Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:37
Łączność optyczna między schronami.
Autor Wiadomość
safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 03 Lis, 2007 00:06   

Ciekawość mnie zżerała więc postanowiłem nie czekać na wyniki obliczeń Korbola. :mrgreen: Poszukałem wiec w internecie kalkulatora do obliczania odległości z namiarów otrzymanych z GPS. Skorzystałem z wyników pomiarów Simona i to obliczyłem. (Dzięki Simon za dane GPS)
Jak kogoś to interesuje to też może ściągnąć sobie taki kalkulator z poniższej strony:

http://zadorski.loonar.pl/gps/index.htm

Sposób obliczenia jest następujący. Obliczałem odległość między Łagiewnikami a Maciejkowicami. Potem obliczałem odległość między Maciejkowicami a Dąbrówką. Są to więc obliczenia krótkich odcinków A i B między sąsiadującymi ze sobą bunkrami. Na koniec obliczyłem odległość C między Łagiewnikami a Dąbrówką.

Założenia obliczeń są takie: Jeśli te trzy bunkry nie leżą w linii prostej to suma odległości pomiędzy Łagiewnikami a Maciejkowicami (A) oraz odległości między Maciejkowicami a Dąbrówką (B) powinna być większa niż najkrótsza odległość między Łagiewnikami a Dąbrówką (C). Jeśli te trzy bunkry jednak leżą w linii prostej to suma krótszych odległości (A i B) powinna równać się obliczonej odległości pomiędzy skrajnymi bunkrami (C) Dla zrozumienia narysowałem to na rysunku.

Wyniki obliczeń są takie, że te trzy bunkry leżą w linii prostej :!: W sumie to aż mnie to zaskoczyło, bo spodziewałem się, że będzie jakaś choćby minimalna różnica, a tu wyszło jak w pysk strzelił, że jest tam idealna linia prosta :!: :grin:

odległość Łagiewniki -> Maciejkowice (A)
1,331 km

odległość Maciejkowice -> Dąbrówka (B)
1,498 km

odległość Łagiewniki -> Dąbrówka (C)
2,829 km

Sumowanie:

1,331 + 1,498 = 2,829
A+B=C

Obliczenia więc na razie potwierdzają, że moja teoria o tym specyficznym rozwiązaniu z łącznością optyczną może być bardzo prawdopodobna. :cool:
Ciekaw jednak jestem czy wyniki pracy Korbola też to potwierdzą.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 03 Lis, 2007 00:23   

Kalkulator? Wystarczyły włączyć Google Earth i nawet od razu byloby zdjecie sat. :mrgreen:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią 09 Lis, 2007 20:00   

Widze ze temat umarł. Sam dowód że obiekty są w linii prostej lub nie, nie oznacza że nie ma między nimi znacznych różnic wysokości bądź przeszkód naturalnych/terenowych które utrudniają komunikację...

pozdr

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Lis, 2007 23:44   

korbol napisał/a:
Sam dowód że obiekty są w linii prostej lub nie, nie oznacza że nie ma między nimi znacznych różnic wysokości bądź przeszkód naturalnych/terenowych które utrudniają komunikację...

Cześć Darku,
Bez Twojego opracowania nie będziemy tego pewni. Wiem, że jesteś ostatnio zapracowany, ale gdyby udało Ci się wykonać taką mapkę, zrobiłbyś mi wielką przyjemność. Wszystkie dane zostały podane. Najodpowiedniejsza mapka, to ta z lat czterdziestych.
Pozdrawiam
Auf....

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 10 Lis, 2007 11:33   

Auf... mapka to nic, bo rzezba terenu bedzie i tak z XXI wieku...

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 10 Lis, 2007 16:12   

Jeśli chodzi o ustalenie wysokości na jakich znajdują się te trzy obiekty to może być z tym pewien problem. Koledzy nie mieszkający na Śląsku mogą nie wiedzieć o tym, że całe obszary terenu osiadają. Całe miasta się zapadają. Jest to wynikiem szkód górniczych. Dla przykładu podam, że centrum Katowic od roku 1970 zapadło się 1,5 metra. Będzin od 1946 roku osiadł o 7 metrów. Całe centrum Bytomia zapadło się o 6 metrów. Na dodatek to osiadanie terenu nie jest równomierne i w pewnych miejscach teren osiadł nawet o kilkanaście metrów. Takim wyraźnym przykładem nierównomiernego osiadania terenu jest boisko Poloni Bytom. To boisko tak osiadło, że różnica poziomów między jednym a drugim końcem boiska wynosi 1 metr. Mieszkając tutaj to czasem nawet sporadycznie można odczuć jak coś tąpnie. Wtedy całe budynki chodzą i wygląda to jak małe trzęsienie ziemi.

Wszelkie więc dane o obecnej wysokości terenu mogą się nie pokrywać z tym co było kilkadziesiąt lat temu. W przypadku więc sprawdzania wysokości trzeba wziąć małą poprawkę, że teren na którym stoją te bunkry mógł nierównomiernie osiąść i to mogło zwiększyć bądź zmniejszyć różnice wysokości.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Kwi, 2009 23:26   

Witam,
W celu zapewnienia skutecznej łączności optycznej między schronami, rury do nadawania sygnałów świetlnych i ich odbierania, wymagały precyzyjnego osadzenia w ścianie schronu. Problem ten rozwiązano w schronach Nowogrodu w następujący sposób. Podczas budowy schronów wykonywano w ścianie schronu kanał o przekroju prostokąta. Kanał rozszerzał się ku wylotowi, a od strony izby zabezpieczony był stalowymi gazoszczelnymi drzwiczkami. Następnie osadzano w nim dwie rury. Wolną przestrzeń wypełniano betonem. Takie rozwiązanie można znaleźć w schronie przy grobli. Poniżej zdjęcie kanału, w którym zamontowano rury do łączności optycznej. Świadczy o tym ich ślad w betonie wypełniającym kanał. Drugie zdjęcie przedstawia kanał łączności optycznej bez zamontowanych rur.
Więcej na ten temat : http://4historie.pl/forum...der=asc&start=0

Auf… pozdrawia

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Sob 18 Kwi, 2009 17:18   

Franz Aufmann napisał/a:
Kanał rozszerzał się ku wylotowi, a od strony izby zabezpieczony był stalowymi gazoszczelnymi drzwiczkami.

Posiadasz zdjęcie tego samego kanału, ale o strony zamknięcia?

Tamil

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2009 01:18   

Widzę, że zaistniał problem z jednym szybem. Dla całkowitego oderwania się od problemów z jednym szybem, proponuje podwójną dawkę łączności optycznej. Zdjęcie Kolegi Jawkersa z południa Polski. Stanowisko łączności ze schronu Kustroń.

Jacek

[ Dodano: Wto Kwi 21, 2009 1:19 am ]
To nie jest trik fotograficzny

Jacek

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Sro 22 Kwi, 2009 21:56   

Witam

Jeśli chodzi o montowanie rur, to ten sposób był również stosowany na Śląsku przynajmniej od 1936. Swą mądrość zawdzięczam Aufowi :D . Po jego poście wpadłem na działkę i znalazłem ślady na betonie. Widać je również na fotce, ale na żywca lepiej.

pozdrawiam

Odpowiedz do tematu