Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
P.O. Wzgórze 304,7 - Tradytor
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Cze, 2007 20:48   

Dla kontrastu, poniżej zdjęcie z wnętrza tradytora z Dąbrówki. Stan aktualny :twisted:
Auf... nie pozdrawia .....

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pon 18 Cze, 2007 20:57   

Ale to nie tylko efekt działania złomiarzy, po wojnie w obiekcie były detonowane niewypały, co spowodowało min. przesunięcie ścian wewnętrznych.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Cze, 2007 12:17   

Simon napisał/a:
po wojnie w obiekcie były detonowane niewypały

Takich przypadków niestety znamy więcej. Należy przyznać, że aż trzy europejskie armie eksperymentowały na polskich schronach, wliczając też powojennych naszych saperów.
Jacek

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 19 Cze, 2007 20:16   

Simon napisał/a:
Armatę umieszczano na specjalnej obrotowej platformie. Poniżej zdjęcie z wnętrza tradytora z Dąbrówki (Dankschrift...)

Obrazek

pozdrawiam

No właśnie ja bym się z tym spierał. Dzisiaj akurat byłem na wzgórzu304,7 i specjalnie przyglądałem się podłodze. Nie znalazłem tam żadnych śladów świadczących o tym, że była tam zamontowana ruchoma podłoga. Podłoga jest płaska. Nie ma tam charakterystycznego zagłębienia w betonie jakie można znaleźć w tradytorach artyleryjskich na p.o. Bobrowniki. Nie ma żadnych innych śladów po metalowych okrągłych listwach po których miały toczyć się rolki z tej ruchomej podłogi. Takie listwy widać na p.o. Bobrowniki. Moim zdaniem w tym obiekcie żadnej ruchomej podłogi nie było.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 19 Cze, 2007 20:23   

W tym obiekcie jest jeszcze jedna ciekawostka. Otóż kopułę obserwacyjną tutaj zamontowano wyżej niż innych tradytorach artyleryjskich z OWŚ. To wyższe zamontowanie kopuły powodowało to, że mogły być wykorzystywane wszystkie 4 otwory obserwacyjne. Te otwory są wyżej niż ziemia ułożona na stropie tego obiektu. Przykładowo w obiektach z Bobrownik te kopuły są głębiej osadzone co powodowało, że nie można było wykorzystywać jednego z otworów, bo przesłaniała go ziemia.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Cze, 2007 20:43   

safnat napisał/a:
Podłoga jest płaska.

W drugim kierunku też, pomijając zejście. W lewym górnym rogu zaznaczyłem kierunek zdjęcia.
Auf...

DRAGON 
bunkrołaz

Wysłany: Wto 19 Cze, 2007 20:55   

Witam.
Safnat napisał/a:

"No właśnie ja bym się z tym spierał. Dzisiaj akurat byłem na wzgórzu304,7 i specjalnie przyglądałem się podłodze. Nie znalazłem tam żadnych śladów świadczących o tym, że była tam zamontowana ruchoma podłoga. Podłoga jest płaska. Nie ma tam charakterystycznego zagłębienia w betonie jakie można znaleźć w tradytorach artyleryjskich na p.o. Bobrowniki. Nie ma żadnych innych śladów po metalowych okrągłych listwach po których miały toczyć się rolki z tej ruchomej podłogi. Takie listwy widać na p.o. Bobrowniki. Moim zdaniem w tym obiekcie żadnej ruchomej podłogi nie było."

Safnacie kolega Simon wkleił tu zdjęcie wnetrza izby bojowej tego tradytora wykonane przez Niemców (a znajdujące się w Denkschrift ................ ).Polecam zobaczyć sobie to zdjęcie dokładnie.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 19 Cze, 2007 21:03   

Pisząc podłoga jest płaska miałem na myśli to, że w miejscu gdzie była ruchoma armata nie ma charakterystycznego zagłębienie. Nawet na tej fotce, którą pokazał Simon widać, że jest zagłębienie w podłodze. W tym zagłębieniu jest ta obrotowa podłoga. Tymczasem tego zagłębienia teraz nie ma! Są więc dwie możliwości. Albo ta fotka którą pokazał Simon nie jest z tego obiektu. Jest też druga możliwość, że ktoś potem zalał betonem to zagłębienie. Tylko po co ktoś to miałby robić?

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 19 Cze, 2007 21:11   

Na poniższej fotce widać to zagłębienie z p.o. Bobrowniki. W tym obiekcie z p.o. 304,7 tego zagłębienia nie ma. Tutaj podłoga jest płaska.

DRAGON 
bunkrołaz

Wysłany: Wto 19 Cze, 2007 21:28   

Poprostu w jakimś celu zalano to betonem (ale w jakim celu?)widać komuś to przeszkadzało ale powiem Ci że już raczej chyba nic mnie nie zdziwi np. w P.O. Radoszowy w jednym ze schronów chyba w latach 60-70 zrobiono w izbie bojowej wylewkę betonową podnosząc w ten sposób podłogę o jakieś 20 cm ale w jakim celu ?
Na tym zdjeciu z denksa widać instalacje mocowane do ścian , nie wiem czy się przyglądałeś ścianom ale jak kiedyś tam byłem to były tam jeszcze haki mocujące tą instalację.

Odpowiedz do tematu