Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Fort "Bielany"
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Maj 18, 2015 6:05 pm   

krakał napisał/a:
Bieda się zaczęła, jak ktoś wymyślił by użyć ich do flankowania koszar szyjowych fortów artyleryjskich - prędko, ale już po zabetonowaniu pancerzy, wyszło na jaw że nie da się z nich prowadzić ognia flankującego w obu kierunkach jednocześnie...

Ale poważnie zorientowali się dopiero po zabetonowaniu? Tracę do nich szacunek... ;)

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Maj 18, 2015 8:40 pm   

Czy 72 cm od osi strzelnicy nie jest odległością do linii dzielącą kopułę na 2 połówki Przy długości komory zamkowej ckm około 50 cm to zostaje ciut miejsca dla strzelca.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Maj 18, 2015 9:36 pm   

Owszem, masz rację. Źle odczytałem ten wymiar, chyba powinienem iść pracować na kasie do hipermarketu. Tak więc rozstaw osi strzelnic to 144 cm. Odległość pomiędzy podstawami, zmierzona z rysunku kopuły w rzucie, to 80 cm.

Przypatrzmy się kopule z podstawami asymetrycznymi.
Odległość od osi obrotu ckm do tylców to 52,5 cm. Kopuły były projektowane do strzelania w pozycji stojąc - wysokość linii ognia to 142 cm licząc od podłogi wewnątrz kopuły. Strzelec, żeby móc swobodnie obsługiwać karabin w pozycji stojąc, potrzebuje jakieś 60 cm przestrzeni (dla porównania - wartość wzięta z instrukcji do fortyfikacji polowej i odnosząca się do strzelca z karabinem powtarzalnym, a nie celowniczego km, wynosi 50 cm; można jednak założyć, że ten ostatni może potrzebować więcej przestrzeni ze względu na to, że wykonuje inne ruchy przy obsłudze broni niż strzelec z kb, np. przy odciąganiu zamka km w tył). Czyli - potrzeba 52,5 + 60 cm = 112,5 cm przestrzeni, żeby można było swobodnie celować z km maksymalnie wychylonego w bok. A ile mamy do dyspozycji? Odległość między osią obrotu jednego z km a narożnikiem podstawy drugiego, zmierzona z rzutu, to 115 cm. Bingo Crepuscule, proszę państwa.

To teraz policzmy jeszcze dla podstawy osiowosymetrycznej. Wymiary podstawy osiowosymetrycznej to 42 na 45 cm (szerokość x głębokość). Gdyby zastosować podstawy osiowosymetryczne, to odległość między narożnikiem jednej podstawy a osią obrotu drugiej wyniesie około 100 - 102 cm. To IMHO za mało, by móc swobodnie obsługiwać kaem wychylony w skrajne boczne położenie, nie zawadzając bokiem tułowia o podstawę drugiego km. No i dlatego podstawy są "dziwne". Tak przynajmniej ja to widzę. Wiem, uprawiam gdybologię a la szkoła krakowska :oops:

FS 
bunkrołaz

Wysłany: Wto Maj 19, 2015 7:09 am   

Łatwiej będzie omówić kwestię, posiłkując się ilustracjami. Zdecydowanie zastosowano typ podstawy / kolumnę zaprezentowaną przez wojtka1 na górnym rysunku - co łatwo rozstrzygnąć mając choćby na uwadze liczbę śrub kotwiących do podłoża (relikty czterech sztuk na każdą podstawę w Bielanach).
Poniżej rysunek zestawu - kolorem szarym i literą P oznaczyłem podstawę / kolumnę (Gestelle), literą k śruby kotwiące (Verankerungschrauben), literą L lawetę karabinu maszynowego (Lafette). Do podstawy mocowana była na stałe półka na skrzynkę amunicyjną (Bank fuer Patronenverschlaege). Z systemowym rozwiązaniem odbioru łusek się nie spotkałem, co oczywiście nie znaczy, że nie mogło go być :)
Dodatkowo dwa rysunki ilustrujące położenie podstawy względem strzelnicy w kopule bielańskiej (kropkami zaznaczone jest położenie podstawy "regulaminowe", czyli dłuższym 45 cm bokiem równolegle do osi strzelnicy). Oś obrotu broni znajduje się w podobnym miejscu niezależnie od ustawienia podstawy - kłopot zaczyna się, gdy nałożymy górną część, czyli lawetę - co widać na rysunku drugim, z wrysowanym karabinem maszynowym - laweta musiałaby być obrócona o 90 stopni względem podstawy...

FS

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Maj 19, 2015 11:43 am   

....co w praktyce uniemożliwia zasilanie kaemu ze skrzynki amunicyjnej ułożonej na półce lawety. Nie ma siły, musiałby się zaciąć...

FS 
bunkrołaz

Wysłany: Wto Maj 19, 2015 6:36 pm   

Korzystając z okazji, mam pytanie o konkretną lokalizację baterii armat 9 cm. Czy możemy coś więcej o nich powiedzieć, rozszerzając zawarte w tekście artykułu informacje?

FS

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Maj 19, 2015 8:32 pm   

Możemy, ale muszę pokopać, nie mam tego wprost na wierzchu...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon Maj 25, 2015 12:12 pm   

krakał napisał/a:
Nie ma siły, musiałby się zaciąć...

Ja nie widzę możliwości żeby to było w stanie prawidłowo działać bez ręcznego podawania taśmy. Szczególnie przy maksymalnym wychyleniu w prawo (kąt 50 stopni!).
Dramatycznie mało wiadomo zatem jak ta broń miała funkcjonować na stanowisku pod pancerzem. Zasilanie - takie sobie, wentylacja: ?, chłodzenie: ?, odbiór łusek: ?
Konstrukcja lawety poddaje w wątpliwość czy w ogóle wymienione wyżej zagadnienia zostały rozwiązane (może z wyjątkiem chłodzenia i wentylacji).

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon Cze 01, 2015 9:11 am   

FS napisał/a:
Zdecydowanie zastosowano typ podstawy / kolumnę zaprezentowaną przez wojtka1 na górnym rysunku - co łatwo rozstrzygnąć mając choćby na uwadze liczbę śrub kotwiących do podłoża (relikty czterech sztuk na każdą podstawę w Bielanach).
FS napisał/a:
laweta musiałaby być obrócona o 90 stopni względem podstawy...

A jeżeli powiemy że na "Bielanach":
1) oś podstawy lawety (wyznaczona przez śruby kotwiące) pokrywa się z osią strzelnicy
2) do osi strzelnicy równoległy jest krótszy bok podstawy lawety (na zaprezentowanych wyżej rysunkach - dłuższy)
... będziemy podejrzanie blisko stwierdzenia że zastosowano tam inny typ cokołu :) .

FS 
bunkrołaz

Wysłany: Sro Cze 03, 2015 7:26 pm   

...co jest oczywiście możliwe, jak to u Austriaków :) w każdym razie, w przywoływanym przez nas opracowaniu prezentowane są tylko dwa typy kolumn / cokołów - stały i z uchylną głowicą (dla stanowisk obserwacyjno-bojowych).

FS

Odpowiedz do tematu