Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Helmut
Pią 23 Cze, 2006 18:43
Historia jednej armaty
Autor Wiadomość
Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Pią 13 Cze, 2008 21:32   

Hm...

"(...)Jako sympatyk fortyfikacji, nie jestem zainteresowany grabieniem i wywozem za granicę Polski eksponatów fortyfikacji. Jestem zdania, że mimo wszystko, źle pomalowany pancerz lub armata przetrwa dłużej w POLSKIM MUZEUM niż w schronie na odludziu."

Drogi Auf.... Praktycznie nic dodać nic ująć. Krótko, zwięźle i na temat.
W pełni popieram tą kwestię.

Jednakże pozwolę się odnieść do wypowiedzi z jednego kolegów. Otóż nasi wszędobylcy złomiarze wcale się nie przyjmują, czy pancerz forecz jest zatopiony w betonie, czy nie. Palnikiem acetylenowym tnie się praktycznie wszystko co się da - nawet fragmenty płyt, które po części tkwią w betonie. Przykład? Bunkier nr 769 z Pozycji Odry (rejon: Wielobłota).
Uważam, że odstrzelenie pancerza radzieckiego z armatą nie było najlepszym pomysłem, ale zawsze było ZŁEM MNIEJSZYM. Co wielokrotnie też stwierdził Korbol Zauważę, że złomiarze wcale się nie przejmują, czy złom można pozyskać z lasu, czy też z centrum miasta (np. żeliwne dekle studzienek kanalizacyjnych, znaki drogowe).
Jeśli zaś chodzi o kolor malowania i sposób konserwacji armaty z pancerzem - Cóż... a czyż sami muzealnicy są nieomylni? A czy my sami nie popełniamy błędów?
Wolę oglądać ten ppancerz w muzeum polskim, niż w postaci "przerobionej" czyli kilkuset łyżeczek do kawy :razz:
Po dłuższej chwili milczenia :mrgreen:
Anna H.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Cze, 2008 22:07   

Anna H. napisał/a:
Uważam, że odstrzelenie pancerza radzieckiego z armatą nie było najlepszym pomysłem, ale zawsze było ZŁEM MNIEJSZYM.

Witam Annę.
Zachowane sowieckie schrony fortyfikacji stałej, to coś zupełnie innego niż dzieła wyrafinowanej germańskiej szkoły fortyfikacji stałej.

W rozwiązaniu problemów można być bardziej twórczym. Schron ze wspomnianą armatą nie był aż tak zdewastowany, jak kilka innych na Linii Mołotowa z zachowanymi pancerzami od Ł-17. Pancerz można było pozyskać z innego schronu, bardziej dotkniętego działalnością saperów niemieckich i naszych specjalistów od pozyskiwania materiałów wtórnych.

Prawdopodobnie koszty pozyskania pancerza zadecydowały o ….. Tak zazwyczaj bywa w krajach, w których …

Wkurzony Auf…. pozdrawia

Mój poprzedni post był "zaporowy". Przedstawina idea jednak jest moim zdaniem słuszna. Tak bywa w życiu. :cry:

Remo 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 17:49   

Nie widziałem na własne ozcy uszkodzonego schronu, ale dla mnie jest to niezrozumiałe. Muzeum poszło na łatwizne i wywaliło pancerz z armatą, zamiast wymontować cenny okaz.
Muzea w Rosji i Finlandi też maja takie armaty, ale bez pancerzy:

dehn 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 18:39   

I z zamkami w armatach u nas je się wymontowywuje.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 18:42   

Dzięki Remo, tego właśnie mi brakowało. Dodam jeszcze że na terenie Przemyskiego RU jest przynajmniej jeden pancerz tego typu zachowany w relikcie ściany "sproszkowanego" obiektu. Nikt nie obraził by się gdyby pancerz pozyskano z tamtych właśnie ruin. Dla tego tak martwi gdy do nieszczęść spotykających schrony, obok "pracy" złomiarzy, dołącza się działalność muzealników.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 17 Cze, 2008 22:58   

Franz Aufmann napisał/a:
Pancerz można było pozyskać z innego schronu, bardziej dotkniętego działalnością saperów niemieckich i naszych specjalistów od pozyskiwania materiałów wtórnych.

Owicz napisał/a:
Dodam jeszcze że na terenie Przemyskiego RU jest przynajmniej jeden pancerz tego typu zachowany w relikcie ściany "sproszkowanego" obiektu. Nikt nie obraził by się gdyby pancerz pozyskano z tamtych właśnie ruin.

Jednak jest pewna cienka linia porozumienia.

Auf...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 18 Cze, 2008 08:36   

Korbolu, jest już po fakcie. Trudno więc mówić o "robieniu dobrej roboty". Schron jest zniszczony, armata w muzeum. A życie płynie dalej... Temat odgrzebałem po to by pokazać jak łatwo się nabrać na rozmaite hasła rzucane na przykład przy "ochronie" zabytków. Warto więc, zanim poprze się tę czy inną stronę dyskusji, zastanowić się czy problem nie ma "drugiego dna". Szczególnie że to nie pierwsza tego typu sytuacja. Klasykiem gatunku była sprawa adaptacji fortu św. Benedykta. Może dla tego jestem tak uczulony ...

Franz Aufmann napisał/a:
Jednak jest pewna cienka linia porozumienia.

:wink:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 18 Cze, 2008 08:59   

Chyba nie mówimy o tej samej, wszak temat nie ma tylko jednego wątku... ;)
Albo mi sie coś po..myliło!

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 18 Cze, 2008 21:43   

korbol napisał/a:
Chyba nie mówimy o tej samej

W temacie stoi: "Historia JEDNEJ armaty" :)

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 18 Cze, 2008 22:37   

Właśnie o to mi chodzi....

Odpowiedz do tematu