Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Szukamy miejsca w którym był cmentarz.
Autor Wiadomość
pazuzu 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 05 Mar, 2007 20:19   Re: Szukamy miejsca w którym był cmentarz.

tls1 napisał/a:

"Cmentarz nr 383 - Kraków - Wróblowice
Obecnie jest to pojedyncza mogiła otoczona krawężnikiem betonowym ze współczesnym metalowym krzyżem oraz tabliczką z napisem "Nieznany żołnierz 1914 - 1916", zlokalizowana przy ul. Bochnaka. W mogile spoczywa prawdopodobnie 2 żołnierzy"

juz od dawna (a nie od dwoch lat) ten cmentarz tak nie wyglada. a kiedys (a konkretnie ok. 1975 r.) wygladal tak:

jakos srednio mi sie to zdjecie z gazety zgadza z tym co na zdjeciu z 1975. trzeba to bedzie w terenie sprawdzic

tls1 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon 05 Mar, 2007 20:56   

Porównam te 2 zdjęcia w terenie. Wyjazd w czwartek.

ps. odnosnie tych nieszczęsnych 2 lat to taką informację otrzymałem od gościa którego spytałem tam na miejscu o ten cmentarz.

[ Dodano: Sro Mar 14, 2007 4:35 pm ]
No i wizja przeprowadzona!!! Lokalizacja pokrywa sie w 100% ze zdjęciem zamieszczonym przez Darule.
Ktoś nawet tam był niedawno (znalazłem calkiem świeży znicz).

Dobra czas sie wziąść do roboty i przywrócić tą mogiłę!!!

Panowie/panie co proponujecie krzyż w ziemy czy przytwierdzony do drzewa (tak się dłużej zachowa)?

Marek Widurek 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 09 Kwi, 2007 22:28   a może sprawdzić w dokumentacji?

Wypadało by sprawdzić w dokumentacji jak było w oryginale.
Pazuzu z pewnością wskaże, gdzie poszukać tej dokumentacji.
Może u Brocha, może u Dudy a może u Drogomira?
A może wszędzie. ;)

[ Dodano: Pon Kwi 09, 2007 11:40 pm ]
Zerknąłem do źródeł.
No cóż, Duda pisze, że "kształt i wystrój pierwotny nieznany".
U Drogomira też ("plan i spis poległych nie zachowały się").
Wygląda na to, że możecie bez krzyków ze strony "purystów" cmentarnych przytwierdzić krzyż wedle swojego uznania.

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Kwi, 2007 07:37   

Witamy na forum p.Marku :wink:

Marek Widurek 
bunkrołazik

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2007 23:12   witam, witam

Miło mi gościć w tak zacnym towarzystwie.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2007 23:30   

Ja również witam :)

Panowie, zawsze się ktoś przyczepi, że krzyż nie taki, ale trzeba się wziąc do roboty. Coś nam Kolega Tls się gdzieś zabunkrował bo rzadk osie u nas pojawia :sad:

Tak nawiasem mówiąc, czy ktoś zajmował się dokładnie tematem pochówku żołnierzy radzieckich na cmentarzach I ww? Bo z tego co widzę w papierach w archiwum to trochę tych cmentarzy przekopano... :shock:

pozdrawiam

Marek Widurek 
bunkrołazik

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2007 23:40   

Pewnie rosyjskich jak w 1WW.
Albo 2WW gdy radzieckich.
;)

W literaturze nie ma pozycji dotyczących specjalnie pochówków żołnierzy rosyjskich ( z 1WW).
Rozmawiałem niedawno z Romanem Frodymą, który mówił o tym, że Rosjanie dopiero dojrzewają do lepszego poznania losu swoich poległych. Nie mają tradycji, nie pamiętają itd... Nie mogą uwierzyć,ze w Polsce do dziś zachowały się groby, wykazy, że dzieci zapalają świeczki itp...
Swoją drogą ciekawy temat na artykuł. Pisał A.Bartosz o grobach żydowskich, sporo jest o Niemcach i Austriakach. Polacy w różnych armiach mają bogatą literaturę a Rosjanie chyba, kurczę, nic...?

[ Dodano: Czw Kwi 12, 2007 12:43 am ]
Cholerka!
Dopiero teraz przeczytałem ze zrozumieniem.
Chodzi o pochówki radzieckich na cmentarzach z 1WW?
Spotkałem kilka grobów Niemców z 2WW na cmentarzach z 1WW, ale o radzieckich nie słyszałem. jeśli takie były to pewnie się dowiemy od znawców tematu.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2007 23:51   

Dobra, jak od znawców tematu to wolę nie wiedzieć ;) Papiery w archiwum nie krzyczą :)
Aczkolwiek faktycznie ciekawy temat, bo co ciekawe... Ówcześni działacze akcentują, że te cmentarze były właściwie, w grunice rzeczy.. rosyjskie!
Standardowo Żyd pod miedzą, Rosjanin na cmentarzu z pomnikiem, Niemiec na polu, partyzant w lesie. Chyba lepiej szanujemy ich zmarłych niż oni własnych.
Idąc tropem grobownictwa, ale II wojennego postaram się wybadać ilu z tych wszystkich zabitych zostało ekshumowanych. Tylko czy czasu wystarczy na lekturę tego wszystkiego...

pozdrawiam

tls1 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sob 14 Kwi, 2007 16:23   

No zabunkrowałem się w pracy- niestety. Ostatnio krucho u mnie z czasem ale mam nadzieję że niebawem będzie lepiej a cmentarz będzie stał na nowo!!!!!

maxymilan 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 22 Maj, 2007 12:05   

tak z ciekawosci i co z tym grobem ??? bo troche czasu minelo - tak apropo pewnie to wiecie ale jak co to mysle ze mozna sie tez zewrocic do austryiackiej organizacji czarny krzyz ktora zajmuje sie cmentarzami i mogilami z okresu I WŚ ?

Odpowiedz do tematu