Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Humor bunkrołazika
Autor Wiadomość
Scheik 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią Kwi 13, 2007 8:27 pm   

Niekoniecznie śmieszna, ale ciekawa propozycja na allegro :)
Nie wiem czy będzie za jakiś czas widoczna stronka bo aukcja się kończy
http://allegro.pl/item182...dzanie_mru.html

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Wto Cze 12, 2007 1:46 pm   

Cytat:
Poniedziałkowy "Dziennik" zaalarmował, że byli żołnierze Armii Krajowej nie chcą jeździć "karetkami z logo SS". Chodzi o to, że logo umieszczone na pojazdach Ratownictwa Medycznego i strojach jego pracowników bardzo przypomina znak używany przez niektóre jednostki SS.
List protestacyjny w tej sprawie krakowski oddział ŚZŻ AK wysłał do Ministerstwa Zdrowia. Kombatanci domagają się zmiany sześcioramiennego logo. - Na karetkach powinien być wąż eskulapa, bo to jest starogrecki symbol medycyny. Można go jednak umieścić na równoramiennym krzyżu, a nie na emblematach SS - powiedział "Dziennikowi" Andrzej Kostrzewski, członek związku. Ministerstwo Zdrowia zapowiada wyjaśnienie sprawy.

Skontaktowaliśmy się z autorem "podejrzanego" znaku, by usłyszeć jego wyjaśnienia.

Rozmowa z Wiesławem Grzegorczykiem*

Iwona Hajnosz: Czemu użył Pan symbolu łudząco przypominającego emblematy nazistowskie?

Wiesław Grzegorczyk: Taki krzyż to znak ratownictwa medycznego na całym świecie. Powstał w latach 70. w USA jako "Star of Life", potem przyjął się też w Europie. Nie do końca jestem też autorem tego znaku, ja jedynie opracowałem go graficznie. Symbol ratownictwa otoczyłem niebieskim kółkiem z polskim napisem. Przy tworzeniu tego typu znaku żaden grafik nie ma zbyt wielkiego pola do popisu. Nie można użyć krzyża greckiego (równoramiennego), bo to zastrzeżony znak Czerwonego Krzyża. Nawet w innej niż czerwona barwie.

Nic innego nie można było zaproponować?

- Przedstawiłem też propozycję nawiązującą do polskiej tradycji, czyli krzyż kawalerski wpisany w koło. Tego typu krzyże umieszczone były na napierśnikach zbroi husarskich w XVII wieku. Ale ta propozycja, chociaż bliższa mojemu sercu, musiała ustąpić używanemu obecnie znakowi międzynarodowemu.

Czy członkom Światowego Związku Żołnierzy AK powinno się ono kojarzyć ze znakami dywizji SS?

- Emblematem 6. Dywizji Górskiej SS rzeczywiście był taki sześcioramienny krzyż, choć o nieco odmiennych proporcjach. Jak większość symboli nazistowskich zapewne został wzięty z jednego ze znaków runicznych. Przede wszystkim jednak ta forma krzyża to tzw. krzyż monogramowy, wywodzący się z tradycji chrześcijańskiej. Pierwotnie był to znak Chrystusa, utworzony z dwóch greckich liter: "chi" (czyli w zapisie X) i "jota" (czyli I). Potem ten pionowy element został zamieniony na literę "rho" (identyczną z łacińskim P), a znak X pozostał w dolnej części. I ta nowa forma używana jest do dziś w Kościele katolickim. Chciałbym mocno podkreślić, że tradycja i dokonania Armii Krajowej są mi bardzo bliskie i ogromnym szacunkiem darzę organizację skupiającą żołnierzy tej formacji. Wydaje mi się jednak, że interpretacja znaku Ratownictwa Medycznego jako symbolu nazistowskiego idzie zbyt daleko.

* Wiesław Grzegorczyk w 1990 r. ukończył studia medyczne, ale nie został lekarzem. Zdał na ASP w Krakowie, obecnie projektuje plakaty, herby, znaki graficzne (np. logo obchodów 25-lecia "Solidarności"). Jest adiunktem w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

http://pl.wikipedia.org/w...%B3rska_SS_Nord

Poprzednia władza niszczyła wszystko co było związane z nazizmem, obecna władza stara się usuwać wszystko co było związane z komunizmem (zmiana nazw ulic), a kto będzie działał z kaczyzmem?? :mrgreen:

Jak dla mnie sprawa jest mocno przesadzona, chociaż jeśli wpiszemy "krankenwagen" to częściej znajdziemy karetki niemieckie z czerwonym krzyżem niż z "emblematem dywizji górskiej"...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro Paź 03, 2007 12:29 pm   

- Stirlitz to sowiecki agent - rzekł Muller do Schellenberga - Musimy go zdemaskowac. Jak wejdzie, proszę go uderzyć w glowe. Jesli jest Rosjaninem zaraz sie wygada.
Po chwili wszystko przebiegło według zaplanowanego scenariusza.
- Ach, j... twoju mat'! - zaklął Stirlitz.
- Ubit'! - rozkazał Muller.
- Ciszej, towarzysze - syknął Shellenberg, - Niemcy dokoła!

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Czw Paź 11, 2007 7:09 am   

Co robią dziennikarze jak nie mają o czym pisać - wymyślają głupoty :mrgreen: :twisted:

"Centralne Biuro Antykorupcyjne ma do końca roku otworzyć swoją siedzibę w Krakowie. Do tej pory nie wiadomo jednak nic na temat lokalizacji, wymogów, liczby ludzi, którzy będą tam pracować. W tej sprawie wszystko jest trzymane w tak ścisłej tajemnicy, że nawet rzecznik CBA nie jest w stanie określić zapotrzebowań biura w naszym mieście.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że biuro wybrało już budynek w Krakowie, należący do Skarbu Państwa. To może być jednak dopiero początek kłopotów. Terenowe siedziby CBA, które powstały już w kilku miastach, rodziły się w bólach i konfliktach.

Najwięcej zamieszania było we Wrocławiu, gdzie najemcy z ul. Januszewickiej dowiedzieli się, że CBA ma chrapkę na ich budynek. Od dawna w pięknej poniemieckiej willi w spokojnej okolicy mieściła się jednostka weterynaryjna. Gdy sprawa ujrzała światło dzienne, wybuchła awantura. CBA zadowoliło się skromnymi trzema pokoikami wynajmowanymi od weterynarzy, teraz już zupełnie się stamtąd wyniosło.

Jak sprawa będzie wyglądała w Krakowie?
Rzecznik CBA na wszystkie pytania dotyczące choćby wymagań lokalowych (wiadomo nieoficjalnie, że biuro potrzebuje powierzchni kilkuset metrów kw.), a tym bardziej personalnych, ma jedną formułkę: - Siedziba jest w trakcie organizacji - powtarza Temistokles Brodowski. Obiecał jednak, że wszystko będzie jasne, gdy oddział już powstanie.
Nie jest to jednak takie pewne. W Lublinie, gdzie CBA zorganizowało się tymczasowo w biurowcu przy ul. Okopowej i wywiesiło nawet swój szyld, nic nie jest wiadome. Ściśle tajna jest wysokość czynszu, liczba pracujących tam osób, nazwisko szefa.
- Mogę powiedzieć tylko tyle, że wojewoda zwrócił się do nas z prośbą o lokalizację budynku dla jednostki administracji państwowej - mówi Monika Chylaszek-Jarosz z biura prasowego Urzędu Miasta.

Na szkieletorze?
Jeśli jednak okaże się, że tajemniczy budynek nie spełni ściśle tajnych wymogów CBA, biuro może poszukać lokalu na rynku komercyjnym. Zaproponowaliśmy dla CBA ostatnie piętro szkieletora, z którego będzie się rozciągać widok na całe miasto. Jak dowiedzieliśmy się w firmie Veriti Development zarządzającej budynkiem, negocjacje... nie są wykluczone.
- Technicznie jest to możliwe, choć sufit będzie niski, więc chyba dla agentów niewygodny - żartuje Katarzyna Unold. Tłumaczy, że z powodu okablowania wysokość pomieszczeń będzie miała 2,5 metra. Gdyby wziąć pod uwagę kable niezbędne do pracy operacyjnej agentów CBA, sufit trzeba by było obniżyć o następne pół metra i funkcjonariusze ryzykowaliby szuranie głową po suficie. Plusem takiego rozwiązania byłby obszerny widok z góry i możliwość inwigilacji przez potężną antenę na szczycie. Inną lokalizacją mogłyby być schrony przeciwlotnicze w parku Krakowskim.
- Właz jest pomalowany w maskujące kolory. Znajdujący się w nim ludzie są chronieni m.in. przed odłamkami ładunków wybuchowych - objaśnia Dariusz Krzyształowski ze stowarzyszenia Rawelin opiekującego się schronami. Mankamentem mógłby jednak być brak wody i prądu w bunkrze.

Wygodniejszym punktem mógłby być hotel "Forum", stojący od kilku lat odłogiem. Nie wiemy jednak. czy jego właściciel wynająłby pokoje agentom CBA - nie udało nam się wczoraj do niego dodzwonić".

MARTA PALUCH - Gazeta Krakowska

Aśka
[Usunięty]

Wysłany: Czw Paź 11, 2007 7:48 am   

Absolutnie BEZ KOMENTARZA :wink: Wczoraj miałam telefon od Marty w sprawie namiarów na Rawelin i byłam zaskoczona, że....interesuje ją temat schronów :shock: I wyszło szydło z worka, że chodziło o napisanie takich straszliwych pierdów...

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob Lis 03, 2007 10:36 pm   

Od kiedy to, na miłość boską, pierdy się pisze :mrgreen: ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Scheik 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Sty 08, 2008 8:22 pm   

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto Sty 08, 2008 10:11 pm   

Dostrzeżone w Irlandii:
Zamek Dunamase (XIII w.). Trwają prace konserwatorskie. Niby wszystko w porządku, tylko ta tabliczka ... "Demolition in progress" ... niepokoi ...
Owicz

[ Dodano: Sob Lut 16, 2008 10:15 pm ]
Napis w barze krakowskiej IKEI:
"Tu zrobisz loda!"
Nie żartuję!

Wojciech O. 
bunkrołaz

Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 7:36 pm   

Może nie typowo bunkrowe ale ma cos z wojny:D

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 8:39 pm   

Ultima ratio ... w razie konfliktu z sąsiadem.

Odpowiedz do tematu