Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Franz Aufmann
Czw Mar 27, 2008 9:18 pm
Fortyfikacje tam zalewowych
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 11:21 pm   

Chudzin napisał/a:
Może i blacha, ale nie taka znowu cieńka.

Strasznie się cieszę, że nie taka ...... Mam już wypracowaną teorię na temat blach antyodpryskowych w polskich kopułach. Już na ten temat umieściłem info na "Twoim" forum. Nowe info rzucę w kilka dni na priv. Interesuje mnie Twoje zdanie na ten temat.

Szkoda, że nie ma podłogi. Znowu będę wisiał, jak na OWB z Grze$'em. Wtedy Grze$ inaczej myślał.

Pozdrawiam Auf... : :wink:

Chudzin
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 11:29 pm   

To nie "moje" forum tylko Witka. :wink: Ja tam tylko bywam.

Ja "miałem" kiedyś forum pewnego szczepu harcerskiego i pewnej grupy rekonstrukcyjnej, ale oba oddałem.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon Mar 05, 2007 11:52 am   

Miały powstać trzy zbiorniki, ale praktycznie prac budowlanych w 1939 roku nie ukończono. Próbowano jedynie napełnić zbiornik przy miejscowości Wesoła, ale suche lato nie umożliwiło dostateczne spiętrzenie wody. Niemcy kontynuowali rozpoczęte prace do końca 1940. Jak wyglądały jazy w 1939? W jakim stanie są teraz?
Jacek

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sro Mar 07, 2007 9:27 pm   

Cześć Chudzin,
Pamietasz możę ile strzelnic i otworów obserwacyjnych od strony zapola miała przepalona kopuła?

jeszcze do niej nie dotarłem, dlatego sie pytam?
Auf... pozdrawia

Chudzin
[Usunięty]

Wysłany: Czw Mar 08, 2007 10:37 pm   

Zaryzykuję odpowiedź: od strony zapola jedna strzelnica centralnie, dwa otwory obserwacyjne po bokach?

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sob Mar 10, 2007 2:02 pm   

Chudzin napisał/a:
Zaryzykuję odpowiedź: od strony zapola jedna strzelnica centralnie, dwa otwory obserwacyjne po bokach?

Chyba żadne ryzyko. Rocznik kopuły 1938
Pozdrawiam Auf….

Max 
bunkrolog

Wysłany: Sro Mar 14, 2007 12:20 pm   

Jacek napisał/a:
Miały powstać trzy zbiorniki, ale praktycznie prac budowlanych w 1939 roku nie ukończono. Próbowano jedynie napełnić zbiornik przy miejscowości Wesoła, ale suche lato nie umożliwiło dostateczne spiętrzenie wody. Niemcy kontynuowali rozpoczęte prace do końca 1940.

Rysunek tam zalewowych z Denkschriftu jest trochę naciądany. Pokazane są trzy zbiorniki. Chyba należy to sprawdzić na innych mapach.
Max

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw Mar 15, 2007 2:19 pm   

Witam,
Odszukałem niemiecką mapę z 1943 roku (nazwa mapy jak w podpisie zdjęcia). Na tej mapie pokazane jest istnienie tylko jednego zbiornika.
Jacek

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Czw Mar 15, 2007 2:29 pm   

Rozlewiska powstaja poprzez zamkniecie zasuw na jazach. Dzisiaj zasuwy zamkniete sa w Niezdarze i w Wymysłowie - przez co woda w zalewie Kozłowa Góra jest na takim poziomie. W Wesołej prz jazie tez czasami tworzy sie bajoro, gdyby istniała mozliwość zamknięcia wszystkich zasuw na jazach byłyby trzy zbiorniki.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw Mar 15, 2007 2:51 pm   

Darula napisał/a:
Rozlewiska powstaja poprzez zamkniecie zasuw na jazach. Dzisiaj zasuwy zamkniete sa w Niezdarze i w Wymysłowie - przez co woda w zalewie Kozłowa Góra jest na takim poziomie. W Wesołej prz jazie tez czasami tworzy sie bajoro, gdyby istniała mozliwość zamknięcia wszystkich zasuw na jazach byłyby trzy zbiorniki.

Jest to zrozumiałe, ale chodzi o zastany stan w latach 1939- 1943. Czy na podstawie mapy 1943 roku nie można sądzić, że w tamtych latach tylko jeden jaz funkcjonował?

Odpowiedz do tematu