Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Helmut
Pią 23 Cze, 2006 18:43
UR w polnocno-wschodniej Polsce
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 09 Mar, 2008 00:32   

jawor napisał/a:
na zdrowy rozum, gdyby plany LMa były dostępne to już byłoby o nich głośno

jawor, zwróć uwagę ile jest na terenie Polski niemieckich linii obronnych.. Archiwa niemieckie są dostępne... Więc gdzie są dostępne mapki i dlaczego nie jest o nich głośno? :oops:

jawor 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 11 Mar, 2008 20:17   

kolega korbol stawia mnie w trudnej dla mnie sytuacji bronienia sowietów
przypomnę może zatem tylko że hitlerowcy nie bardzo mieli pod koniec wojny gdzie chować archiwa.
Natomiast sowieci to co innego.
Na jednym z post-sowieckich for znalazłem taką informację
"это карта с непостроенными дотами, да и материалы ГШ отдел УР за 1941 год секретны."
nie zdziwiłbym się gdyby gdzieś tam "przez przypadek" były i niemieckie mapy.
Wracając do innego wątku
Myślę że fakt że dopiero gdzieś koło 1939 rozpowszechniła się systemy broni przeciwpancerna i maszynowej tłumaczy dlaczego w LM nasycenie bronią przeciwpancerną jest znacznie większe niż w założeniach z 1938.
To może także tłumaczyć większe rozpłaszczenie większości PO w porównaniu do wzorca 1,5x1,5 km

tw 
bunkrołaz

Wysłany: Wto 11 Mar, 2008 20:59   

jawor napisał/a:
nie zdziwiłbym się gdyby gdzieś tam "przez przypadek" były i niemieckie mapy

Niemieckie mapy gdzieś tam przez przypadek są w niemieckich archiwach.

jawor napisał/a:
Myślę że fakt że dopiero gdzieś koło 1939 rozpowszechniła się systemy broni przeciwpancerna i maszynowej tłumaczy dlaczego w LM nasycenie bronią przeciwpancerną jest znacznie większe niż w założeniach z 1938

Podobno broń maszynowa w fortyfikacjach rozpowszechniła się znacznie wcześniej. Zaś co się tyczy broni przeciwpancernej - owo "gdzieś koło 1939" to w rzeczywistości analiza doświadczeń wojennych Wehrmachtu w kampanii polskiej i na Zachodzie, a także sowieckich w wojnie z Finlandią.

Przy okazji - traumatyczne doświadczenie z "nieuprzejmymi" paniami w Centralnej Bibliotece Wojskowej jest oczywiście całkowicie zrozumiałym powodem do rezygnacji z posługiwania się słowem pisanym.
Regularnie korzystam z CBW od kilkunastu lat i ze strony tamtejszego personelu spotykałem się dotąd wyłącznie z życzliwością.

tw

makt 
bunkrołazik

Wysłany: Sob 26 Kwi, 2008 23:31   

Wszystkich chcących sobie odświeżyć lokalizacje schronów LM w Polsce północno-wschodniej zapraszam na naszą stronę kriepost.one.pl.
Uruchomiliśmy nową mapę w oparciu o silnik GoogleMaps i konsekwentnie publikujemy tam lokalizacje schronów do których udało się dotrzeć nam lub naszym współpracownikom. Oczywiście mapa ma spore braki (np. nie ma lokalizacji z Brzeskiego RU i Grodzieńskiego RU) - ale są już naniesione lokalizacje schronów z rejonu Wąsosza, które do tej pory nie były szerzej znane.

Nieustająco zapraszamy wszystkich, którzy mają dostęp do odbiornika GPS i łazikują po LM, do podzielenia się koordynatami GPS, a wtedy mapa będzie coraz bardziej kompletna.

Pozdrawiam

jawor 
bunkrołazik

Wysłany: Nie 27 Kwi, 2008 22:10   

fajnie zrobione , gratuluję !
kilka drobnych kwestii:
schron bojowy w wersji polowej - co to jest? czy coś takiego jak koło Sutna?
skąd granice PO , własne czy na podstawie jakiejś publikacji
nie działa mi Full Screen
lepszy byłby podkład z Zumi bo zdjęcia satelitarne są o niebo większej rozdzielczości a to ma znaczenie przy docieraniu do schronów
no i to co mnie najbardziej zaciekawiło ,gdzie można dorwać ten nazistowski atlas z przebiegiem granicy?

po pobieżnym dodaniu części wykazanych schronów doliczyłem się ich na swojej stronce do 355 a więc pewnie dojdziemy do 400 bo jeszcze została duża część grodzieńskiego

makt 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008 22:19   

Już odpowiadam:

- "Typowa" jak na Osowiecki RU polówka wygląda tak jak na zdjęciu (schron 66_KS_11 z PO Komosewo)
- Granice PO na podstawie przynależności geograficznej. Tak naprawdę to nie znamy prawdziwych granic poszczególnych PO (nie zostały często ukończone), więc podział jest czysto terytorialny i jako taki ma ułatwiać orientację w gęstwie schronów.
- rzeczywiście full screen nie działa w Internet Explorer (działa OK w firefox i Opera), ponieważ za wyświetlanie mapy odpowiada zewnętrzny komponent, to na razie tylko możemy prosić o używanie trybu normalnego pod IE.
- ZUMI jest lepszy, ale nie jest darmowy.
- Atlas bywa czasem na aukcjach na ebay lub allegro, ale nie trzeba go kupować żeby sobie podglądnąć przebieg granicy. Można równie dobrze zaciągnąć niemieckie mapy 1:100 000 Grossblatt (na bazie Polskich WIG) z zaznaczonym przebiegiem granicy. Mapy można pobrać tutaj:

mapy Grossblatt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008 22:26   

Witam, jeżeli posiadamy dane GPS schronów nie w północno-wschodniej Polsce? Auf...

makt 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 29 Kwi, 2008 06:43   

Cytat:

Witam, jeżeli posiadamy dane GPS schronów nie w północno-wschodniej Polsce? Auf...

Uruchomiona jest już także wersja mapy dla południowego odcinka LM. Będzie sukcesywnie uzupełniania do stanu jaki jest na miplo.pl. W tej chwili brakuje nam współrzędnych z Rawsko Ruskiego RU, oraz rejonu Sieniawy, Kalnikowa. Zapraszamy do współdziałania przy budowie tych map. Oprócz mapy współrzędne będą do pobrania w formie plików w najpopularniejszych formatach.

Wracając do odcinka północnego, bardzo mile widziane byłyby współrzędne schronów z okolicy Lipska nad Biebrzą oraz z rejonu Siemiatycz i Drohiczyna.

Pozdrawiam

jawor 
bunkrołazik

Wysłany: Pią 23 Maj, 2008 23:26   

no cóż muszę cofnąć co napisałem w grudniu 2007, schronów w północnej części LM jest nie 300, i nie 350 ale jak na ten moment 404. Zapowiada się na 450. Ciekawe też że najwięcej zostało ich wybudowane w Zambrowskim RU bo doliczyłem się jak narazie ponad 130.
Ostatnio trochę pada to liczba może jeszcze urosnąć :smile:

[ Dodano: Sro Cze 18, 2008 11:22 pm ]
LM ma magnetyczną siłę,przez przypadek trafiłem w Grannem do p. Tomka co ma jak to nazywa mini-muzeum a przy okazji tablice z mapami i zdjęciami okolicznych bunkrów (miał nawet wystawę tego w muzeum w Drohiczynie), z pewnym zaskoczeniem zobaczyłem u niego 4 bunkry w PO Kozarze z tym że dwa z nich były bardziej na północ (od zachodu względem Ciechanowca). Ciekawe ile jeszcze takich "grzybków" jest w okolicy. Mam mocny zamiar dotrzeć do nich i zamieścić fotki na forum.Najwidoczniej teren wokół Ciechanowca miał być całkiem solidnie zabetonowany, a tak to oddziałek cyklistów w kilka godzin po 22 czerwca bez wystrzału zajął całe miasto, którego załoga została wybita do nogi parę kilometrów dalej podczas panicznej ucieczki.

[ Dodano: Nie Cze 14, 2009 3:57 am ]
jak pomyślałem tak zrobiłem i wreszcie potwierdziłem dla internetu istnienie bunkra koło Bogut -Pianek (sądzę że to część PO Kozarze albo jak twierdzą miejscowi PO Tymianki) Teraz namierzenie drugiego bunkra to kwestia czasu....
Zdjęcia wkrótce

[ Dodano: Nie Cze 14, 2009 11:43 pm ]
zdjęcie

makt 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 15 Cze, 2009 09:34   

Schron ma chyba bardzo grubą ścianę czołową - mierzyłeś może? Możesz wskazać lokalizację na podkładzie topo z Geoportalu?l

Odpowiedz do tematu