Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Helmut
Pią Cze 23, 2006 6:45 pm
LM - RU Zambrowski - Zaruzie
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Maj 12, 2006 9:56 pm   

Jesli myslisz o tej samej publikacji o FFOWB co ja, to faktycznie maja wiele wspolnego ze soba :neutral:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią Maj 12, 2006 9:56 pm   

aufmann napisał/a:
Już wiemy dlaczego w niektórych publikacjach na Linii Mołotowa pojawiły się kaponiery i półkaponiery. System nazw takich jak półkaponiera lub schron do ognia bocznego-jednostronnego zaczął funkcjonować równolegle w różnych środowiskach znawców fortyfikacji.

Nazewnictwo w publikacji o LM było dla mnie zupełnie nowe w odniesieniu do omawianych dzieł, ale w miarę poznawania tej publikacji zaczęłem bardzo pomału przyzwyczjać się, co nie znaczy w 100% akceptowć. Podobnie po 45 roku język angielski wzbogacił się o około 2500 słów dotyczących terminów technicznych. Był to wynik przejmowania technologii wiadomo z jakiego kraju).
W kręgach profesjonalnie zajmująych się fortyfikacjami, nie wszyscy są do takiego stopnia elastyczni, a raczej jest to grono ludzi trzymających się żelaznych regół praw autorskich, dlatego też przez pewien czas trwała bardzo gorąca polemika. Nie wszyscy również akceptują taką formę zebrania wspomnień z przebiegu walk.

W momencie zauważenia na naszym Forum mojej prowokacji dotyczącej nazewnictwa, zareagowałem w sobie właściwy sposób. Kontrrozmówcy również to rozwiązanie zaakceptowali.

Zawsze uważałem, że jest to DOBRE FORUM.
pozdrawiam
Auf...

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Sob Maj 13, 2006 5:02 pm   

Korbolu przytoczyłes jedną z recenzji tej ksiązki p.Wesołowskiego. Znam tez kilka innych, nie tak bardzo krytycznych. Środowisko fortyfikacyjne znane jest z negowania i krytykowania osiągnięć wydawniczych swoich "kolegów". Zazdrość, a może wysokie mniemanie o swojej wiedzy powoduje taki ferment. Pan Chorzępa znany jest z tych krytycznych uwag. Pytanie czemu nie napisze wspaniałej książki, czyżby strach przed krytyką kolegów po fachu?.... Jak sam wiesz swoja działalność prowadzi na wydawaniu reprintów i art. innych mniej znanych badaczy tematu. Każda książka jaka zostanie wydana jest krytykowana, a czasem bywa, że "doradcy i pomagierzy w jej pisaniu" nie zostawiają suchej nitki na autorze (Helmut ty wiesz o co mi chodzi :-) ). Wystarczy śledzić takie czasopisma jak Forteca czy Infort. Możemy tam spotkać wiele nasyconych jadem sporów, np. Pan Chorzępa z Panem Brzoswinią, autorów książek o Przemyślu itd. Przykładów jest wiele.

Czas krytyki przyjdzie na każdego... Korbolu drogi :-)

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Maj 13, 2006 7:08 pm   

Dareczku, źle mnie zrozumiałeś. Oboje wiemy jakie jest środowisko i jacy są to ludzie. Opinię przytoczyłem jako jedną z wielu, jako przykład do dyskusji. Z prostego powodu - nie powiedziałeś jakie emocje towarzyszyły pojawieniu się jej na półkach księgarń. Najlepszy będzie cytat z Misia: "Pamiętajcie, aby plusy nie przesłoniły wam minusów" :lol: I tego się trzeba trzymać.

Pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie Maj 14, 2006 8:32 pm   

Witam,
Chciałbym podsumować polemikę na temat wiadomej publikacji o LM. Jako ludzie wszystkim życzliwi, lubujący się zagadnieniami fortyfikacji, doceniamy zalety tej książki, ale zauważamy również niedociągnięcia. Tak patrząc na tą publikację, możemy czerpać z niej wiedzę o dramatycznej obronie pozycji nad Bugiem, przymykając lekko, czasami mocniej oko na formalną stronę sposobu zebrania informacji i inne techniczne niedociągnięcia.

Ważne jest to, aby wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

Chciałbym więcej publikacji o LM, WP i FFOWB. Przy maszym doświadczniu napewno wyłowimy te najlepsze..

Pozdrawiam

Auf...

[ Dodano: Pon Maj 15, 2006 1:23 am ]
Sądzę, że temat Wp jest niedopieszczony. Pokładam nadzieję w Korbolu.....

[ Dodano: Pon Maj 15, 2006 1:29 am ]
Czy jeszcze mogę coś dobrego w tym temacie uczynić?

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pon Maj 15, 2006 9:02 am   

Auf...
Tak trzymaj, podoba mi się ten styl...
Bierzmy to co jest dobre, o złych sprawach należy nie pamiętać.

Maximilian

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Maj 15, 2006 9:32 am   

Witam

Temat WP przyblize niebawem w moim skromnym dziele :mrgreen:

pozdr

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Maj 22, 2006 11:04 am   

Panowie spokojnie :) to nic wielkiego. takie coś na "dobry początek" :cool: Jak już bedzie istnieć to dam info zainteresowanym na priv. Niebawem...

pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto Maj 23, 2006 10:04 pm   

Panowie,
Już mogę powiedzieć na 50%. Będzie mapka PO Zaruzie. Będzie to moja pierwsza oficjalna mapka. Liczę, na bardzo mocne komentarze!

jak zwykle pozdrawiam
Auf...

Jeżeli Max bywa jeszcze na forum, to informacja dla niego: TY TEŻ BĘDZIESZ MIAŁ SWOJĄ MAPKĘ!!!

Max 
bunkrolog

Wysłany: Wto Maj 30, 2006 10:54 am   

Twoje pytanie Auf w temacie „Polski schron” było dziecinnie łatwe. Wklejam Ci dwie foty. Czy widziałeś to już?
Co to jest?

[ Dodano: Sro Maj 31, 2006 1:11 pm ]
Aufmann napisał/a:
Już mogę powiedzieć na 50%. Będzie mapka PO Zaruzie.

Jak zwykle Darula Cię uprzedzi. Kilo mapek powklejał w Cigacicach.
Max
Dzięki z czystą mapkę.

Odpowiedz do tematu