Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:32
Stanowisko bojowe w schronie ...
Autor Wiadomość
WojtaSS 
bunkrołaz

Wysłany: Pon 01 Sty, 2007 21:11   

Z kad pochodzi ta fotka Auf...?
Czy nie przypadkiem z francuskiego Denkschrift`u ...??

M.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Sty, 2007 21:22   

Witam,

Fotka z Denkschriftu (z poprzedniego postu) nie pokazuje w sposób realizowane jest dosunięcie wkm lub działka ppanc do strzelnicy. Panowie Germanie znani z solidności i dokładności wykonywanych prac, dali plamę. Zdjęcie poniżej chyba wszystko wyjaśnia. Komentarz zbyteczny. Na pokrzepienie serc, dodatkowo widok pancerza strzelnicy z adapterem JM, ale bez JM, czyli podwójnie sprzężonego ckm.

Pozdrawiam Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 03 Sty, 2007 08:56   

Witam,
Pokazane rozwiązanie stanowiska bojowego, umożliwiało stosowanie zdwojonego ckm i wielkokalibrowego karabinu maszynowego, korzystając z jednej strzelnicy. Na Linii Maginota popularne było również stanowisko bojowe „broni uniwersalnej”. Jest to moje bezpośrednie tłumaczenie określenia z języka francuskiego. Jeżeli popełniłem w tym jakiś błąd, to proszę o uwagi. Zastosowanie takiego zestawu uniwersalnego, występowało w wieżach wysuwano-obrotowych oraz w kazamatach.
Auf, czy w ramach małych przygotowań do wyjazdu na Linię Maginota, możemy spokojnie sobie ten temat omówić?

Pozdrawiam Jacek

Master
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Sty, 2007 20:59   

Jacek napisał/a:
popularne było również stanowisko bojowe „broni uniwersalnej”.

Jacku, Działko ppanc + 2 x ckm. Koniec to wszystko.

Master

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Sty, 2007 23:33   

Master napisał/a:
Działko ppanc + 2 x ckm. Koniec to wszystko.

Zgadza się. Wlej parę swoich zdjęć. Chętnie zobaczę.

Wcześniej opisane stanowisko może występować również z działkiem ppanc.

Pozdrawiam Auf....

mark 
ZBANOWANY bunkrołazik

Wysłany: Czw 25 Sty, 2007 23:51   

Aufmann spoko :mrgreen: ,

Stanowisko za pancerzem pionowym rzeczywiście mogło być uniwersalne, czyli 2x ckm + zamiennie wkm lub pak. We wieży stosowane było rozwiązanie 2 x ckm + pak i to jest wg. Jacka uzbrojenie uniwersalne.

Mister Mark :mrgreen:

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Sty, 2007 09:55   

Mark napisał/a:
Stanowisko za pancerzem pionowym rzeczywiście mogło być uniwersalne, czyli 2x ckm + zamiennie wkm lub pak. We wieży stosowane było rozwiązanie 2 x ckm + pak i to jest wg. Jacka uzbrojenie uniwersalne.

Mark, chyba niezupełnie jest, tak jak mówisz. Znane mi jest rozwiązanie francuskiego stanowiska bojowego za pionowym pancerzem w następującym zestawieniu: dwa ckm i działko ppanc, ale UWAGA jednocześnie. Ckm-y po obu stronakch działka ppanc.

Podobny zestaw występował w wieży obrotowej. Wieża ta była wysunięta ponad poziom gruntu w pozycji bojowej.

Pozdrawiam Jacek

mark 
ZBANOWANY bunkrołazik

Wysłany: Pią 26 Sty, 2007 17:34   

Jacek napisał/a:
Mark, chyba niezupełnie jest, tak jak mówisz. Znane mi jest rozwiązanie francuskiego stanowiska bojowego za pionowym pancerzem w następującym zestawieniu: dwa ckm i działko ppanc, ale UWAGA jednocześnie. Ckm-y po obu stronakch działka ppanc.

Podobny zestaw występował w wieży obrotowej. Wieża ta była wysunięta ponad poziom gruntu w pozycji bojowej.

Witam,
Jacku, jeżeli chodzi o uzbrojenie uniwersalne wieży, to przyznaję całkowitą rację. Zdjęcia tego rozwiązania, były już prezentowane na forum. Zgoda na 2 x ckm i pak.

Natomiast w przypadku pancerza pionowego, to pak stosowany był zamiennie z 2 x ckm lub wkm. Zgodnie z moją wiedzą, nie istniały inne warianty uzbrojenia.

Mister Mark.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Sty, 2007 17:58   

Mark napisał/a:
Natomiast w przypadku pancerza pionowego, to pak stosowany był zamiennie z 2 x ckm lub wkm. Zgodnie z moją wiedzą, nie istniały inne warianty uzbrojenia.

Mister Mark.

Witam serdecznie,
Czy mogę nieśmiało włączyć się w dyskusję. Rozmawiamy oczywiście o francuskim stanowisku bojowym. Jestem przekonany do wersji uzbrojenia stanowiska bojowego w układzie: działko ppanc i dwa ckm. Zgadzam się również na symetrię rozstawienia ckm względem działka. Tak zestawione uzbrojenie umieszczono oczywiście za pancerzem pionowym.
Rozumiem, że uniwersalne uzbrojenie wieży nie budzi zastrzeżeń.

Pozdrawiam rozmówców Auf

Wieczorem wkleję zdjęcie :wink:

mark 
ZBANOWANY bunkrołazik

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 02:35   

Aufmann napisał/a:
Jestem przekonany do wersji uzbrojenia stanowiska bojowego w układzie: działko ppanc i dwa ckm. Zgadzam się również na symetrię rozstawienia ckm względem działka.

Cześć Aufmann,
Może masz zdjęcia lub opis tego stanowiska od strony kazamaty? Przyznaję, że mnie zaskoczyłeś swoją odowiedzią. Opis zdjęcia potwierdza Twoje info. Czy jest ono oryginalne? Cieszy mnie jadnak fakt, że nie ma między nami rozbieżności dotyczących uniwersalnego uzbrojenia wieży.

Mister Mark

Odpowiedz do tematu