Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogólne uwagi o Kwartalniku nr 1/2015
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 12 Kwi, 2017 23:09   

Na tę chwilę widzę to tak...
4H wyjdzie w formie cyfrowej, z możliwością zamówienia egzemplarza papierowego. Niestety trzeba się liczyć z tym, że taki egzemplarz może kosztować nawet 40-60 zł za sztukę, przy druku cyfrowym. Niestety, coś za coś. Chyba,, że na wersję papierową znajdzie się więcej chętnych. Zakładam również pre-order wersji jednej i drugiej.
Zastanawiam się nad wariantem wydania 4H oraz 4H Fortyfikacje. Tutaj podział może wydawać się jasny: pierwsze dotyczy dziedzictwa kulturowego, a drugie typowo fortyfikacyjnego czasopisma. Oczywiście większe szanse są na szybsze ukazanie się tego drugiego. W perspektywie kilku miesięcy mam nadzieję, że uda się uruchomić również serwis z materiałami 4H.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017 23:02   

A jak będzie wyglądać forma cyfrowa - jaka forma ma być .

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 16 Kwi, 2017 14:35   

Różnica będzie polegała na tym, że czytać będzie się czasopismo na ekranie, natomiast szata graficzna pozostanie raczej bez większych zmian.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 16 Kwi, 2017 22:45   

Ja wiem że będę czytał na ekranie . Chodzi mi o to w jaki sposób dostanę dostęp do tej wiedzy .
Czy będzie to jakoś szyfrowane czy też dostanę płytkę :mrgreen: byle nie chodnikową .
Z Podziwem dla Wielkich CHECI.
Smacznego Jajeczka i Spokojnego Świętowania

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 16 Kwi, 2017 23:11   

Dzięki Wojtku za życzenia :) Również spokojnych świąt :)

Dostęp do materiałów planowany jest pod konkretnym adresem w internecie. Wypalanie, wysyłanie płytek to niestety zbyt kosztowne przedsięwzięcie - tym bardziej że większość nowych komputerów przenośnych pozbawionych jest napędów optycznych. W dzisiejszych czasach raczej do tego samego używa się odpowiednich kart pamięci np. typu SD.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017 22:46   

No tak .Ja troszkę zacofany jestem Mam taką większą skrzynkę a mój laptop ma jeszcze taką kieszonkę :cry: :lol: Ale będę dzielny i jakoś to ogarnę. Dzięki za garść wyjaśnień

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Sob 06 Maj, 2017 03:22   

Ja biorę w ciemno :) Ze wskazaniem na papier.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 06 Maj, 2017 13:11   

Ja też wolę papier ;)
Zobaczymy. Jak tylko znajdę chwilę to ogłoszony zostanie nabór tekstów do kolejnego numeru.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 06 Maj, 2017 22:10   

Darku już może o tym pisałem ale czy nie lepiej wydawać cyklicznie np. kwartalnie papierowy numer w formacie zeszytu o 64stronach ( tak jak były opisywane OWS i twierdze w Wielkim Leksykonie Uzbrojenia 1939) Można na przykładzie szczegółowego opisu jednego schronu naświetlić szerszą genezę.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 06 Maj, 2017 22:42   

Wojtku... Ufff... Wybacz, ale musiałem chwilę ochłonąć aby odpisać :wink:

Wyjaśniam po raz kolejny. Cała redakcja oraz wszyscy autorzy pracują za darmo. Nie ma takiej możliwości, aby periodyk ukazywał się kwartalnie. Właśnie z ww. powodów.
Nasz periodyk nijak nie da się porównać z WLU z wielu powodów jak choćby: finansowanie, nakład, dystrybucja czy same wynagrodzenia dla autorów. Po naszej stronie tego nie ma. Dlaczego? Bo nie ma na to pieniędzy. Dlaczego nie ma pieniędzy? Ponieważ pierwsze dwa numery zabiło piractwo :evil:
Biorąc pod uwagę powyższe oraz szerokość zagadnień poruszanych w ostatnim numerze - nie widzę jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego aby wydawać serię zeszytów dotyczących poszczególnych obiektów. Bo jakie obiekty miałyby to być? Taką inicjatywę mogą podjąć np. koledzy w Czerwieńsku, którzy mają kilka obiektów oraz współpracującego grafika od rysunków fortyfikacji. Natomiast idąc rynkowo za jeden rysunek perspektywiczny musielibyśmy zapłacić więcej niż otrzymuje wynagrodzenia autor całego tomu WLU. Nawet przy użyciu nigdy nie zawodzącego uroku osobistego nie byłym w stanie zaczarować kogokolwiek z branży tak, aby co kwartał przygotowywał serię rysunków dla danego schronu :mrgreen: To po prostu nie mieści mi się w głowie ;) Po za tym osób które potrafią takie rysunki wykonać dla różnych szkół fortyfikacyjnych w Polsce jest kilka. No chyba że wystarczający byłby poziom z Osprey'a, ale myślę że w coś takiego nikt z nas by nie poszedł.

Reasumując - jeśli ukaże się kolejny numer to raczej siłą przyzwyczajenia, bliżej nieokreślonego poczucia obowiązku aby mimo wszystko wiedzą się dzielić a nie zostawiać ją w szufladzie. Oczywiście, pod warunkiem, że osoby do tej pory współpracujące przy tworzeniu periodyku znajdą znów na to czas. A z tym jest coraz gorzej.

Odpowiedz do tematu