Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Fortyfikacje tam zalewowych
Autor Wiadomość
Darula
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Mar, 2007 16:23   

Ależ oczywiście, rysunek z Denksa pokazuje jak to miało wyglądac finalnie przy zalanych przedpolach umocnień.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 18 Sie, 2007 22:47   

Tamy wybudowane są w Wesołej oraz w Wymysłowie. Jest też nietypowe rozwiązanie hydrotechniczne na rzece Brynicy przy punkcie oporu Bobrowniki o którym pisałem w osobnym temacie.

http://www.rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=1003

Słyszałem też takie opinie jakoby z Niezdarze była jakaś tama. Postanowiłem to sprawdzić. Najlepszym sposobem jest iść wzdłuż rzeki. Rozpocząłem więc poszukiwania od Niezdary od miejsca gdzie Brynica wpływa do zbiornika Kozłowa Góra i szedłem w górę. Szedłem w kierunku pozycji czat nad Brynicą. Po drodze na tym odcinku są dwa mosty. Jeden to stary kolejowy a drugi to most drogowy, który teraz jest użytkowany. Rzeka w tamtym odcinku strasznie się wije i kręci. Poziom rzeki waha się od pół metra do nawet 1,5 metra w niektórych miejscach. Teren wokół rzeki jest płaski podmokły. Kilka strumieni na tym odcinku wpływa do Brynicy. Stwierdziłem, że gdyby budować tamę to jakaś większa tama mogła by być w okolicach mostów, bo tam są nasypy które powstrzymywałyby wodę. Tam jednak nie znalazłem żadnych śladów świadczących o tym, że tam mogła być jakaś tama. Przy moście drogowym znalazłem jedynie dwa nieduże betonowe głazy, z jakiejś konstrukcji. Za małe jednak one były, wiec wątpię żeby to były jakieś pozostałości z tamy. Idąc wzdłuż rzeki szukałem też jakichś jazów. W okolicach Niezdary nic takiego nie znalazłem. Jedynie co znalazłem to mini tamę zrobioną chyba przez jakiegoś bobra. Doszedłem do wniosku że na tym odcinku raczej nie było konieczności budowania jakichś dodatkowych jazów. Teren tam jest wystarczająco podmokły bez żadnych tam.

Szedłem też wzdłuż rzeki potem na odcinku pozycji czat nad Brynicą. No i tutaj poszukiwania były bardziej owocne. Znalazłem tam niedużą tamę, którą widać na fotkach poniżej. Ta tama znajduje się między obiektami nr 2 oraz nr 3 według numeracji Simona

http://www.fortyfikacja.pl/index.php?a=brynica

Ciekawe jest to, że strzelnica z obiektu nr 2 jest tak zbudowana żeby ogień prowadzić wzdłuż rzeki Brynicy w kierunku północnym. Ciekawsze jest to, że ta strzelnica jest skierowana akurat na tą niedużą tamę. Z miejsca gdzie jest ten bunkier nawet widać betonowe murki tej tamy. Tama jest w odległości około 400 metrów od bunkra. Wrogowi wiec trudno by było coś tam majstrować, bo mógł być on pod ostrzałem. Moim zdaniem to potwierdza to, że ta tama miała przeznaczenie militarne. W końcu zarówno w Wesołej i Wymysłowie w kierunku tam też były wycelowane strzelnice. Podobnie jest w Bobrownikach gdzie strzelnica obiektu pozoracyjno bojowego jest skierowana w kierunku jazu, który jest przy p.o. Bobrowniki.

W wyniku tych poszukiwań stwierdziłem, że w okolicy samej Niezdary nie było żadnych tam ani jazów. Dopiero przy pozycji czat nad Brynicą jest nieduża tama.

Przemo 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Nie 19 Sie, 2007 13:28   schron

Cały plan agro - hydro technicznych "urzadzeń" miał dwa cele : wojskowy (rozlewiska, zapory i tdi) cywilne zbiorniki dla ludności. Szukam od tygodnia informacji o budowie i planach wojewody ślaskiego co do Brynicy, Kozłowej G. i "terenów zalewowych" chyba mam to w arch w piwnicy. Uważam, że był spójny i wspójny plan" wodny" dla autonowmi ślaskiej (cywinly i wojskowy) . Dla potwiedzenia tej tezy maiałem zestawienie wydatków " śląskiej autonomi" na roboty agro- hudro na rok od 1938 do roku 1940 lub 1941. Odawałoby to skalę tych prac.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 19 Sie, 2007 15:40   

Na pewno te zbiorniki miały też jakieś przeznaczenie cywilne. W końcu zbiornik Kozłowa Góra zaraz po wojnie był już wykorzystywany jako zbiornik wody potnej.

http://www.gpw.katowice.pl/load.php?PageID=0302061

Cytat:

"Zakład Produkcji Wody Kozłowa Góra zasilany jest w wodę z jazu upustowego zapory czołowej zbiornika Kozłowa Góra. Zbiornik ten został wybudowany w latach 1935-39 dla celów strategicznych, a w latach 1948-51 dokonano jego adaptacji dla celów wodociągowych. Pierwotna technologia Stacji Uzdatniania była oparta na filtracji na filtrach piaskowych i dezynfekcji wody uzdatnionej za pomocą chloru."

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Nie 19 Sie, 2007 21:42   

Witam

Zalew nr 2 "Józefka" mógłby wyglądać tak:

pozdrawiam

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Sro 05 Wrz, 2007 20:24   

Witam

pozwolę sobie odświeżyć wątek i połączyć odpowiedź z drugim tematem założonym przez Safnata.

Pierwotnie wybudowano trzy tamy zalewowe (dwie wojskowe jedna cywilno - wojskowa): Nr 1 "Szarlej" - obecnie pozostał tylko most na ulicy Czołgistów łączący Bobrowniki z Szrlejem; Nr 2 "Józefka" - niedawno ogołocony, znajduje się na granicy Józefki i Wesołej oraz cywilno-wojskowa Nr 3 "Kozłowa Góra" na granicy Kozłowej Góry i Wymysłowa. Tym samym powstały trzy zbiorniki wodne. Jednakże w 1939 roku zdecydowano się powiększyć tereny zalewowe ze względu na rozbudowę umocnień. W ten sposób powstały prezentowane przez Safnata zastawki. Jedna w Brzozowicach - drewniany most przy stacji benzynowej, w Świerklańcu - droga na Siewierz ora z Brynicy - ostatnie zdjęcie z tego wątku. Czyli w przededniu wojny tereny zalewowe miały się rozciągać od Czta nad Brynicą po p.o. "Kamień", łącznie 5 zbiorników.

Podobnie rzecz się miała na południowym skrzydle OWS od Jamny po Wyry, a być może i dalej po Paprocany.Tyle, że tam zastawki wykonano z drewna i nie ostały się do dziś. Natomiast w Lesie Wyrskim pięknie zachowały się rowy zalewowe.

Uwaga dla zwiedzających: W okolicy mostu na ulicy Czołgistów na Szarleju jest masa konstrukcji hydrotechnicznych. Część z nich to późniejsze budowle kopalni "Julian" i trzeba być bardzo ostrożnym by czegoś źle nie zinterpretować.

Sorki za przydługi wykład.

Pozdrawiam

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Wrz, 2007 08:34   

Simon napisał/a:
W ten sposób powstały prezentowane przez Safnata zastawki.

Zastawka miała podnieść poziom wody. Całość zaczyna układać się w logiczny ciąg. Z przyjemnością powróciłem do obu tematów. Wykład wcale nie był przydługi.

Jacek

TADEK 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Wto 02 Paź, 2007 12:36   

Witam
Kolega Simon wspomniał o drewnianych zastawkach na Jamnie itd. To warto jeszcze wspomnieć o pozostałości drewnianej zastawki na rzece Kłodnica.Na pozostałości tej zstawki natrafił kilka lat temu mój kolega.

Pozostałości drewnianej zastawki na rzece Kłodnica.

Na tym zalesionym wzniesieniu znajdują się Polskie okopy (jest to fragment ciągnącej się przez ten teren pozycji polowej) przed tym wzniesieniem znajduje się teren zalewowy.

I to same zalesione wzniesienie - widoczny jest okop.

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Wto 02 Paź, 2007 19:04   

Witam

Kiedy te fotki były robione ?? Jest szansa, że jeszcze są te elementy ?? Wędrowałem tam w tym roku i nic nie widziałem :oops:

pozdrawiam

TADEK 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Wto 02 Paź, 2007 20:08   

Cześć Simon.
Fotki były robione jakieś 3 lata temu więc jeśli nic nie robili z korytem rzeki to jest szanasa że nadal te elementy tam są.Polecam zobaczenie sobie całej tamtej okolicy poniewaz jest to miejsce gdzie było połączenie odcinka fortyfikacji "Kłodnica" z odcinkiem "Jamna" .A już myślałem Szymonie że opanowałeś tamte tereny :grin:
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu