnienia turystycznego Twierdzy).

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 08 Maj, 2014 10:18   

Toć pisałem - bez pojęcia zupełnie. W rzeczy samej ta wystawa niczym się nie wyróżnia na plus od amatorskich "undergroundów" - niegdyś w Klubie Garnizonowym, na Łętowni, a obecnie w schronie pod Gromadą... A pod wieloma względami różni się in minus.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw 08 Maj, 2014 18:55   

Oooo... chwileczkę! W "Łętowni" wystawa była niskobudżetowa ale o nieporównywalnie większym bogactwie eksponowanych przedmiotów. Ona była jednoznacznie specjalistyczna i miała prawo taką być skoro uzupełniała tylko główny eksponat jakim jest sam fort. Ekspozycja muzealna w centrum miasta z natury powinna mieć charakter interpretacyjny. Powinna wyjaśniać jak należy rozumieć twierdzę: jej historię, znaczenie, obiekty. Przeciętny zwiedzający, który przybywa z wiedzą ograniczającą się zasadniczo do wiadomości że w Przemyślu jest twierdza (cokolwiek to znaczy) i że brała jakiś udział w PWS, powinien wyjść przygotowany choćby z grubsza do dalszego mierzenia się z tematem. Wystawa nic takiego nie oferuje. Świadczy natomiast o tym że osoba ją przygotowująca sama nie wie (lub nie umie przekazać) czym jest twierdza i uważa że wystarczy wystawić historyczną fotkę, modelik moździerza 30.5cm i parę arkuszy mapy twierdzy by zrobić wystawę. Otóż nie wystarczy. O ile więc wystawa w "Łętowni" była (jest?) "undergroundowa" o tyle w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej - amatorska w najgorszym znaczeniu tego słowa.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 08 Maj, 2014 23:13   

Powiedziałeś to samo co ja, tylko bardziej szczegółowo...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob 10 Maj, 2014 20:42   

Jakie szczęście że nie udało nam się pokłócić :)
Z innej beczki. Dostaję regularnie (lub sam znajduję) informacje że działania realizowane przez Związek Gmin Fortecznych przynoszą efekty ... jak by to powiedzieć ... odmienne od oczekiwanych. W szeregu przypadkach zastanawiam się czy brak podjęcia jakichkolwiek działań nie byłby lepszy od realizowanej "rewaloryzacji" a faktycznie re-destrukcji. Mamy na forum kogoś znającego problem z odległości bliższej niż 160 km?

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 10 Maj, 2014 22:31   

Owicz napisał/a:
W szeregu przypadkach zastanawiam się czy brak podjęcia jakichkolwiek działań nie byłby lepszy od realizowanej "rewaloryzacji" a faktycznie re-destrukcji.

Też o tym kruca pomyślałem. Widać myślimy podobnie.

Owicz napisał/a:
Mamy na forum kogoś znającego problem z odległości bliższej niż 160 km?

Jeżeli nie ma tu Wisiela, to chyba nie. Ale z nim mamy chyba obaj łączność emaliową...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 12 Maj, 2014 20:58   

Rzeczywistość po raz kolejny okazała się przesadnie skomplikowana. Inna sprawa że w zasadzie można było się tego spodziewać. Jedna twierdza a ilu zainteresowanych: Związek Gmin Fortecznych, badacze fortyfikacji, "kopacze", dzierżawcy, autorzy koncepcji rewaloryzacji, firmy projektowe, wykonawcy robót ... A każdy ma swoje priorytety i wedle nich ocenia prowadzone działania. Ocenić obiektywnie - ciężkie zadanie.

Odpowiedz do tematu