Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Fort "Jugowice" Twierzy Kraków
Autor Wiadomość
Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015 12:35   

Gdyby to chodziło o jedną osobę, mógłbym (acz niechętnie) brać pod uwagę możliwość jej przejścia na "ciemną stronę mocy". Szersza skala zjawiska każe mi jednak szukać wyjaśnienia w "polityce" działania. Skoro nie można wygrać wszystkiego to wygrajmy co się da (choćby trzeba było to i owo poświęcić). My Krakale jesteśmy na tym tle idealistami. My chcemy 100%. Może gdybyśmy prowadzili takie działania, stykając się z brutalną rzeczywistością tworzoną przez ludzi, dla których zabytek fortyfikacji wart jest tyle co kupa zmurszałej cegły, też zdalibyśmy sobie sprawę że w warunkach obecnych 100% jest nieosiągalne (lub inaczej: nie mamy siły przebicia pozwalającej to 100% przeforsować). Dlatego też swego czasu mówiłem o konieczności stworzenia lobby fortecznego, które stanowiło by siłę umożliwiającą skuteczniejsze dopominanie się o rzetelne podejście do ochrony i zagospodarowania fortyfikacji. Niestety dowiedziałem się wtedy (mniejsza o to od kogo) że chaos w jakim działamy jest piękny, nie ma potrzeby wprowadzania jakiś zmian w metodach działania, zawsze jakoś było to i jakoś to będzie, itd.). W konsekwencji jesteśmy jako środowisko zaledwie zespołem luźno połączonych jednostek - za słabym graczem wobec innych lobbystów.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015 13:39   

Moim zdaniem, jako środowisko nigdy nie będziemy tak silni, jak deweloperzy. Po pierwsze, nie mamy pieniędzy, po drugie - nie mamy powiązań i stosunków w świecie władzy. Możemy wywojować to i owo, ale punktowo. Przy czym, w sytuacji gdy chodzi o spore pieniądze, z reguły stoimy na przegranej pozycji. poza tym, środowisko jest podzielone. Istnieją sprzeczności interesów, konflikty, osobiste animozje. Brak jest zaufania i nie widzę szans na porozumienie ponad podziałami i działanie w stylu czterech muszkieterów, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Nie jestem zwolennikiem pięknego chaosu, bo dla mnie to nie jest piękny chaos, tylko bajzel i okazja do łowienia ryb w mętnej wodzie. Jeśli to ja tak powiedziałem, że tak jak jest jest dobrze (a Ty to taktownie pomijasz sformułowaniem "mniejsza o to od kogo"), to źle mnie zrozumiałeś, ale mimo wszystko możesz i powinieneś kopnąć mnie w dupę. Co dopełnimy przy najbliższej okazji.

Co do przejścia na "ciemną stronę mocy" - powiedziałeś głośno to, co ja myślę od jakiegoś czasu po cichu. Za wiele się ostatnio dzieje w różnych miejscach, bym nie brał tego pod uwagę. Wiesz o jakie miejsca, realizacje i jakie projekty chodzi. Nie znam przyczyny, ale stwierdzam tylko rozdźwięk pomiędzy tym, czego mnie nauczono, a tym co obserwuję w praktyce realizacyjnej. A skala i charakter tej praktyki jest taka, że jako przyczyny nie wchodzą w grę sytuacje że pan Zenek z panem Władkiem nie mieli szablonu do łuczków albo inne opowieści w tym stylu. Niestety.

Zwróć proszę uwagę na jeszcze jedno: zaistnienie lobby wyklucza całkowicie, względnie pozostawia bardzo niewiele miejsca, na samodzielne działanie jednostek w oparciu o inicjatywę własną. Natomiast sytuacja (bo metodą ani zasadą tego nie nazwę), kiedy "każdy sobie tutaj ciurka ze własnego Jalu Kurka" metodą wolnych elektronów, które "potrafią się pięknie różnić" i kiedy zawsze "jakoś to będzie" otwiera pole do działanie jednostkom właśnie. I interesom. Których to jednostek i interesów nikt nawet nie to, że nie kontroluje, ale nie ma świadomości pewnych sytuacji i podejmowanych działań. To też jest jeden z powodów, dla którego takie lobby nie ma szans na powstanie i skuteczne działania.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015 17:43   

krakał napisał/a:
Po pierwsze, nie mamy

W tym rzecz że tego nie przynosi Świety Mikołaj ani Dziadek Mróz. O to się trzeba postarać. Tak jak zrobili to rowerzyści, Kraków Przeciw Igrzyskom czy Krakowski Alarm Smogowy (że wymienię tylko przykłady krakowskie). Ale komunikat z góry był zawsze ten sam: działajmy tak jak dotychczas (czyli tak jak w latach 1990-tych, 1980-tych i wcześniej). Zatem: jeżeli nie będziemy to tylko na własne życzenie.
krakał napisał/a:
powiedziałeś głośno to, co ja myślę od jakiegoś czasu po cichu

Biorę to pod uwagę ale bez przekonania. Moje obserwacje wskazują raczej na dramatyczną nieumiejętność działania. To taka "Krakowska szkoła zaplanowanego braku sukcesu" wynikająca działania w którym maksymalnym wysiłkiem osiąga się minimalny efekt.
To nie jest obraz działalności cwaniaka lecz człowieka który chce dobrze ale nie zarejestrował że zmieniły się realia i nie da się walić maczugą gdy wokoło czołgi.
krakał napisał/a:
Jeśli to ja tak powiedziałem

Czy ja kiedykolwiek przejmowałem się tym co ty mówisz? :mrgreen: Powiedział to ktoś kogo skądinąd bardzo szanuję, który nauczył mnie fortyfikacji. Ktoś kto w tamtym czasie miał ster w rękach i dla tego takie a nie inne postawienie sprawy zadecydowało, ze nic nie mogło się zmienić.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015 19:57   

Zakończmy może wątek personalny. Faktem jest że pieniądze ze SKOZK-u dostała inwestycja która fortowi tyleż pomoże co zaszkodzi. Stworzy też precedens że można wcisnąć w fort poważną kubaturę i będzie to uznane za "rewaloryzację".

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015 20:10   

Nie zamierzam kontynuować wątku personalnego. Wątek Jugowic natomiast będę kontynuował.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015 14:15   

Na bezpośrednim zapolu fortu, znajduje się, przylegająca do drogi dojazdowej, działka prywatna. Doskonałe miejsce na nowy obiekt muzeum. Jest jeden problem - trzeba byłoby ja nabyć. To jednak nie mieści się w filozofii: "najniższej ceny". Zatem lepiej źle ale taniej. Zastanawiam się czy rozbudowany program muzeum ma pełne uzasadnienie w potrzebach funkcjonowania tego typu placówki? Postaram się wkrótce go zamieścić.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015 19:29   

Ta placówka w ogóle nie ma sensu. Choćby dlatego, że nie ma czego pokazywać.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 10 Kwi, 2015 12:34   

No to lecimy ... Załącznik nr 7 do regulaminu konkursu:

Misja MRH

Muzeum Ruchu Harcerskiego będzie samorządową instytucją kultury. Misją MRH jest:
- gromadzenie, zabezpieczenie, naukowe opracowanie i udostępnienie zbiorów dotyczących harcerstwa,
- prowadzenie badań nad czasem wolnym dzieci i młodzieży oraz nad pozaszkolnymi systemami wychowania,
- powołanie nowego miejsca promującego Kraków, adresowanego do ludzi młodych,
w tym licznej rzeszy skautów w Europie i świecie,
- utworzenie miejsca atrakcyjnego spędzenia czasu dla mieszkańców Krakowa
i turystów,
- utrwalenie przekonania o szczególnym miejscu Krakowa w historii ruchu harcerskiego, zorganizowanie ośrodka spotkań dla pokoleń harcerzy i harcerek dawnych
i współczesnych,
- stworzenie w Krakowie zaplecza dla organizacji międzynarodowych i krajowych konferencji w obszarze pedagogiki czasu wolnego,
- utworzenie w Krakowie miejsca spotkań i koordynacji pracy na rzecz młodzieży polskiej na obczyźnie (szczególnie na Wschodzie), tym bardziej że wszędzie działają polskie organizacje harcerskie.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 10 Kwi, 2015 15:22   

Założenia programowe

MRH będzie pełnić funkcje wystawiennicze, badawczo-naukowe i edukacyjne oraz będzie tworzyć atrakcyjną dla dzieci i młodzieży przestrzeń spędzania czasu wolnego. Powinno łączyć funkcje typowe dla muzeum z funkcjami centrum zajęć pozaszkolnych.
Realizując funkcję wystawienniczą MRH będzie prezentować ekspozycje stałe i czasowe, gromadzić zbiory i budować kolekcje. Będzie także organizować projekty ekspozycyjne we współpracy z Muzeum Harcerstwa w Warszawie, innymi podobnymi placówkami w Polsce, a także z muzeami skautowymi w innych krajach.
W zakresie funkcji badawczo-naukowej przewidziane jest prowadzenie systematycznych prac nad dziejami harcerstwa, w szczególności w obszarze zaangażowania ruchu harcerskiego w walce o niepodległość i w tworzeniu zrębów nowoczesnej pedagogiki.
W zakresie funkcji edukacyjnej MRH będzie organizowało przedsięwzięcia wykorzystującymi kreatywność odwiedzających, lekcje muzealne, konkursy, warsztaty, spotkania z młodzieżą, projekcje filmowe, koncerty, konferencje. Będzie wykorzystywany portal internetowy i gry edukacyjne.
Nowoczesne formy prezentacji, przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi, będą kierowane do różnych grup adresatów, przy uwzględnieniu jednej z istotnych cech wychowania harcerskiego jakim jest wielopokoleniowość.
MRH będzie miejscem atrakcyjnym dla ludzi młodych, poprzez towarzyszące ekspozycji miejsca aktywności, doświadczeń, z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych.
MRH wykorzysta jedną z podstawowych zasad metody skautowej i harcerskiej, wyrażonej
w słowach gen. R.Baden-Powella, że "na wędce powinna znaleźć się przynęta, którą lubi ryba a nie rybak"; "POJUTRZE" - CZYLI WYPRZEDZIĆ CZAS.
MRH w prezentowanych problemach powinno dać obraz dziejów harcerstwa:
- Początki skautingu i harcerstwa 1909-1918
- Harcerstwo w bojach 1914-1921, 1939-1945
- Harcerstwo dla II Rzeczypospolitej 1918-1939
- Harcerskie zderzenie z komunizmem i totalitaryzmem - harcerstwo w Polsce Ludowej 1944-1950, 1956-1989
- Harcerska II konspiracja 1944-1956
- Harcerstwo na obczyźnie 1939-1989
- Harcerstwo niepokorne i niezależne 1956-1989
MRH tworzy możliwość (poprzez odpowiednie wykorzystanie sieci www i programów komputerowych i multimediów) pogłębienia informacji dla zainteresowanych, prezentacji filmów dokumentalnych, szczegółowego zapoznania się z dokumentami, ikonografią itp.,
z możliwie dużą ilością indywidualnych stanowisk.
W otoczeniu bądź pomieszczeniach MRH będą wykonane aranżacje - co najmniej miejsca spotkań przy ogniu (rzeczywistym lub wyobrażonym) dla grupy 30-40 osób, obozu-biwaku.
MRH realizując swoje cele będzie miało do dyspozycji bibliotekę, salę konferencyjną (100 os.) i odpowiednie do tego zaplecze, salę zaaranżowaną na "spotkania przy ogniu", pomieszczenia do prac badawczych.
MRH stworzy odpowiedni dla swoich potrzeb interaktywny portal internetowy.
Bardzo ważne z punktu widzenia programowego i organizacyjnego jest otwarcie MRH na osoby niepełnosprawne. Harcerstwo ma w swoich programach rozwinięte formy pracy kierowane do tych adresatów. Utrudnienia terenowe związane z charakterem obiektu fortowego wymagają opracowania szczególnie precyzyjnych rozwiązań.

Adresaci MRH

Główną grupą odwiedzających będzie młodzież szkolna, a także grupy i drużyny harcerskie. Do nich adresowane będą propozycje zakładające wykorzystanie nowoczesnych form przekazu i aktywności.
Wśród odwiedzających znajdą się studenci historii i pedagogiki, zawodowi wychowawcy, którzy będą mieli możliwość włączenia się do projektów badawczych i wystaw czasowych.
MRH będzie aktywne w kierunku przyciągania grup młodzieży polskiej z dawnych Kresów Wschodnich (dzisiejszych krajów bałtyckich, Białorusi i Ukrainy) i grup skautowych
z krajów europejskich.
Szczególnym środowiskiem odwiedzających będą byłe harcerki i harcerze tzw. seniorzy harcerstwa, do których dodatkowo będą proponowane działania o charakterze integrującym.

Prognozowana liczba odwiedzających

Prognozowana liczba odwiedzających ekspozycje stałą ok. 30000
Prognozowana liczba odwiedzających wystawy czasowe ok. 10000
Prognozowana liczba uczestników form aktywności w przestrzeni muzealnej ok. 20000

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 10 Kwi, 2015 15:28   

W przerwie czytania - obrazek. "Inwentaryzację" wartowni obronnej przy wjeździe do fortu o takiej szczegółowości otrzymali uczestnicy konkursu (nie załączam całej, wybrałem rzut i jedną z elewacji).

Odpowiedz do tematu