Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Helmut
Pią Cze 23, 2006 6:45 pm
LM - RU Zambrowski - Zaruzie
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto Cze 06, 2006 12:20 am   

Cześć Max,
Widziałem, schron bojowy do ognia trójstronnego.
pozdrawiam
Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro Lip 12, 2006 9:07 pm   

Schrony na trasie Śniadowo - Nowogród. Max możesz dopisać nazwę miejscowości.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 05, 2006 10:02 pm   

Ktoś kiedyś w tym temacie napisał:
Cytat:
W tym konkretnym przypadku okolicznych wsi nie wysiedlano z powodu budowy punktów oporu. Wręcz odwrotnie, stanowiły one pewne maskowanie dla obiektów (na archiwalnych zdjęciach często widzimy schrony bojowe pomiedzy chałpami, czy tez maskowane jako stodoły), a także miejsce zaopatrzenia i zakwaterowania żołnierzy.

Czy tak było, należy to chyba jeszcze raz przemyśleć. Znalazłem taki fragment:

Cytat:
Prace pomiarowe i studialne rozpoczęto już na przełomie września i października 1939 r. W kwietniu 1940 wysiedlono wsie leżące w bezpośredniej bliskości granicy, m. in. także Dybawkę, Tarnawce i Krasiczyn. Część mieszkańców przesiedlono na Wołyń, w okolice Równego, część zaś zesłano na Syberię. Jednocześnie rozebrano niemalże wszystkie zabudowania a uzyskany materiał częściowo wykorzystano przy budowie schronów. Przygotowanie terenu i wykopy pod schrony wykonywali robotnicy przymusowi z wsi położonych dalej od granicy a także z okolic Dobromila i Sambora. Byli oni zakwaterowani w folwarku dworskim, zarekwirowanym przez sowietów Sapiehom.

Źródło informacji, link :http://ecstasy-team.one.p...id=15&Itemid=33

Proszę ocenić ten materiał.

Pozdrawiam Auf....

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pon Lis 06, 2006 11:52 am   

Auf,
Widzę, że nie możesz spać spokojnie i znowu wsadzasz kij w mrowisko. Tezę, którą chcesz bronić, nie trzeba udowadniać. Wszyscy tak robili mniej lub bardziej ludzki sposób, a Rosjanie nie są wyjątkiem.
Max.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 12, 2006 1:01 am   

Jak widzisz cisza, a obawiałeś się burzy.
Pozdrawiam Auf....

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Lis 12, 2006 5:22 pm   

Rozwiązanie jest proste, jedne wioski wysiedlano - inne nie. Trzeba po prostu odnaleźć konkretne przykłady i wypisać. Żaden kij w mrowisko :)

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lis 18, 2006 2:49 am   

Darku,
.... ale znikały z mapy później. Tu mamy przykład, że znikały również wcześniej. Jest to dla mnie bardzo istotne. Dlatego podałem ten link. Info z podanej strony nie znalazło jeszcze potwierdzenia w innych źródłach. Celem tego postu było zasugerowanie, że osady i wsie znikały również wcześniej. Dla niektórych jest to gra słów, ale dla mnie konieczność potwierdzenia znikania osad "wcześniej i później". Nie chcę i nie mogę opierać się na zasłyszanych opiniach autochtonów, ale nie lekceważę tego typu źródeł informacji.

Pozdrawiam Auf..

hege22 
bunkrołaz

Wysłany: Sob Lis 25, 2006 3:29 pm   

Na stronie www.fort.z.pl zamieściłem materiał kolegi von Reuffen'a o fortyfikacjach z okolic Miastkowa (Zaruzie, Łuby- Kurki).
Poniżej jego mapka

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lis 25, 2006 4:35 pm   

Nareszcie mamy mapę. Obiecałem swoją już dawno tu wkleić, ale zawsze zbrakowało trochę czasu. Mapa fajna, jest tylko jedna uwaga dla tych , którzy tam planują się wybrać. Schrony nr 5 i nr 6 znalazły się na skarpie kopalni odkrywkowej żwiru , ale po przeciwległych stronach. Należy uwzględnić małe narzucenie drogi.

Pozdrawiam serdecznie Auf…

szuwar24 
bunkrołazik

Wysłany: Sro Gru 06, 2006 6:13 pm   

aufmann moze moglbys sie ze mna podzielic zdjeciami i podpowiedziec jaka lekture przeczytac

Odpowiedz do tematu