Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 21:46
Panzerbeobachtungswinkelfernrohr-Sprzęt optyczny
Autor Wiadomość
Max 
bunkrolog

Wysłany: Pon 04 Wrz, 2006 15:20   Panzerbeobachtungswinkelfernrohr-Sprzęt optyczny

Witam,
Bardzo dużo mówimy o małych kopułach obserwatora, a zupełnie niechcący wspominamy o przyrządach optycznych Miały one zresztą bardzo kłopotliwą nazwę: Panzerbeobachtungswinkelfernrohr. Poniżej prezentuję zdjęcie z Internetu, przyrządu optycznego mocowanego do strzelnicy z kulowym zamknięciem, Kugelverschluß.
Pozdrawiam Max.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Wrz, 2006 22:27   

Ta rura z paczką po prawej stronie zdjęcia, to zwykły niemiecki MG na lawecie fortecznej do Kugelverschluß. Po lewej stronie banalnie prosty celownik optyczny do MG, funkcjonujący w 20P7 lub 78P9 i nie ma nic wspólnego z podana nazwą Panzerbeobachtungswinkelfernrohr. Prawdopodobnie Max to umieścił, aby lekko nas poruszyć i wzbudzić nasze zainteresowanie. Do tematu przygotowywał się już dłuższy czas, bo szukałem mu odpowiedników polskich. Panowie nie fascynujmy się standardowymi rozwiązaniami.

Pozdrawiam Auf...

JanW 
bunkrołaz

Wysłany: Sro 13 Wrz, 2006 14:59   

Mam pewne niejsności w sprawie urządzeń obserwacyjnych mocowanych w kopułach obserwacyjnych. Mianowicie opierąjc się na "Instrukcji szkolenia ....." w opisach pancernych kopuł pojawia się opis o stosowaniu w nich peryskopów i lunet. I jeżeli dobrze rozumiem peryskop to przyrząd do obserwcji , którego wizjer wystawał z "sufitu" kopuły, a pancerna lunata była mocowana w ścianach. Ale w dalszych opisach znowu nastepuje zmiana nazw. Ja coś nie kojarzę , czy opis jest błędny lub niejasny ? Jak porawidłowo brzmi nazwa przyrządów do obserwacjo bocznej firmy np.Zeiss lub Busch mocowanych w np. w ścianach kopuł 20 P7 między strzelnicami?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 13 Wrz, 2006 20:08   

Cześć Janku,
W podanej przez Ciebie kopule pancernej 20P7, montowano w osi pionowej peryskop o oznaczeniu P.Rbl.F. 5a względnie Pz.Rbl.F. 5a. Nazwa tego przyrządy optycznego brzmi: Panzerrundblickfernrohr.
Poniżej widok i zbliżenie tabliczki peryskopu znanej niemieckiej firmy.
Zbliżenie tabliczki znamionowej, zaprezentowałem z określonych przyczyn. Baczny obserwtor prawdopodobnie szybko odkryje powód tego zabiegu. Wprawdzie wielu powie, że lepiej zaprezentować jest ciekawszy widok lub inne ujęcie peryskopu, ale miałem w tym wyraźnie swój cel. Zawsze starajmy się materiały oglądać uważnie. Namawiam wszystkim do tego, ale sami wiecie przecież, że ten tylko nie robi błędów .... .
Pozdrawiam Auf…

O peryskopach, montowanych w otworach z osłoną pancerną (pomiędzy strzelnicami) bedzie jak złapię chwilę oddechu.
Admin. Proszę postu o Pz.Rbl.F. 5a. nie łączyć następnym o Pz.B.W.F. 8.
Post uzupełniony w dniu 14.09 2006.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 13 Wrz, 2006 20:35   

Witam Jana W,
Wspomniana część druga. Peryskop montowany w poziomych otworach, znajdujących się pomiędzy strzelnicami. Peryskop chroniony pancerzem. Oznaczenie peryskopu Pz.B.W.F. 8. Nazwa tego przyrządy optycznego brzmi: Panzer-Beobachtungs-Winkel-Fernrohr. Czasami można nazwę spotkać jako jeden wyraz, czyli bez myślników. Poniżej zamieszczam wykaz oznaczeń peryskopów oraz grubości pancerza, w którym można zastosować określony typ peryskopu. Jedyny warunek to odpowiedzio przgotowany otwór.

Pz.B.W.F. 12 pancerz grubości - 12 cm
Pz.B.W.F. 9 pancerz grubości - 20 cm
Pz.B.W.F. 8 pancerz grubości - 25 cm
Pz.B.W.F. 7 pancerz grubości - 32 cm

Poniżej widok peryskopu znanej niemieckiej firmy.

Janku, czy moja odpowiedź choć trochę Cię satysfakcjonuje? Pozostaje nam jeszcze do wyjaśnienia jeden drobiag. Konstrukcja, z wyglądy zewnętrznego bardzo podobna, ale brakuje lub jest za dużo o jedno pokrętło. To jet pytanie? Było, czy nie było. Podobnie jak u znanego nam z historii faceta: Żyć albo ... to jet pytanie? Zapomniałem już, czy był to Dunczyk czy Anglik?
Pozdrawiam Auf…

W tym poście wleję jeszcze zdjęcia pancerzy osłaniające peryskop Buscha.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Czw 14 Wrz, 2006 13:41   

Całkiem dobre dwa posty.
Auf, obiecałeś zdjęcie pancerza na peryskop Buscha do obserwacji bocznej. Masz tylko zdjęcia z zewnątrz czy też od strony izby bojowej.
Pozdrawiam
Max

JanW 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 14 Wrz, 2006 16:50   

Wasze odpowiedzi to światło w tunelu - np. na głównej drodze ruchu :) Też sądzę,że w Instrukcji sa pewne nieścisłości w sprawie nazewnictwa , ale może tak właśnie jest w orginale. Dziekuje za zdjęcia i teks. Już jest jaśniej. A z różności sprzetu jaki był stosowany w niemieckej fortyfikacji mozna wnioskowac ,że nie przeszkolony w warunkach fortecznych żołnierz mógł w razie czego tylko z ubikacji skorzystać.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Wrz, 2006 17:02   

Witam Janku,
Dzięki serdeczne. Mam nadzieję, że to światło w tunelu na głównej drodze nie jest czerwone.

Witam Maxa,
Poniżej wkleję obiecane wcześniej zdjęcie pancerza chroniącego peryskop Busza w poziomych otworach np. kopuł 20P7 lub płyt np: 78P9. Przyznam się, że jeszcze nie odnalazłem symbolu katalogowego. Jeżeli można , to proszę bardzo szanownych kolegów o wsparcie.

Pozdrawiam
Auf...

hege22 
bunkrołaz

Wysłany: Pią 15 Wrz, 2006 13:04   

Przeleciałem szybko zdjęcia na mojej i anarchisty stronie http://www.fort.z.pl/ i "wkładka" pancerna do ochrony peryskopu Buscha na Mazurach zachowała się w Bakałarzewie i w Świdrach. 5 lat temu (uwaga istotna bo właściciel schronu ostro próbuje zamienić kopułę w złom) były zachowane 3 wkładki w kopule 407P9 w Filipowie, to chyba też były peryskopy Buscha. Na innych zdjęciach (płyty 78P9) nie zauważyłem osłony, przy czym w Adamusach i Jeżach nie było ich już w marcu 2001 r.
Jak wygląda od wewnątrz osłona z płyty 78P8 - schron w prawobrzeżnym przyczółku mostu w Knybawie koło Tczewa. Więcej zdjęć na stronie http://www.fort.z.pl/

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Wrz, 2006 13:34   

Cześć Hege,
Dzięki za zdjęcia pancerza chroniącego peryskop Buscha. Widzę, że pobyt w Bakałarzewie stale procentuje ciekawymi zdjęciami.
Tak dobrych zdjęć, nie mam jeszcze w swojej kolekcji. Będę próbował te zaległości szybko odrobić. Jak montowano peryskop Buscha, prezentuje wycinek rysunku 20P7 Pana Roberta Jurgi. Peryskop wsuwano w pancerz zaprezentowany przez kolegę Hege. Następnie zakładano zaślepkę na pancerz w ten sposób, że kołnierz zaślepki wprowadzany był w kanałek zewnętrzny na pancerzu. Całość ściągano śrubą. Teraz już wiecie dlaczego chwaliłem zdjęcia Hege.

Przyznam się, że jeszcze nie odnalazłem symbolu katalogowego. Jeżeli można , to proszę bardzo szanownych kolegów o wsparcie.

Pozdrawiam Auf...

Odpowiedz do tematu