Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
P.O. Wzgórze 304,7 - Tradytor
Autor Wiadomość
TADEK 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 15:40   

Witam
Czy naprawdę nikt nic nie wie a może ktoś ma jakiś pomysł w jakim celu wykonano tą instalację ?
A gdzie był montowany zbiornik na wodę do chłodzenia ckm w półkopule tego też nikt nie wie ?

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 16:35   

Mi jedynie to przyszło do głowy, że mogli zakładać, że te strzelnice działowe można też wykorzystywać jako strzelnica ckm. Wtedy ckm mogliby podpiąć się do tych rurek i byłoby chłodzenie.

TADEK 

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 17:44   

Cześć Safnacie .
To by było możliwe do tych końcówek rurek które widoczne są przy strzelnicach mogli zakładać giętkie przewody i mocować je do ckm tak jak w normalnych strzelnicach ckm .Tylko że tu ckm musiał by być chyba montowany na podstawie polowej.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 18:53   

TADEK napisał/a:
Tylko że tu ckm musiał by być chyba montowany na podstawie polowej.

Racja, podstawę trójnożną mogli ustawiać w tym oknie strzelniczym, albo było jeszcze inne rozwiązanie. W drzwiach wyjścia ewakuacyjnego pod otworem obserwacyjnym był specjalny trzpień na którym niby miała być montowana laweta czy coś w tym stylu. W drzwiach zamykających te okna działowe też widać, że był otwór obserwacyjny i możliwe, że tam też był taki trzpień do montowania takiej choćby lawety.

TADEK 

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 19:44   

Niestety nie widziałem jak wyglądały w "realu" pancerze tych strzelnic (tego tradytora)więc nie mogę powiedzieć czy był tam taki trzpień. Ale z tego co pamiętam Bobrownickie tradytory a dokładnie ich pancerze strzelnic nie posiadały takiego trzpienia ale jak wiadomo tradytory w Bobrownikach były budowane w innym roku.Na zdjęciu z denksch........ widać jedno skrzydło i widać na nim ten otwór ale pod nim nie widać takiego trzpienia czyli ckm musiał by być ustawiany na podstawie polowej .

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 20:49   

Poprowadzenie dwóch przewodów może świadczyć, że przewidywano zamknięty obieg wody. W innym przypadku nie zadano by sobie tyle trudu i poprowadzono tylko jeden przewód. Wskazane zastosowanie jest bardzo prawdopodobne.

Tylko na wyposażeniu schronów nie było zapasowych ckmów?

Auf...

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 21:37   

Witam

Przypominam o istnieniu specyficznego bolca w drzwiach wyjścia ewakuacyjnego. Może podobny był w zamknięciu strzelnicy ?? wtedy wystarczy zwykła laweta forteczna :D

pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 23:17   

Simon napisał/a:
Przypominam o istnieniu specyficznego bolca w drzwiach wyjścia ewakuacyjnego.

Cześć Simon,
Zgoda na trzpień występujący w pancerzu wyjścia awaryjnego. Dokonałem szybkiego przeglądu materiałów fotograficznych. Wyniki poszukiwań. W fortyfikacji polskiej, w przypadku zamknięcia dwuskrzydłowego strzelnicy, nie występował otwór obserwacyjny lub występował tylko w jednej z dwóch skrzydeł.
Otwór obserwacyjny zamykany był zasuwą. Nie udało mi się znaleźć rozwiązania z trzpieniem, podobnym do rozwiązania stosowanego w konstrukcji pancerza wyjścia ewakuacyjnego, w zamknięciu strzelnic armatnich.

Mamy mało, zbyt mało informacji i materiałów archiwalnych.

Aufmann pozdrawia

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Paź, 2007 23:34   

Cześć Tadek,
Ustalone zostało, że poprowadzony układ przewodów hydraulicznych miał tworzyć układ zamknięty. Czy dobrze zrozumiałem istotę problemu. Na istniejące pionowe rurki, odchodzące od poziomych, miano ewentualnie nakładać elastyczne przewody?
Aufmann

Chudy1210 
bunkrołazik

Wysłany: Sob 19 Lis, 2011 12:48   

Orientuje się ktoś czy jest jakiś sposób żeby bez zamoczenia dojść do półkopuły? 2 miesiące temu był stan wody na jakiś metr.

Odpowiedz do tematu