Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 9:35 pm
Pancerna kopuła dla ckm model 38 WI
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sob Lis 15, 2008 3:53 pm   

Witam,

I tym małym rysuneczkiem zakończyłem pomiary wszystkich typów kopuł bojowych, wyprodukowanych przez ZO i WI.

Auf...

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob Lis 15, 2008 4:38 pm   

Franz Aufmann napisał/a:

I tym małym rysuneczkiem zakończyłem pomiary wszystkich typów kopuł bojowych, wyprodukowanych przez ZO i WI.

I co teraz planujesz zrobić z tymi pomiarami?

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Lis 16, 2008 8:29 pm   

Witam,
Polskie pancerze, to ten element fortyfikacji, który szczególnie mnie interesował. Zainteresowanie potęgował całkowity brak informacji o ich konstrukcji i technologii wykonania. Wykonałem pomiary pancerzy. Najciekawszy zakres prac obejmował jednak określenie składu staliwa, zastosowanego w produkcji kopuł W.I. i Z.O., struktury metalograficznej, twardości powierzchniowej i rdzenia pancerza.
Ciekawym procesem było również określenie metody spawania elementów pancerza.

Prace zajęły mi dwa lata. Cieszę się, że ten wstępny okres prac może być już zakończony.

Auf…..

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie Lis 16, 2008 8:51 pm   

safnat napisał/a:
I co teraz planujesz zrobić z tymi pomiarami?

No właśnie. Może jakaś publikacja :?:

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie Lis 16, 2008 9:51 pm   

matthias.skl napisał/a:
Może jakaś publikacja :?:

Właśnie Aufie ... Nie jesteś chyba badaczem ... doszufladowym ;)

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto Lis 18, 2008 10:39 am   

Witam,
Auf, zamieściłeś bardzo dobry rysunek. Pokazałeś mocowanie blachy antyodłamkowej pod czaszą kopuły. Wyrażanie widać śruby mocujące blachę do czaszy, ale pierścienie na których oparta jest ta blacha, powinny mieć inny kształt. Dla porównania zamieszczam poprawny rysunek i zaznaczyłem omawiane elementy.
Pozdro.

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Wto Lis 18, 2008 11:36 pm   

Matt napisał/a:
Auf, zamieściłeś bardzo dobry rysunek.

Matt, miło mi. Serdeczne dzięki :)

Matt napisał/a:
Pokazałeś mocowanie blachy antyodłamkowej pod czaszą kopuły. Wyrażanie widać śruby mocujące blachę do czaszy

Tak, na moim rysunku kopuły bojowej ckm model 38 W.I pokazałem wkręty, ustalające płaszcz antyodpryskowy.

Matt napisał/a:
pierścienie na których oparta jest ta blacha, powinny mieć inny kształt. Dla porównania zamieszczam poprawny rysunek

O pierścieniach mocujących płaszcz antyodpryskowy lub ich kształcie, w tym wypadku, trudno mi jest dyskutować. Zamieszczony przez Ciebie rysunek, przedstawia prawdopodobnie kopułę na ckm model 38 produkcji Z.O. (Spółki Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich), a nie model 38 produkcji W.I. (Wspólnoty Interesów....)

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią Lis 21, 2008 10:23 am   

Franz Aufmann napisał/a:
O pierścieniach mocujących płaszcz antyodpryskowy lub ich kształcie, w tym wypadku, trudno mi jest dyskutować. Zamieszczony przez Ciebie rysunek, przedstawia prawdopodobnie kopułę na ckm model 38 produkcji Z.O. (Spółki Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich), a nie model 38 produkcji W.I. (Wspólnoty Interesów....)

No Tak, Moje pytanie dotyczyło kopuły model 38 produkcji zakładów w Ostrowcu. Uważam, że moje pytanie jest nadal aktualne. Wydaje mi się, że sprawy montażu warte są wyjaśnienia :)

Pozdro

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Pią Lis 21, 2008 8:07 pm   

Franz Aufmann napisał/a:
Zamieszczony przez Ciebie rysunek, przedstawia prawdopodobnie kopułę na ckm model 38 produkcji Z.O. (Spółki Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich), a nie model 38 produkcji W.I. (Wspólnoty Interesów....)

Matt napisał/a:
Tak, Moje pytanie dotyczyło kopuły model 38 produkcji zakładów w Ostrowcu. Uważam, że moje pytanie jest nadal aktualne.

Pytanie dotyczyło:

Matt napisał/a:
Pokazałeś mocowanie blachy antyodłamkowej pod czaszą kopuły. Wyrażanie widać śruby mocujące blachę do czaszy, ale pierścienie na których oparta jest ta blacha, powinny mieć inny kształt. Dla porównania zamieszczam poprawny rysunek i zaznaczyłem omawiane elementy.

Matt, napisałem, że Twój rysunek przedstawia prawdopodobnie kopułę na ckm model 38 produkcji Z.O.. Gdybym miał rozpatrywać tylko zakreślone przez Ciebie elementy konstrukcyjne, czyli wkręty ustalające płaszcz antyodpryskowy i kształt pierścienia oporowego, to z przykrością muszę stwierdzić, że nie jest to kopuła na ckm model 38 produkcji Z.O..

Kopuła bojowa model 38 Z.O.:
- nie ma 4 rozstawionych co 62,6 cm wkrętów ustalających płaszcz antyodpryskowy w osi kopuły,
- nie ma pierścienia oporowego o przekroju poprzecznym, widocznym na rysunku Matta.

Poniżej mojego posta znajdziesz zdjęcie wykonane w we wnętrzu kopuły model Z.O. (sygnatura: Z.O.1938 N1079 148

). Kopuła została uszkodzona w wyniku odpalenia ładunków kumulacyjnych.

Auf … pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią Lis 21, 2008 10:34 pm   

Franz Aufmann napisał/a:
znajdziesz zdjęcie wykonane w we wnętrzu kopuły model Z.O. (sygnatura: Z.O.1938 N1079 148 )

Ta kopuła mogła mieć właśnie takie niepowtarzalne rozwiązanie pierścienia. Nie masz pewności, że pozostałe kopuły mod 38 ZO miały taki sam piercień?

Pozdro

Odpowiedz do tematu