Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Troche zdjęć z pięknego Miasta Lwowa
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 12 Paź, 2006 21:18   Troche zdjęć z pięknego Miasta Lwowa

Troszke fotografii z mojego ogromnego archiwum cyfrowego...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 12 Paź, 2006 22:00   

nastepne...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 12 Paź, 2006 22:04   

cd

Tatanka 
bunkrołazik pospolity

Pomogła: 4 razy
Wysłany: Czw 12 Paź, 2006 22:33   

Ech, łezka się w oku kręci.. w sierpniu szwędałam się ciut po Ukrainie, głównie po Krymie, ale i o Lwów zahaczyliśmy krótko..

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 12 Paź, 2006 23:16   

ja miałem przyjemność być we Lwowie w marcu i wrześniu. zdecydowanie lepiej wypada marzec - ładniejsze kadry, mało ludzi - maisto wyglaa jak opuszczone w porównaniu do okresu wakacyjnego gdzie wysteouje nagłe zagęszczenie Polaków spędzonych autokarami. to czy zwiedzają Lwów czy Disneyland to dla nich jeden pieron - liczy sie wycieczka. Niestety w takich okolicznosciach ciezko sie zachwycac miastem...

Pocieszmy się że jest niedaleko.
Moze jak sie uda to kiedys zrobimy mala wystawę fotografii....

pozdr

bolas
Gość
Wysłany: Czw 22 Mar, 2007 12:50   

Czołem piszę jako gość, bo pierwszy raz jestem na tym forum - ale że temat ciekawy to wrzucę parę fot z Lwowa moich - jestem z Łodzi, ale Lwów to chyba moje drugie ulubione miasto:

Parę fotek - wiosna, lato i jesień 2006 + luty 2007 (opisy trochę bez sensu, bo kopiuje całość z kilku postów z różnych for w sieci):

Adam i Geniusz ...

Starówka ...

Niesamowita wręcz Katedra Ormiańska:

A na koniec nieco smutny akcent. We Lwowie obok pięknego Cmentarza Obrońców Lwowa i kameralnego Łyczakowskiego znajduje się też inna mogiła zbiorowa żołnierzy polskich o której dość mocno zapomniano. W pólnocno-wschodniej częsci miasta, na końcu ulicy Warszawskiej w Hołosku (dawniej wieś teraz częśc miasta) jest mały cmentarz. Raczej dzieki. Leżą tam pochowani mieszkańcy okolic. Polacy, Ukraińcy, kilku Niemców i Rosjan. Przez to Hołosko we wrześniu 1939 przeleciała z wielkim hukiem wojenna zaiwerucha. Skrwawione resztki wojsk gen. Sosnkowskiego po cieżkich walakch w lasach janowskich próbowały przebić się do Lwowa. W rejonie w ciągu kilku dni mogło zginąć nawet ok. 900 naszych żołnierzy. Z tego co dowiedziałem się od mieszkańców rejonu do 1988/89 roku mogiła była nieoznaczona i wszyscy leżeli nieopodal cmentarza w Hołosku w dolinie. Bez oznaczenia, zarośnieci krzaczorami. W pewnym okresi z inspiracji władz sowieckich po polskich mogiłach (przy okazji przebudowy pobliskiej ulicy Warszawskiej) jeżdziły spychacze i koparki. Dochodziło wręcz do nieludzkich scen, które ciezko mi przekazać pismem bo gdy słyszałem je z ust mieszkańca to aż mnie zatkało. Koparki wykopywały zwłoki zołnierzy łyżkami - iście koszmarne scecny, kości, reszrtki sprzetu itp. Dziś w rejonie na siłe zorganizowano ogórdki działkowe. Mogiła jest niemal niezauważalna. W 1989 roku ponoć obecny kształ jej nadali pracownicy Energopolu, którzy zadbali o oznaczenmie miejsca i postawienie bardzo skromnego nagrobka.

Hołosko - rejon najcieższych walk 20.IX.1939, w tym rejonie przedarł się baon mjr. Lityńskiego z 11 KDP.

Budynek sanatorium w stanie obecnym - rejon najcieższych walk w Hołosku.

I tak to dziś wygląda. Mogiła być może nawet 900 poległych polskich żołnierzy (ciężko mi powiedzieć czy faktycznie aż tylu - sama 11 KDP miała w tym czazsie stany poniżej 1000 ludzi, ale to możliwe bo krwawe walki w rejonie trwały kilka dni). Mogiła jest niemal niezauważalna bo zaraz obok na miejscu gdzie od 1939 leżały zwłoki poległych ktoś ma teraz ogródek i choduje marchewkę i buraki. Zniknał też napis informujący o tym że to mogiła zbiorwa. Pojawiły się za to dwie tabliczki imiennie dwoch z posród poległych. Pozwoliłem sobie przypiąć naszą flagę do tejże mogiły.

I kilka konstrukcji i miejsc związanych z WP i Lwowem ...

jeden z budynków koszar 40 pp na ulicy Św. Piotra

Cytadela i koszary 19 pp

dalej koszary 19pp na Cytadeli ... obecnie są tu banki i jakieś firemki ... zupełnie otwarte dla ludzi

postrzelane mury jednego z budynków koszarowych ... (cytadela 19pp)

Ulica Teatyńska - koszary 6 Dyw. Art. Plot i jakiś innych jednostek. Obecnie to chyba budynki milicji - cały dziedziniec zastawiają mielicyjne gazy, łady i ambulansy.

"Górka Powstańców 1863" - spora kwatera powstańców styczniowych - cmentarz łyczakowski ...

Koszary 40 pp "Dzieci Lwowa" na Łyczakowskiej - obecnie zajete przez wojsko ukraińskie.

Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej - garnizonowy, na ul. Łyczakowskiej. Obecnie to cerkiew.

Znów cmentarz łyczakowski ... tym razem rejon spoczynku "Żelaznej Kompanii" - sporej grupy powstańców listopadowych.

Orzeł i Lew ... symbole polskiego Lwowa.

i znów "Górka Powstańców 1863" na Łyczakowie.

na koniec boisko 40pp między ul. Św. Piotra a Cmentarzem Obrońców Lwowa

Ten diabeł to nie wokalista ZZ Top ino pop z soboru św. Jura :)

Ratusz wieczorową porą:

Tiiiilko wy Lwowi ...

Jeden z najbardziej charakterystycznych kosiołów lwowskich - eks Dominikanów teraz cerkiew ...

Niestety we Lwowie teraz jest generalny remont ulic ...

Okolice ul.Horodeckiej jakiś kilometr od dworca głównego ...

Adaś, Geniusz mercedes i grajek ... ;)

Rejon "płoszczy Daniła" w tle kościół Bernardynów ...

znany cmentarz zlany deszczem ...

prospekt swobody czyli eks nasze wały hetmańskie ...

Dzownnica katedry ormiańskiej i okolice ...

zwykły dzień we lwowie :)

bolas 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 22 Mar, 2007 13:13   

A co tam, widzę że forum ciekawe to sie zarejestruje - parę fot z lutego 2007:

[img=http://img250.images...448/107vj8.jpg]

[ Dodano: Czw Mar 22, 2007 2:17 pm ]

Okej tyle styknie - zapraszam na mini galerie z lutego - Kijów/Lwów luty 2007: http://bolas.webd.pl/kijow/

Ludwiq 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Czw 22 Mar, 2007 15:47   

Bolas, gratuluje, wspaniałe zdjęcia :)
pozdrawiam

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 22 Mar, 2007 22:09   

Witam kolejnego "nawiedzonego" Lwowem.... :)

Niezmiernie się cieszę Bolas że się u nas zarejetrowałeś, mam nadzieję, że zostaniesz stałym gościem ;)

pozdrawiam!

bolas 
bunkrołazik

Wysłany: Pią 23 Mar, 2007 14:56   

Też się cieszę. Przyznam, że łażąc po Lwowie trochę śmiesznie się czułem robiąc zdjęcia polskim płytom kanlizacyjnym, czy chodnikowym. Wchodze tu na forum, patrzę no i od razu lepiej ;) Prawie jak wy Lwowi ... :)

Na pewno będe we Lwowie w maju - jadę się powłóczyć po Kresach ponownie. Baa może kiedyś tam na siebie wpadniemy fotografując jakaś płytę ;)

Odpowiedz do tematu