Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Helmut
Pią 23 Cze, 2006 18:43
Historia jednej armaty
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Cze, 2008 21:44   

Owicz napisał/a:
Ale czy w takim razie nie da się zdemontować samej lufy z jarzmem?

Da się, minimum - bez osłony pancernej i osłony lufy... lub max - z jarzmem, osłoną pancerną i osłoną lufy. W drugim przypadku w schronie pozostaną tylko obie części pancerza, co często widać na fotach.
Auf....

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 03 Cze, 2008 10:24   

To w takim razie pal (może nie dosłownie :wink: ) licho pancerze. Skoro trzeba pół ściany wywalić aby je zdemontować to nie znajdzie się pewnie wielu amatorów do takiej zabawy. Skoro zachowały się stosunkowo liczne egzemplaże, to nie ma potrzeby ratować jednego, kosztem całego obiektu...
Wystarczyło wymontować to co jest unikatem (armata z jażmem), a schron pozostawić nieuszkodzony (i wilk syty i owca ...). Czy w takim razie nie chodziło po prostu o to by muzeum miało kompletny eksponat do kolekcji? A sprawę celowo przedstawiano w kategoriach "mniejszego zła" (albo schron, albo armata) aby ukryć prawdziwy sens działań? Tak by były różne "za" i "przeciw", podczas gdy sprawa jest jednoznaczna? Czy się mylę?

Lipstein 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Wto 03 Cze, 2008 13:07   

korbol napisał/a:
Muzeum w Hrabciance..
a ponoć to ja mam niemozliwe pomysły z Skotnikami, Czchowem, Zabrzem i Czestochową...
krzyż na drogę :|

pozdr
którym Czchowem, przepraszam?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2008 16:39   

Odstrzelenie pancerzy zrobiono fachowo. Żaden nie ucierpiał...
Auf...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 03 Cze, 2008 17:14   

Schron ucierpiał.

Remo 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 12 Cze, 2008 17:51   

Niestety pancerz nie ucierpiał, ale sama armata tak. W muzeum w Warszawie można ja zobaczyć, niestety pomalowali ja straszną olejna farbą o zielonym odcieniu. Malarz specjalista nie sięgał pędzlem tam gdzie wzrok zwiedzających sięga.
Słyszałem, że muzeum chce teraz wymienić ze strona Rosyjską ten eksponat wyrwany podstępnie betonowej skorupie na jakieś armaty Boforsa.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw 12 Cze, 2008 20:35   

Byłby to piękny epilog historii "ratowania unikalnego egzemplarza armaty" :twisted:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Cze, 2008 20:45   

Mimo wszystko dobrze, że armata znalazła się w muzeum. A schron wygląda jak kilka innych w okolicy. Żadna strata.

Armata mogła zginąć.

Auf..

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 13 Cze, 2008 14:01   

Franz Aufmann napisał/a:
A schron wygląda jak kilka innych w okolicy.

Wiesz Auf ... zasady jakim podlega (jak widać tylko teoretycznie) działalność muzeów a zasady jakim podlega działalność armii w czasie działań wojennych lub złomiarstwo czasu pokoju to jednak nie to samo ... No chyba że Twoim celem jest doprowadzenie wszystkich schronów do stanu zbliżonego do tego najgorzej zachowanego ...
Ale w takim wypadku, armatę i pancerz po wymontowaniu należało oddać na złom a uzyskaną sumę przeznaczyć na ... ekspozycję poświęconą niezachowanym zestawom ł-17.

Mnie nie przeszkadza że armata trafiła do muzeum. Ale na razie nikt nie zaprotestował że armata mogła trafić do muzeum a pancerz zostać na miejscu. Więc jak to jest Auf ... postów nie czytasz uważnie czy zwyczajnie chcesz kogoś (mnie na przykład) zdenerwować ...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Cze, 2008 16:46   

Posty, ten jak i poprzednie, staram się czytać dokładnie. Mój post również nie napisałem tylko po to, aby zdenerwować tak sympatycznego człowieka jak Ty. Moim zdaniem przedstawiłem mniejsze zło. Rozważałem już dwa lata temu możliwość pozyskania sowieckiej 45, a przy okazji zapoznałem się z konstrukcją wspomnianego przez Ciebie stanowiska Ł-17.

Przeżyłem zniknięcie parotonowych wież Grusona, panzerturma, panzernesta oraz pomniejszych lawet do MG. Jak się wczytasz uważnie w niektóre wątki na forum, to odnajdziesz ślad np. po lawecie MG. Porozmawiaj zupełnie prywatnie z Korbolem. Jego wiedza w tym temacie jest znacznie szersza od mojej. Wstawił również notkę o zatrzymanym polskim samochodzie na terenie Niemiec z częściami do MG. Jak sądzisz, był to import, czy eksport?
Może wtedy jest łatwiej zrozumieć, dlaczego ten okaleczony schron nie jest tak bardzo istotny w ogólnej masie betonu.
Obie armaty można pozyskać do zbiorów muzealnych lub prywatnych bez odstrzelenia pancerzy. Wtedy eksponaty są niekompletne. Dla jednych oznacza to niższą cenę a dla drugich niższą wartość muzealną. W celu pozyskania takiego eksponatu trzeba dysponować paroma kluczami, wcale niespecjalnych i butlą odrdzewiacza. Do przewozu można kupić starego Żuka. Nawet, jak oddasz wspominanego Żuka na złom w innym kraju, to wrócisz do Polski dwuletnim Audi A6 lub w najgorszym przypadku, co jest mało prawdopodobne, na koszt naszego państwa w towarzystwie dwóch smutasów.

Jako sympatyk fortyfikacji, nie jestem zainteresowany grabieniem i wywozem za granicę Polski eksponatów fortyfikacji. Jestem zdania, że mimo wszystko, źle pomalowany pancerz lub armata przetrwa dłużej w POLSKIM MUZEUM niż w schronie na odludziu.

Pozdrawiam Franz Aufmann

Odpowiedz do tematu