Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
STRONA PRZECIWNIKÓW KULTU PRZYWÓDCÓW POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Autor Wiadomość
Wawa
Gość
Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 15:20   STRONA PRZECIWNIKÓW KULTU PRZYWÓDCÓW POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

STRONA PRZECIWNIKÓW KULTU PRZYWÓDCÓW POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

http://www.powstanie.pl/

Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku. Przegrane Powstanie jest największą klęską Polski w jej 1000 letniej historii. Podczas Powstania zginęło 200 tysięcy osób, 400 tysięcy zostało rannych, 600 tysięcy nigdy nie powróciło do swego miasta, które zostało prawie całkowicie zburzone.
Krytyka Powstania zawarta jest w 16 publikacjach przedstawionych poniżej, należy się spodziewać, że ta lista publikacji w przyszłości będzie powiększona.

Jan Sidorowicz – Powstanie Warszawskie bez niedomówień - PRO MEMORIA 5/2004

Jan Matłachowski – Kulisy genezy Powstania Warszawskiego (synteza) – GAZETA Toronto 2004, Nowa Myśl Polska nr 37/2004

Andrzej Targowski -Dialog Pokolenia Pomostu z Pokoleniami Ojców i Kolumbów, czyli refleksje o Powstaniu Warszawskim 1944 Dialogue and Universalism, UW Universalism Vol.XIV, No. 5-6/2004, s.217 (Polish Academy of Sciences)

Lech Mażewski – Duet legionowych generałów a wybuch PW – Nowa Myśl Polska 31/2004

Jan Kurdwanowski – Mrówka na szachownicy (wyjątki) - wyd. Mentor W-wa 1999

1993 1999 1999

Jan Ciechanowski, Tomasz Łubieński, Janusz Marszalec – W bój bez broni – Mówią Wieki – numer specjalny 1/2004

Andrzej Targowski - Porocznicowa analiza Powstania

Andrzej Targowski – Dziedzictwo Powstania Warszawskiego

Lech Mażewski – Falszywa synteza Normana Daviesa - Nowa Myśl Polska 34/2004

Lech Mażewski - Jak to było z tym Powstaniem ? - Nowa Myśl Polska 40/2004

Andrzej Targowski - Odpowiedź Normanowi Daviesowi

Tomasz Łubieński - Ani triumf, ani zgon - (recenzja) Wyd. Nowy Swiat z głową 2004

Antoni Feldon – SALDO – Niemiecki plan eksterminacji Polaków a Powstanie Warszawskie

Jan Sidorowicz – Co się działo za Wisłą podczas PW ? GAZETA Toronto 2004

Andrzej Targowski – Obchody 60-tej rocznicy Powstania

Jan Sidorowicz – Cztery przegrane bitwy o Monte Cassino GAZETA Toronto 2004

J.Sidorowicz – List do Instytutu Pamięci Narodowej

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 15:42   

no, pięknie.. lista publikacji wspaniała, szkoda że w kraju liczącym bez mała 38 mln obywateli tylko siedmiu autorów krytykuje powstanie... nawet nie chce mi sie liczyć jaki to promil ludności Polski...

Proponuję zająć się Powstaniem Wielkopolskim - dla przypomnienia - zakończyło się sukcesem....

pozdrawiam

Wawa
Gość
Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 16:04   "Szablą odbierzemy"

Rafał Ziemkiewicz - publicysta napisał

"Szablą odbierzemy"
Szabla nie jest najlepszym sposobem na podtrzymywanie narodowego bytu,a zwłaszcza jego rozwoju czego historia innych krajów dowiodła. Myśmy w swej historii mieli wspaniałych inżynierów, znakomitych naukowców, wielkich finansistów, wielkich biznesmenów o tym nikt nie pamięta w Polsce, pies z kulawą nogą nie pamięta. Pamięta się tylko o jakiś idiotach którzy się dali pozabijać często zupełnie niepotrzebnie,a często jeśli to nawet było bohaterskie to nic z tego mądrego nie wynikło. Ja bym te dwa wersy ostatnie I zwrotki zmienił w naszym hymnie,bo ona bardzo demoralizuje społeczeństwo.

Zgadzam się z nim. Czy ktoś wie kto to był inż. Stefan Bryła - i co zrobił dla ludzkości? - warto sprawdzić
O przywódcach Powstani się zapomni ale Stefan zostanie :-)

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 16:13   

trzeba sobie zadać podstawowe pytanie.. czy Polacy kultywują przywódców Powstania? ja tego nie widzę.
zamiast zając się czym pożytecznym (choćby dla historii) i - rozgrzebuje się rzeczy, które do niczego nie prowadzą.
ot, kolejne pieniactwo Polaków.

pozdrawiam

Polski Pieniacz
Gość
Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 16:46   

Siły Okręgu Warszawskiego AK liczyły około 50 tys. żołnierzy, z czego do walki mogło wyruszyć 23 tys. Ich jedyną bronią było 1sierpnia 1944 roku tysiąc karabinów, 300 pistoletów maszynowych, 60 ręcznych karabinów maszynowych, 7 ciężkich karabinów maszynowych, 35 karabinów przeciwpancernych i PIAT-ów (granatników ppanc.), 1700 pistoletów i 25 tys. granatów. (...)

Fajnie, nie? Wyobraźcie sobie siebie, waszych sąsiadów z osiedla, czy kolegów z pracy, jak ktoś spędza Was, np. tysiąc chłopa w jedno miejsce. Daje Wam 20 karabinów i – a niech! – jeden karabin przeciwpancerny na wszystkich – i mówi Wam, ze jesteście teraz powstańcami i macie zaatakować uzbrojonego po zęby wroga, bo Ojczyzna tego od Was oczekuje. Kto wpadł na taki pomysł i na co mu to było?

Jak już wiecie, jestem tylko prostą dziewczyną i na strategii militarnej i polityce nie znam się wcale, a wcale, ale spróbuję jakoś to sobie ułożyć. Oczywiście po prostemu, bo inaczej nie potrafię.

Otóż kilku panów, którzy uważali się za wybitnych wojskowych, (...)
Dalej: http://fanaberia-qurrr.bl...6754,index.html

Może ta dziewczyna ma trochę racji

Pozdrawiam
Polski Pieniacz :-)

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 17:01   

chciałbym żeby Ci wszyscy mądrale, co poznają "nową historię" znaleźli się choć na chwilę na ulicach okupowanej Warszawy... moze życie w tamtych realiach wyglądało troszeczkę inaczej niż rozrywka grą strategiczną na komputerze w domowym zaciszu.

idąć dalszym tokiem rozumowania, kampania wrześniowa też była bez sensu... lepiej sie było od razu poddać... niepotrzebne straty tylko!

pozdr

TomB 
dywersant

Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 17:57   

Wawa,

po przeczytaniu tego co tu zamieściłeś (-aś) żałuję że dane Ci było trafić na to forum...

Wspaniałe publikacje pana Sidorowicza, owszem można przeczytać coby mieć o nich własne zdanie...

ale tego drugiego cytatu jakiegoś Ziemkiewicza to ja podarować nie moge! "Pamięta się tylko o jakiś idiotach którzy się dali pozabijać..."
I Ty mi tu piszesz że sie z tym zgadzasz!

Bawisz sie w zgadywanki... ja sie zapytam kto to był Mitera... bo Twoim zdaniem on był idiotą i dał się zabic... jeśliś sprytny - znajdziesz, gościu niemiły...

Tomasz

TomB 
dywersant

Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 18:38   

Pieniaczu,

owszem troche racji to może ona ma... cytujesz tu wspaniałomyslnie jej wypowiedź.

Ja nikogo nie bronie, ale czy Wy zapomnieliscie ze Powstanie wybuchło po niemal 5 latach okupacji hitlerowskiej. Ludność stolicy przetrwała ponad 1700 dni terroru, łapanek, egzekucji, Pawiaka, obozów, zsyłek do rzeszy, głodu, poniżenia, lęku i chęci odwetu...

Niemcy by Warszawy bronili, bo była miastem strategicznym... a wtedy by sie nie liczyli z mieszkańcami, posłaliby ich do obozów i na roboty... A kto by szczescia nie miał to by go na czape lub rozwałke wybrali...

Jest ogromną tragedią los ludności cywilnej... ale czy straty były by mniejsze? tego nie wie nikt...

Tomasz

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 18:43   

Tomku, wydaje mi się, że jesteś zbyt niemiły dla kolegi Wawy... Musimy szanować cudze poglądy!

Trzeba dyskutować, a nie bić piane...

pozdr

TomB 
dywersant

Wysłany: Sro 17 Sie, 2005 18:46   

otóż ja czekam na dyskusje... ale jak rozmówca sam siebie nazywa 'pieniaczem'... to bedzie sie działo... oj działo :)

A kto powiedział ze mam być miły!

Tomek
wyśpiewa twoje łkania.
Karabin bierz i z nami idź,
miast płakać po pogrzebach...

Odpowiedz do tematu