Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
LM - Pancerz peryskopu
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006 21:08   

Darula,
Dzięki za skorygowanie za niedokładny zapis. Pokażmy jeszcze strop schronu od strony przedpola. Wyraźnie widać pancerz peryskopu i kopułę obserwacyjną wz. 39.
Pozdrawiam Auf…

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006 22:31   

A ten kwadracik taki po srodku :) maskowanie? Jakbyscie jeszcze podali oznaczenia w jezyku rosyjskim to by bylo super :)

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Lis, 2006 00:48   

Cześć Helmut,
Mnie bardziej martwi ta zagięta rurka?

Auf...

Shiman
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Lis, 2006 10:07   

A mnie nie martwi.... gdyz czesc schronow byla wyposazona w radiostacje nadawcza i ktoredys ta antenka musiala wystawac na zewnatrz... Pozdro

paramedmir 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon 20 Lis, 2006 10:23   

A tak w wielkim pośpiechu Rosjanie budowali swoje obiekty,na zdjęciu nieukończony strop obiektu artyleryjskiego w zambrowskim RU i zastygła w betonie tuż przy otworze peryskopu saperka (zdięcie z lata 2006)

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Lis, 2006 17:35   

Shiman napisał/a:
A mnie nie martwi.... gdyz czesc schronow byla wyposazona w radiostacje nadawcza i ktoredys ta antenka musiala wystawac na zewnatrz..

Czy Twoim zdaniem rurka ta przechodzi przez strop schronu na przelot?
Czy nie jest za blisko peryskopu??

Pozdrawiam Auf...

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Lis, 2006 22:01   

Łopata w stropie super :mrgreen: Powaliła mnie na kolana :mrgreen: Dobrze, że im gumofilce nie zostały w betonie, he,he,he.

Auf wydaje mi się, że nie było innej mozliwości umieszczenia tej rurki. Pamietajmy, że Rosjanie "wylewali" obiekty jako skorupy betonowe, a nastepnie montowali wszelkiego rodzaju pancerze. Taki otwór widac przy łopacie. Wykorzystali moment zalewania pancerza peryskopu i wsadzili też rure.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lis, 2006 01:12   

Witam,
Mimo wszystko muszę powrócić jeszcze raz do charakterystyki peryskopów. Sprawę rurki i anten zmuszony jestem odłożyć na parę dni. Uwaga Daruli o plusie i minusie, wyzwoliła u mnie nową incjatywę. Ten plus minus 40 stopni w porównaniu do optyki innych krajów okresu II WŚ wydawał mi się relatywnie duży przy powiększeniu 10 razy. Przepraszam, że poszukiwania zajęły mi trochę czasu. Udało mi się dotrzeć do wiarygodnego źródła (takie właśnie mam odczucia dzisiaj, co pokaże przyszłość trudno mi jeszcze oszacować).

W przypadku kaponier artyleryjskich stosowano peryskopy o ruchomej głowicy:
- PER 40 o powiększeniu 10x i polu obserwacji +40 -20 stopni.
- PER 50 o powiększeniu 10x i polu obserwacji +40 -20 stopni.

W przypadku schronów obserwacyjnych stosowano peryskopy o ruchomej głowicy:
- TU 1 o powiększeniu 4x i polu obserwacji +40-40 stopni
- PER 27 o powiększeniu 4x i polu obserwacji +40-40 stopni

W przypadku obiektów polowych stosowano peryskopy o głowicy stałej:
- PSF o powiększeniu 1,5 x i polu obserwacji 30 stopni
- TU o powiększeniu 4x i polu obserwacji 10 stopni

Pogrubionym tekstem zaakcentowałem temat naszej dyskusji. Mówimy o peryskopie w półkaponierze artyleryjskiej. Zgodnie ze standardami rosyjskimi, kaponiera lub półkaponiera artyleryjska LM, była wyposażona w armaty kalibru 76,2 mm. (armata ppanc 45 mm nie zaliczała się do artylerii zgodnie ze standardami Armii Czerwonej).
Sądzę, że lekko przybliżyłem temat parametrów peryskopów i ich zastosowania. Prawdopodobnie moje odczucia są wyolbrzymione, a dalsze publikacje na temat "Linii Mołotowa" mogą te spostrzeżenia zweryfikować.

Za kilka dni lub miesięcy może się okazać , że ta wiedza jest niewystarczająca. Informacje dotyczące tego okresu bardzo szybko ulegają zmianie. Mam nadzieję, że wtedy mój kolejny post, czy innego bunkrołazika , zweryfikuje podane dane.

Pozdrawiam Auf....

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lis, 2006 09:36   

Witam,
Czy możesz podać materiały źródłowe?
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 00:49   

Jacku, To Wesoowski, Linia Mołotowa
Auf...