Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:32
Stanowisko bojowe w schronie ...
Autor Wiadomość
mark 
ZBANOWANY bunkrołazik

Wysłany: Sro 31 Sty, 2007 01:47   

Nie będę się gniewał, ale swój post musiałem przenieść sam. Powędrował z lawetą do innego tematu, ale ten post odnalazłem. Niestety, ale giną też inne moje posty :cry: Ten przez przypadek przeniesiony post możenie skasować :mrgreen: , bo zupełnie nie pasuje do tematu lawe :mrgreen: ty.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Sty, 2007 03:36   

Mark, przepraszam. Po przeczytaniu Twojego postu, zauważyłem swoją pomyłkę. Przywróciłem poprzedni stan.
Pozdrawiam Auf...

Na przeprosiny JM za pancerzem pionowym (pozycja bojowa) i zbliżenie rur odprowadzających łuski. Wreszcie stanowisko bojowe dla JM w pełnej okazałości.

Pytanie do kolegów fortyfikatorów, co oznacza JM? :grin:
Gdzie te łuski są odprowadzane? :mrgreen:

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Lut, 2007 14:13   

Teraz moja składanka. Działko 47 mm za pancerzem pionowym.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 24 Lut, 2007 22:36   

Witam serdecznie,
W tym temacie pojawiły się stanowiska bojowe ckm w schronach we Francji, Szwajcarii, Czech i Niemiec. Chciałbym również zaprezentować stanowisko ckm w polskim schronie. Jak wiemy, stan naszych fortyfikacji z lat międzywojennych jest w opłakanym stanie, a oryginale stanowisko w schronach OWŚ nie zachowało się.
Zrekonstruowane stanowisko można oglądać w schronie w Dobieszowicach wysiłkiem Waldemara Machonia, dzięki Urzędowi Gminy Bobrowniki, który wyraził zgodę na dzierżawę schronu.

Tu znajdziesz link: http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=948
Lub szukaj: Fortyfikacje w Polsce » Fortyfikacje polskie » Stanowisko dla ckm w polskich....

Pozdrawia Auf…

Max 
bunkrolog

Wysłany: Nie 04 Mar, 2007 16:55   

Aufmann napisał/a:
W tym temacie pojawiły się stanowiska bojowe ckm w schronach we Francji, Szwajcarii, Czech i Niemiec. Chciałbym również zaprezentować stanowisko ckm w polskim schronie.

Nareszcie ciekawa incjatywa. Problem polega jednak na tym, że stanowisko bojowe na ckm w schonach polskich całkowicie pozbawione jest dokumentacji rysunkowej i fotograficznej. Może porównywalnych materiałów należy szukać w krajach, gdzie były stosowane ckm z lufą z chłodnicą. Może to być podobne rozwiązanie do belgijskiego lub holenderskiego.

Max

Ludwiq 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie 04 Mar, 2007 17:08   

Albo rosyjskiego ;) chyba najbliższe z LM, biorąc pod uwage że rosjanie brali pod uwage polskie umocnienia na polesiu podczas ich budowy (oczywiście nie tylko :P )...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 04 Mar, 2007 18:59   

Ludwiq napisał/a:
Albo rosyjskiego chyba najbliższe z LM, biorąc pod uwage że rosjanie brali pod uwage polskie umocnienia na polesiu podczas ich budowy (oczywiście nie tylko )...

W wyniku zdobycia przez Niemców polskich fortyfikacji powstał Denkschrift. Rosjanie też musieli zrobić inwentaryzacje polskich schronów. Zastosowali również nasze pancerze, a więc musiała postać jakaś instrukcja.

Czy ktoś dysponuje materiałami rosyjskimi z inwentaryzacji polskich fortyfikacji? A może ktoś wie, gdzie można ich szukać?

Auf się pyta i pozdrawia

Tu znajdziesz link do opisu polskiego stanowiska bojowego w Dobieszowicach : http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=948
Lub szukaj: Fortyfikacje w Polsce » Fortyfikacje polskie » Stanowisko dla ckm w polskich....

Odpowiedz do tematu