Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 8:53 pm
MG- Schartenstand und PAK-Unterstand
Autor Wiadomość
Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 11:28 pm   

W kwestii budowy.
Kondygnacja dolna w calości jest wykonana z cegły klinkierowej połączonej na zaprawę cementową z dodatkiem szkła wodnego. Co ok. 1 m wykonywano pionowe zbrojenie poprzez umocowanie pręta zbrojeniowego, gładkiego o średnicy ok. 1,5 cm. Było to rzadkie zbrojenie, które można zaobserwować w książce Miniewicza i Perzyka na zdjęciu archiwalnym z ok. 1935 r. prezentującego etap budowykondygnacji dolnej bunkra.
Płaszczyzny zewnętrzne kondygnacji dolnej dodatkowo obrzucono 1-2 cm obrzutką cementową również z dodatkiem szkła wodnego. Następnie pokryto płaszczyzny smołą, pierw je oczywiście gruntując. Ścainy działowe wykonane są za pomocą zwykłych już cegieł, łączonych zaprawą cementową.
Kondygnacja górna jest w całości wykonana ze zbrojonego betonu (żelbetu).

W kwestii samozniszczenia bunkra.
Niezupełnie jest tak jak niektórzy piszą.
W "Hindenburgach" umieszczono specjalne komory minowe na ładunki wybuchowe (tzw. Sprenkammer lub Sprengnische), które służą do instalacji materiałów wybuchowych tylko w celu zniszczenia zasadniczych częśi bunkra (np. pomieszczenia bojowego lub strefy wejścia) i to tylko w przypadku konieczności opuszczenia pozycji obronnej lub kapitulacji.
Komory minowe nie miały na celu doszczętne zniszczenie obiekty lecz jedynie najbardziej istotnych jego części stanowiących o jego wartości bojowej. W ten sposób by przeciwnik nie mógł ich wykorzystać do własnych celów.
Opalanie ładunków oczywiście nie odbywało się przez działalność bunkra (samozniszczenie) lecz za pomocą czynnika ludzkiego. Odpalenie można było dokonywać dwojako: za pomocą lontu lub za pomocą przewodu elektrycznego.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 11:34 pm   

Aniu, Gratuluję znajomości kultowych pozycji. Strona 11, zdjęcie w górnym rogu. Jeżeli chodzi o samozniszczenie, to miałem opisac zagadnienie w terminie późniejszym. patrz:
Cytat:
Do sprawy samozniszczenia schronu, powrócę w późniejszym terminie.
Temat obszerniejszy, wymaga opisu. Zgadzam się z Tobą również w tej kwestii.
Pozdrawiam Auf...

Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 11:44 pm   

Witam Cię Aufmann!
No wiesz trochę się czyta... :mrgreen: no i oczywiście się chodzi po tych "betonach i cegłach" :mrgreen:
Piszę nie dlatego by zdobywac plusiki, bowiem niezależy mi na nich.
Piszę bowiem czasem lubię się podzielić wiedzą i czasem ludziom pomóc.

Ludwiq 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Sro Lut 21, 2007 10:30 am   

W przepastnych zakamarkach mojego dysku znalazłem kilka ładnych grafik obrazujących ten schron...to nie moej, żeby nie było że coś tam :P

Scheik 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro Lut 21, 2007 4:32 pm   

Fantastyczne grafiki Ludwiqu. Jest takich więcej gdzieś? Tak wogóle patrząc na to od razu na myśl mi przyszło Call Of Duty :D

werwolf 

Wysłany: Sro Lut 21, 2007 5:05 pm   

Grafiki pochodzą z tej strony http://www.iwanfort.republika.pl/3ds/3ds.htm

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro Lut 21, 2007 6:17 pm   

Bardzo ładna panorama...Jedyna niepoprawnośc krajobrazowa to zęby smoka na przedpolu, wstawione zapewne aby ukazać przeszkodę przed obiektem. Nota bene żaden z Hindenburgstandów nie był poprzedzony linią zębów smoka, jednak fakt ten nie umniejsza to jakości grafik.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro Lut 21, 2007 7:36 pm   

Mamy typowy przypadek obrony przeprawy przez przeszkodę wodną. Wjazd na most, poprzedzony jest charakterystycznym zakrętem, aby każdy pojazd musiał ograniczyć swoją prędkość i pokazać swoją słabą stronę (bok) zdeterminowanej i gotowej na wszystko załodze Pak,a. Drzewa wcale nie przeszkadzają prowadzić obserwacji i ostrzału świetnie wyszkolonej załodze Pak,a i MG. Gęste zasieki chronią pięknie zamaskowany schron bojowy, przed zaskoczeniem przez nieprzyjaciela. Pak zresztą na stanowisku gotowy do boju, a załoga wietrzy schron z wilgoci (patrz pobliska rzeka). No i na koniec wspaniałe zęby smoka, z rzucającą się w oczy zaporą ppanc.

Panowie, całe szczęście, że to tylko gra…. A my piszemy na forum…. Grafika jest fajna, miło popatrzeć.

Auf….

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro Lut 21, 2007 7:38 pm   

Opisałem jedyny przypadek, jaki w życiu widziałem. Była to wspólna wycieczka z Grze$iem.
Przepraszam, czy o wszystkim napisałem? Zaniepokojony Auf.. pyta?

Ludwiq 

Wysłany: Sro Lut 21, 2007 8:19 pm   

A to, że karabin maszynowy czeka w strzelnicy przygotowany do strzału ? :mrgreen:

Odpowiedz do tematu