Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
filtry polaryzacyjne dla kawernowca
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro Wrz 21, 2005 1:08 pm   filtry polaryzacyjne dla kawernowca

czym różni się w praktyce stosowanie filtra polaryzacyjnego liniowego lub kołowego?
czy któryś z kolegów używa taki filtrów?

pozdrawiam

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Wrz 23, 2005 7:28 pm   

hmm, widze ze nikt nie wie ;)
w kazdym razie tutaj fotka zrobiona przy pomocy takiego filtra...

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pią Wrz 23, 2005 7:39 pm   

No super, ale trzeba było zrobic to samo ujęcie z filtrem i bez - wiedzielibysmy na czym rzecz polega 8)

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Wrz 23, 2005 7:42 pm   

niestety foteczki nie mam, jesli bedzie ladna pogoda to moge jutro powtorzyc...
generalnie wychodzi niebo bardziej szare bez filtra i mniejszy kontrast :idea:

grzeslaw
[Usunięty]

Wysłany: Nie Wrz 25, 2005 1:48 pm   

Polaryzacja światła polega na uporządkowaniu fali świetlnej w przestrzeni, gdzie rozchodzi się ona we wszystkich kierunkach. Światło jest spolaryzowane, jeżeli jedna fala jest ułożona zgodnie z drugą. Stopień polaryzacji światła może być różny w zależności od stopnia ułożenia poszczególnych fal. Różnica pomiędzy polaryzacją kołową, a liniową polega na tym, że przy polaryzacji kołowej światło rozchodzi się pod kątem 90 st, a przy polaryzacji liniowej od 0 (nie jestem pewien) do 180 st.

W trakcie fotografowania otacza nas światło spolaryzowane i nie spolaryzowane. Po przejściu przez nasz filtr światło spolaryzowane zostanie wygaszone, jeżeli filtr znajdzie się w takim położeniu, w którym jego płaszczyzna polaryzacji i płaszczyzna polaryzacji światła przetną się pod kątem prostym. Podczas obracania tarczka filtra widzimy jak w miarę obracania odblaski ciemnieją i rozbłyskują powrotem.

Zastosowanie? Bardzo wiele. Przeważnie wygasza się bliki na szybach samochodów, przy robieniu zdjęć przez szyby gablot, wystaw sklepowych. W plenerze bardzo ładnie uwypukla się chmury, przez przyciemnienie błękitu. Filtr również bardzo ładnie wyostrza odlegle przedmioty oraz nadaje ładne nasycenie kolorom.

To napisał Grzesław zwany również DeZoo :mrgreen:

grzeslaw
[Usunięty]

Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 11:29 am   

Ja też z tego nic nie rozumiem :mrgreen: :mrgreen:

Szczerze mówiąc nigdy nie fociłem przez filtry cyfrą, ale mnogo ich używałem jak miałem lustrzankę i byłem z nich bardzo zadowolony do póki mi jej nie ukradli z całym dobytkiem :cry: .

Wojciech O. 
bunkrołaz

Wysłany: Wto Lis 21, 2006 6:44 pm   

A to ja dorzuce swoje 2 grosze. Filtr polaryzacyjny kołowy jest przeznaczony do aparatów cyfrowych ponieważ ich systemy AF gubią sie przy zastosowaniu liniowych filtrów polaryzacyjnych, przez co są problemy z uzyskaniem ostorści. W analogach nie ma różnicy czy kołowy czy liniowy.

[ Dodano: Wto Lis 21, 2006 6:56 pm ]
Co prawda wszystkie zdjęcia są zrobione z założonym filtrem ale efekt końcowy można regulować więc przedstawiam jak działa redukcja odbić. Filtr taki likwiduje odbicia od powierzchni niemetalicznych przez co również kolor liści trawy... zyskuje na nasyceniu bo i one odbijaja częśc światła. Filtr taki może również odrobine zmniejszyć negatywny wpływ zamglenia, przez usunięcie światła odbitego od kropel pary, lecz niezawsze jest to osiągalne(powiedział bym że nawet żadko sie to udaje w stopniu zadowalającym). Uwaga filtr usówa odblaski tylko w jednej płaszczyźnie. Zabiera również dużo światła, dlatego warto mieć jasny obiektyw. Nie ma sensu kupować taniego "polara" często pogarszają one ostrość i zmieniają dodatkowo kolorystyke.

Pozdrawiam

Condor 
bunkrołazik

Wysłany: Wto Lis 21, 2006 9:49 pm   

Polecam filtry firmy B+W

[ Dodano: Wto Lis 21, 2006 10:52 pm ]
fotka zrobiona z użyciem filtra B+W CIRCULAR MRC

qrrr
[Usunięty]

Wysłany: Sro Lis 22, 2006 5:30 pm   

ja mam filterek canona i jestem zadowolony
Miałem kiedyś zwykłą HOYA ale efekt był mizerny

Wojciech O. 
bunkrołaz

Wysłany: Sro Lis 22, 2006 5:46 pm   

Ja mam właśnie taką podstawową Hoye ale do kitowego 18-55 nie potrzebuje lepszej. Zmienie obiektyw to zmienie filtr. Efekty też są ładne z mojego egzemplarza, a napewno lepiej niż jak bym go nie miał :mrgreen:

Odpowiedz do tematu