Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Helmut
Pią Cze 23, 2006 5:45 pm
LM - RU Zambrowski - Zaruzie
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Wto Maj 09, 2006 8:14 pm   

cdn
Ostatnie dwie półkaponiery z PO Zaruzie.
Mapka Zaruzia to dla mnie drogi Maxie drobny kłopot. Po prostu nie mam podkładu w postaci mapy, na której mogę zaznaczyć lokalizacje schronów. Ale może dla takich bunkrołazików jak my, to nie jest problem. Teren odkryty. Schrony widoczne z drogi Ostrołęka - Łomża. Ten pierwszy z post jest po lewj stronie szosy pod siecią wysokiego napięcia, cała reszta po prawej. Kopalnia żwiru rozdziela schrony po prawej stronie drogi. W poście nie zaprezętowano prawdopodobnie 3 schronów.

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Wto Maj 09, 2006 10:21 pm   

W Krakowie przyjeło się (tak mi sie wydaje) ze słowo kaponiera to obiekt znajdujący się w fosie i broniący własnie fosy, skąd na linii Mołotowa kaponiery...?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto Maj 09, 2006 10:24 pm   

Kaponieraelement fortyfikacji broniący wnętrza fosy. Była to niska budowla ziemna ukryta w przeciwskarpie lub skarpie na załamaniach linii przebiegu fosy. Prowadzono z niej ogień wzdłuż rowu w jednym lub obu kierunkach. Kaponiera była połączona z fortem przejściem pod dnem rowu (poterna). W fortyfikacjach bastionowych kaponierą nazywano budowlę ziemną umieszczoną w poprzek rowu, służącą do prowadzenia ostrzału i jako wyjście na zewnątrz.

Moze chodzilo o tradytor albo kazamate na molotowie? Chyba predzej...

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Wto Maj 09, 2006 10:50 pm   

Witam szczególnie serdecznie moich Szanownych Kolegów,
Wreszcie zaiskrzyło, a tak długo czekałem. Czułem się już lekko rozżalony barakiem czujności Szanownych Kolegów, wielbicieli fortyfikacji.
W dowód uznania chciałym, nie chciałbym, ale przyznaję ... punkty.

Ponieważ motto Korbola przypadło mi do gustu, Tobie drogi Helmucie również klikamm.... to taki mały pytajnik. Podoba mi się Twoja fascynacja fortyfikacjami na Pommern Stellung. Nie ma nic cenniejszego od zainteresowań. Jeżeli coś bardzo lubisz, to jesteś w tym dobry. A w jakim stylu to robisz, to oceniają Cię inni... Masz u mnie też punkt ! Nieoceniony Korbol mnie chyba zrozumiał...

Przepraszam Maxa, że wciagnęłem go w tą "intrygę". W ramach odszkodowania ...

pozdrawiam szczególnie serdecznie wszystkich czynnych forumowiczów

Aufmann

[ Dodano: Sro Maj 10, 2006 1:28 am ]
aufmann napisał/a:
znawcy mówią: nieukończona półkaponiera artyleryjska 64 odcinka Zambrowskiego RU

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Sro Maj 10, 2006 12:23 am   

Dziekuje :oops: :oops: :oops:

Ciekawe co za znawcy i spece :d to widac ze obiekty te sa skierowane w jakims kierunku :mrgreen: i maja zadanie cos tam bronic (pas) :mrgreen: Ruscy wstawiali schroniki po polach obsypujac je troche ziemia, zadnej finezji... wał pomorski to dopiero cos :) schrony oparte o naturalne przeszkody.

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sro Maj 10, 2006 1:10 am   

Drogi Helmucie,
Gdybyś pomaszerował 1500 m główną poterną Schönnenburgu, kilkoma obrotami korby wysunął wieżę z dwoma 75- tkami lub usiadł w Tourelle mitrailleuse Fortu Casso z dwoma km i działkiem 20 mm mając pełną swobodę manewru, to Twoje odczucia mogłyby zmienić skalę priorytetów. Cała Pommern Stellung może okazać się pasem jesiennych wykopów. Sytuację szczególnie wyolbrzymiam, aby dać Ci skalę porównań. To co napisałem, wcale nie oznacza, że lekceważę FF OWB, czy poczciwy WP lub nie szanuję Twoich poglądów.

Aufmann

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro Maj 10, 2006 6:10 am   

"jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" :cool:
dzieki za punkciki, nadwyraz skromnie jestem nimi darzony ;)

pozdrawiam

Max 
bunkrolog

Wysłany: Sro Maj 10, 2006 8:13 am   

Witam Helmucie,
Dałem się wciągnąć Aufmannowi w temat „kaponier”, wcięć z żelazną konsekwencją muszę temat kontynuować. Kiedyś w Internecie była kapitalna strona (polska strona) na temat fortyfikacji. Jednym z wielu tematów poruszanym na tej stronie była właśnie LM. Do cenniejszych materiałów przedstawionych na tej stronie (gdyż dotyczą Twojego postu), były pokazane poszczególne punkty oporu razem z zaznaczonymi sektorami ognia. Ta lektura dla Ciebie Helmucie byłaby interesująca, gdyż cenię sobie Twoje zainteresowanie sprawami historii i fortyfikacji. Sektory ognia są tak dobrane, że schrony wzajemnie się ubezpieczają a może pilnują się.
Strony szukałem, aby podrzucić Ci linka, ale nie umiem jej odszukać. Prawdopodobnie nie funkcjonuje ze stratą dla nas wszystkich.

Aufmann, należy nam się mały komentarz na temat kaponier. Za punkt dziękuję, ale nie jestem pewny, czy ten mały punkcik wyrówna emocje związane z tym niby banalnym tematem.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro Maj 10, 2006 8:39 am   

Pamietajcie o jednym, nazywając fortyfikacje wiekszymi i mniejszymi, ze biorac za przykład choćby nieszczesny Pommerstellung ktory bronil sie przez 3 tygodnie :cool: , Linie Maginota (ktora bronila sie strasznie krotko), dalej FFOWB ktory sie w ogole nie bronil, dalej Hel (az do pazdziernika 1939 r.) . Idac dalej Mława, Wał Atlantycki.. itp itd. WIELKOSC i znaczenie fortyfikacji nie zalezy od ich gabarytów ale od determinacji obroncow i polozoenia w terenie. Ładny stan zachowania i dodatkowe bajery w postaci korbek bawią turystów i gawiedź fotografującą :cool: W Krakowie tez są forty z opuszczanymi wieżami a podziemii tez troche jest :)

Pozdrawiam

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Sro Maj 10, 2006 9:49 am   

Ech, Helmucie, byłeś na Wale to go chwalisz. Nie wiem na jakiej podstawie wyrażasz opinie, że Ruscy wstawili schroniki po polach... Wystarczy zapoznać się z rozmieszczeniem obiektów w danym punkcie oporu (niekoniecznie w terenie, wystarczy mapa) i juz widać dlaczego sa w tym miejscu i czego bronią. Niezgadzam sie tez co do opini, że rozmieszczając je w terenie budowniczowie LM nie brali pod uwagę naturalnych przeszkód. Faktem jest, że była to raczej linia propagandy i zastraszenia przeciwnika, ale nie do końca. Nasycenie poszczególnych odcinków bronia pancerna budziło respekt. Z niektórymi obiektami, żle obsadzonymi (niekiedy 2-3os) i pozostawionymi przez własna piechotę Niemcy nie mogli sobie poradzic kilka dni.

Wracając do nazewnictwa to wywodzi sie z org nazw rosyjskich, cytuję:
TYPY SCHRONÓW
Zelbetowe schrony do ognia czołowego (nazwa rosyjska: Żelazobetonnyje kazamaty frontalnogo diejastwia)
Żelbetowe schrony do ognia bocznego lub dwubocznego - kaponiery (nazwa rosyjska: Żelazobetonnyje połukaponiry...)
Tradytory artyleryjskie, półkaponiery artyleryjskie (nazwa rosyjska Żelazobetonnyje połukaponiry dla puszek)
Schrony obserwacyjne (nazwa rosyjska Ubieżiszcza nabludatielnogo punkta)....

Raptem nie ma mojej strony dwa miechy, a ludzie szaleją... Jeszcze troche popłaczą, powspominają i wracamy do netu :cool: :roll:

Odpowiedz do tematu