Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogólne uwagi o Kwartalniku nr 1/2015
Autor Wiadomość
filipb 
bunkrolog

Wysłany: Pią Sie 12, 2016 7:30 pm   

Panowie, spokojnie, to jest dopiero zapowiedź. Często w tego typu przypadkach wydawnictwo prezentuje model surówki, czyli to co wychodzi prosto z pod ręki projektanta, ale bez kolorowania i czasami bez uwzględniania szczegółów, które można znaleźć w gotowym modelu. Prekursorem prezentowania surówek modeli kartonowych było wydawnictwo Haliński.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob Sie 13, 2016 2:39 pm   

Ha! To może w środku będzie czeski ropik albo sowiecki kaponir albo worek a w nim kot ;)

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob Sie 13, 2016 8:13 pm   

Czyli zaczęło się . Myślę że druk takiego modelu jest dobrym posunięciem i wieszanie psów na Autorze bez faktycznej znajomości modelu jest troszkę nie na miejscu. Każdy model nawet najlepszej firmy ma jakieś wady. Nie ma ideału :lol: Patrzyłem fotki Wędrowca z istniejącą kopułą i wolę aby model miał normalną stalową kopułę . Świetny sposób na popularyzację tematu fortecznego.
Prawdę mówiąc nie ma jednotematycznego opracowania pod tytułem Schron Wędrowiec
są tylko różne opracowania opisujące całościowo Węgierską Górkę. Każdy schron może różnić się w szczegółach które mogą być nie ujęte w opracowaniach całościowych . Brak jest rysunków szczegółowych elementów składowych . Aby zrobić model trzeba jednak znać wymiary a okładka pozwala sądzić że Autor był na schronie
Było by fajnie aby powstawały monografie poszczególnych schronów . Nie muszą to być duże tomiska .

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Sie 13, 2016 9:06 pm   

Na pewno bardzo wychowawcze jest chwalić ludzi za chęci, ale oprócz tego aby cokolwiek zdziałać i wypadać lepiej na tle innych (społeczeństw, krajów, narodów) wypada dążyć jednak do jakości, a nie byle-jakości. Nikt nie wiesza psów na autorze tego modelu, natomiast jestem daleki od tego aby chwalić model w takiej postaci, gdyż ponieważ wypacza on moim zdaniem obraz polskiej fortyfikacji i jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów.
Zupełnie inną sprawą jest to jak wygląda ten obiekt obecnie i to coś się ciągle dzieje w jego otoczeniu. To już nie jest kwestia modelu, bo tak naprawdę każdy może niestety projektować i sprzedawać co chce w tym zakresie. Wstydem jest natomiast to co dzieje się w Węgierskiej Górce, a dodatkowo szczytem arogancji i ignorancji zarówno w kwestiach historycznych, jak i ingerencji w otoczenie obiektów i krajobraz. W zasadzie wszystko co dało się tam zepsuć i zrobić nie tak jak trzeba - zrobiono. :evil: :neutral:

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Nie Sie 14, 2016 8:19 am   

Owicz napisał/a:
Ha! To może w środku będzie czeski ropik albo sowiecki kaponir albo worek a w nim kot ;)

Masz racje, w środku może być kot w worku :) Ale jak wspomniałem to zapowiedź, gotowy produkt do zakupu prezentuje się tak jak na przykład tutaj, w każdym razie pozostaje mieć taką nadzieję.

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Pią Wrz 23, 2016 10:10 am   

Do wojtek1, w kwestii betonowych kopuł pozoracyjnych, swego czasu Robert Jurga wykonał parę rysunków wraz z krótkim opisem na ten temat w pozycji pod tytułem: "Architectura militaris w rysunkach perspektywicznych" wydanej przez Donjon w 2001 roku. W sumie dwie strony materiału i chyba trudno coś więcej na ten temat stworzyć.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią Wrz 23, 2016 9:45 pm   

Mam te pozycje ale nie mogę ich znaleźć :mrgreen: Ładna rzecz to była , szkoda że nie było dalszej kontynuacji .Był to dobry pomysł na popularyzację bumkrów .
Ukazał się Wędrowiec .Budzi moje mieszane uczucia . Okładka odzwierciedla zawartość . Jednak polecam zakup bo model w paru miejscach można poprawić a na pewno będzie fajnie wyglądał. Tak jak fort Św.Benedykt

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Kwi 03, 2017 11:23 pm   

Odbiegliśmy zasadniczo od głównego wątku. Dwa lata mijają jak nic od wydania ostatniego numeru naszego "kwartalnika". Czy jest potrzeba wydawania kolejnego? Spoglądam w czeluści internetów i widzę, że zainteresowanie fortyfikacją jako-taką dryfuje od specjalistycznych opracowań po pismo obrazkowe. Dobrze podsumowuję rzeczywistość czy może jest inaczej?

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Kwi 04, 2017 7:11 am   

Ale przecież taka tendencja utrzymuje się od dłuższego czasu na rynku. Rozumiem, że rozważasz sens istnienia wydawnictwa w ogóle, czy w formie takiej jak dotychczasowa?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto Kwi 04, 2017 6:42 pm   

Generalnie to aby dostosować się do trudnego rynku i w konsekwencji samofinansować należy zbadać co jest oczekiwane. Niestety próba ustalenia tutaj (na forum) spaliła na panewce.

Odpowiedz do tematu