Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Maj 16, 2006 8:51 pm
Fortyfikacje i pomiar GPS...
Autor Wiadomość
lolek 
bunkrołazik

Wysłany: Sro Sty 18, 2012 1:08 pm   

Ze swoich dotychczasowych doświadczeń z używaniem GPS-a to jednak polecam dobry turystyczny GPS najlepiej firmy Garmin np Etrex vista lub Etrex 30. Oprócz normalnych funkcji Gps ma takżę kompas i wysokościomierz.Dodatkowo jeśli chcę korzystać z starych map mam w plecaku Netbooka do którego w razie potrzeby podłaczam odbiornik Gps jako antena.Co do długości używania turystycznego Gps to komplet baterii
2szt.wystarcza conajmniej na dwa dni łażęnia od rana do wieczora.W niektórych modelach turystycznych Gps
jest możliwość wgrywania map papierowych.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro Sty 18, 2012 5:47 pm   

Panowie, proszę o wskazanie najprostszego urządzenia, które po wczytaniu współrzędnych obiektu, doprowadzi mnie do niego. Istotna jest też możliwość zapamiętania współrzędnych punktu, w którym zostawiłem auto. :mrgreen:

Jak uda mi się rozgryźć to pierwsze, najprostsze urządzenie, to pomyślimy o innych bardziej skomplikowanych. Proszę o odrobinę wyrozumiałości i i wytrwałości, gdyby moje pytania były zbyt proste.

Auf...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią Sty 20, 2012 8:31 pm   

Zamierzam sprzęt użytkować w terenie zupełnie mi obcym. Nie mam możliwość i czasu na szukanie map.

Auf... pozdrawia

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Sty 21, 2012 3:10 pm   

Każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Każde też wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu przed wyjazdem w teren...

Arkady 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie Sty 22, 2012 12:38 pm   

Z mojego doświadczenia polecam GPS turystyczny, który spełnia wymagania Aufa. Najprostsze modele są dość tanie, i łatwe w obsłudze. Dużo map jest tworzonych na zasadzie open-source i są dostępne za darmo. Z urządzeniem dostajemy program do obsługi map i punktów - na początek wystarcza. Później można się postarać o Ozi Explorera, który ma możliwość obsługi map rastrowych (skanów).
Kolejną zaletą jest czas pracy na standardowych bateriach AA - wystarcza na dwa dni chodzenia.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie Sty 22, 2012 6:34 pm   

Arkady napisał/a:
Z mojego doświadczenia polecam GPS turystyczny,

Zastanawiam się nad kupieniem turystycznego GPS. Czy możesz wskazać jakiś model takiego urządzenia w przystępnej cenie?

Matt
pozdro

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Sty 22, 2012 7:11 pm   

Arkady napisał/a:
Z mojego doświadczenia polecam GPS turystyczny, który spełnia wymagania Aufa.

A kto używał różnych urządzeń? ;)

Arkady 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie Sty 22, 2012 7:11 pm   

Obecnie nie jestem tak na bieżąco, ale polecam Garmina: http://www.garmin.com/pl/products/po_szlakach/
Najprostsze modele serii eTrex nie są powalająco drogie. Najnowsze bodajże mają jakeś możliwości wczytywania map rastrowych/zdjęć satelitarnych i dotykowe ekrany.
Sam mam Vistę HCx i jestem zadowolony poza jednym szczegółem - guma okalająca odbiornik się odkleja po jakimś czasie (głównie od temperatury).

egojack 
bunkrolog

Wysłany: Wto Sty 24, 2012 11:14 am   

W temacie zasilania urządzeń w terenie warto wspomnieć o ładowarkach słonecznych, czyli dużych bateriach zblokowanych z ogniwami słonecznymi. Można kupić np na All. Ładowarka taka nie jest w stanie ładować urządzenia na bieżąco tak jak z sieci 230V czy z ładowarki samochodowej, ale może naładować rozładowany telefon czy palmtop do 20-30 %. Może być awaryjnym, odnawialnym źródłem energii w terenie. Prąd jest tak naprawdę pobierany z baterii ładowarki, ogniwo może tę baterię naładować na słońcu. Trwa to kilka godzin. Baterię ładowarki można oczywiście ładować z sieci.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob Kwi 21, 2012 5:27 pm   

Witam,
Po raz trzeci wybrałem się z GPSem zwiedzać schrony z okresu międzywojennego. Obiekty, warte uwagi, wyselekcjonowane zostały po uzyskaniu informacji od dwóch kolegów.
Dziadkowie pierwszego kolegi, zawzięcie i z uporem Syzyfa budowali dzieła obronne, a dziadkowie drugiego kolegi, zdobywali je przy wsparciu armaty plot 8.8 cm. Dokonałem małej selekcji obiektów i wczytałem ich współrzędne do odbiornika GPS. Wszystkie moje wątpliwości rozwiał kolega, którego dziadkowie zdobywali wspomniane fortyfikacje. Powiedział, ze w zasadzie nie potrzebuję GPS, gdyż jeżeli pójdę tylko z mapą w okolice wskazanych miejsc, to i tak zobaczę 10 kolejnych ciekawych obiektów i nie starczy mi czasu na zwiedzanie wybranego. Miał rację. Bumkrów tutaj, jak grzybów po deszczu.

Szukanie obiektów straciło swój urok. Całkowity brak dreszczyka emocji. Z GPSem idziesz jak po sznurku. Jedyny problem to baterie, które trzeba wymieniać po każdym dniu, jeżeli zaczynasz o ósmej i kończysz z brakiem światła.

Auf...

Odpowiedz do tematu