Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Fort "Jugowice" Twierzy Kraków
Autor Wiadomość
Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro Kwi 01, 2015 10:16 am   Fort "Jugowice" Twierzy Kraków

Na początek ciekawsze fragmenty z dzisiejszej notki w internecie:

W tym roku rozpoczną się prace konserwatorskie i budowlane w forcie pancernym 52a Łapianka na Klinach. Za prawie 4 mln zł (w tym 860 tys. zł dotacji ze SKOZK) gmina odrestauruje ceglaną elewację, wymieni stolarkę, wyremontuje dach, wybuduje wewnętrzną instalację elektryczną i uporządkuje otaczającą zieleń. To pierwszy etap adaptacji fortu na Muzeum Ruchu Harcerskiego.

Z rewitalizacji fortu cieszy się Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej: - W ramach Twierdzy Kraków istniało kilka fortów pancernych, ale nawet tak odważne przekształcenia Łapianki nie powinny budzić kontrowersji. (...) Zdaniem miłośnika fortyfikacji Łapianka nie jest fortem unikatowym, poza tym mocno ucierpiała po stracie dwóch wież pancernych (wyszabrowanych przed laty).

W tym i przyszłym roku miasto planuje pozyskać pieniądze unijne na stworzenie nowej kubatury i infrastruktury. Potrzebnych jest około 10 mln zł. Fort i nowy budynek połączy przestrzeń z przeszklonym dachem. Wokół muzeum znajdą się miejsca na namioty, ogniska, amfiteatr, ściankę wspinaczkową i parking.

http://krakow.gazeta.pl/k...harcerstwa.html

Kto nie miał okazji zapoznać się z projektem konkursowym w Muzeum Inżynierii Miejskiej, może to zrobić tu:
http://www.a-ronet.pl/ind...groda&n_id=2611

Jeszcze ciekawszą była lektura materiałów jakie wydano na temat fortu projektantom...

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Sro Kwi 01, 2015 2:24 pm   

O super! Nareszcie będzie porządek! A co z kartą wenecka czy jakąś tam inną? :mrgreen:

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro Kwi 01, 2015 4:13 pm   

I znów będzie cytat z mojego nauczyciela matematyki z podstawówki:

BEZ POJĘCIA ZUPEŁNIE.

Powyższe odnosi się do projektu. Do cytowanych wyżej opinii tzw. autorytetu się nie odniosę, bo ciśnie mi się na usta kolejny cytat. Tym razem z pewnej filmowej postaci, z pewnego kultowego filmu.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro Kwi 01, 2015 4:27 pm   

Zostawmy osoby, skupmy się na meritum. Sposób rozwiązania zadania projektowego wynikł z:
1) założonego programu funkcjonalnego przekładającego się na określoną kubaturę).
2) dostępnej powierzchni działki i charakteru jej zastanego zagospodarowania.
Wkrótce postaram się odnaleźć materiały konkursowe by zacytować pewne, bardzo interesujące fragmenty ...

W międzyczasie ktoś mógłby wejść na stronę SKOZKu i sprawdzić co tam podają odnośnie zakresu prac. Nie chce mi się wierzyć że będzie "wymieniana stolarka" (pomijając już że wymieniać można coś co istnieje a nie coś czego od kilkunastu lat nie ma) gdy w ścianie narażonej trwa sobie dziura z niesubtelnie dużym kanałem. Tam prace powinny się zacząć od zakrojonych na poważną skalę prac izolacyjnych.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro Kwi 01, 2015 5:44 pm   

Dlatego mówię: bez pojęcia zupełnie.

Zresztą ten projekt też jest bez pojęcia. Zwróć uwagę, jak w nim został pojęty i zrozumiany fort. A ściślej, ile uwagi poświęcono w projekcie formom ziemnym fortu.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 6:34 am   

Swego czasu sformułowałem trzy zasadnicze zarzuty odnośnie konkursu:
1) Wybrano pracę nie spełniającą wszystkich wymagań zawartych w regulaminie konkursu. Zawiera ona rozwiązania stojące w sprzeczności z wytycznymi konserwatorskimi, będącymi załącznikiem do regulaminu.
2) Konkurs został niewłaściwie przygotowany. Uczestnicy nie otrzymali pełnej informacji historyczno-konserwatorskiej o obiekcie zabytkowym na terenie którego mieli projektować. Materiały udostępnione podawały informacje szczątkowe, były nieprecyzyjne oraz posiadały istotne błędy merytoryczne i interpretacyjne.
3) Program muzeum został niewłaściwie dobrany do obiektu mającego podlegać adaptacji. Zapotrzebowanie na przestrzeń muzeum wielokrotnie przerasta chłonność adaptacyjną zabytkowego fortu.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 9:13 am   

Czy możesz przesłać mi te materiały?

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 4:34 pm   

krakał napisał/a:
Czy możesz przesłać mi te materiały?

Czemu nie ...

A tymczasem rozwinięcie do punktu 1:

Regulamin konkursu, w ogólnych wytycznych dotyczących architektury, informuje i nakazuje:

Architektura MRH jest determinowana istniejącym obiektem Fortu 52a wraz z formami ziemnymi (obwałowaniami), z uwzględnieniem funkcji muzeum. Organizacja przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej powinna uwzględniać wszystkie walory architektury fortecznej (...)

3.1. (...) Istotnym aspektem projektowym jest również zachowanie charakteru budowli fortecznej wraz z formami ziemnymi i wprowadzenie funkcji muzealnej.

3.3. Projekt musi uwzględniać i respektować wytyczne konserwatorskie. Wytyczne konserwatorskie znajdują się w merytorycznym Załączniku 8 do Regulaminu Konkursu.

Wspomniane w punkcie 3.3. wytyczne konserwatorskie zawierały m.in. następujące wymagania:

(...) planowane działania na terenie fortu winny uwzględniać następujące zalecenia konserwatorskie:
1. Należy zachować wszystkie historyczne elementy fortu - budynek koszar, kojec bramy, formy ziemne oraz historyczne zadrzewienie.
6. należy przywrócić oryginalne profile fosy i wałów oraz kształt przedpola.

Rozwiązania zaprezentowane w zwycięskiej pracy konkursowej zakładają likwidację części wału mieszczącego pierwotnie stanowiska obronne, przylegającego od wschodu do schronu bojowo-koszarowego fortu. W miejsce nakazywanego przywrócenia, wtórnie przekształconego, profilu tego wału wprowadza się w to miejsce plac, izolujący ponadto, stanowiska obronne na stropodachu schronu od pozostałych, umieszczonych na wale ziemnym we wschodniej części fortu. Powstała wyrwa w, pierwotnie ciągłej, pozycji obronnej, niszczy sensowność pierwotnego rozplanowania fortu i czyni niezrozumiałym sposób jego funkcjonowania w walce.
Projekt zakłada wprowadzenie budynku muzeum w czołowy nasyp osłonowy schronu bojowo-koszarowego, stanowiący integralną część fortu. W strukturze nasypu, na styku ze ścianą schronu bojowo-koszarowego znajduje się zasyp kamienny - tzw. materac detonacyjno-drenujący- a u podstawy ściany korytko odwadniające podłączone do kanalizacji opadowej fortu. Projekt wymusza likwidację tych elementów. Co więcej - budynek muzeum zmienia geometrię nasypu (kąt nachylenia jego górnej płaszczyzny). Tymczasem sposób jego ukształtowania był historycznie bezpośrednim wynikiem rozwiązania sposobu obrony fosy, dostosowanej do ostrzału jej dna bezpośrednio z pozycji obronnej. Jako taki stanowił więc charakterystyczną cechę tego typu fortu i z tego względu podlega ochronie, co zostało zaznaczone w wytycznych konserwatorskich. Wspomnianą wyżej geometrię, projekt zmienia w ten sposób, że staje się niemożliwym wgląd w dno fosy ze stanowisk obronnych fortu. Tym samym funkcja tych stanowisk oraz idea takiego a nie innego rozplanowania obrony fortu staje się niezrozumiała.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 8:52 pm   

Jeśli mnie pamięć nie myli, to podobny zakres prac remontowych w Skotnikach wyszedł wedle obliczeń około 600 tys. złotych. No ale to było jakieś 10 lat temu. Wszystko drożeje..... :(

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 9:28 pm   

Nie żebym ich bronił, ale Sidzina (bo chodzi Ci o Skotniki "południowe", nie?) jest mniejsza, no i 10 lat temu była w o niebo lepszym stanie technicznym, niż Jugowice teraz. Poza tym, ty to pewnie miałeś skosztorysowane "po kosztach", tj. bez marży projektanta, marży jednego, drugiego i piątego wykonawcy itd. A to też potrafią być kwoty niebagatelne. Inna sprawa, że taki remont, jak doświadczenie pokazuje, robi się "od czapki" - czyli od góry. Najpierw naprawa i izolacja stropodachu, a dopiero potem cała reszta. Inaczej nie warto, jak się ma dalej woda lać do środka, a wentylacja nie działać, to szkoda kasy na taki remont...

Odpowiedz do tematu