Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Fortyfikacje tam zalewowych
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 4:36 pm   Fortyfikacje tam zalewowych

Witam,
Brynica to mało znana rzeczka na Śląsku. Znają ją dobrze mieszkańcy Wesołej, Niezdary i grono wielbicieli fortyfikacji.

W okresie międzywojenny, Brynica była rzeką przygraniczną, a jej istnienie uwzględniono przy planowaniu umocnień OWŚ. Zaplanowano budowę tam i jazów w celu pełnego wykorzystania tej przeszkody wodnej. Trzy zbiorniki wodne miały być utworzone przez tamy zalewowe nr 1 „Szarlej”, nr 2 „Józefa” i nr 3 „Kozłowa Góra”, a ich zadaniem było wyeliminowanie ewentualnego ataku niemieckich wojsk pancernych na odcinku od Bobrownik do Niezdary.
Dla ochrony tamy zalewowej „Józefa” powstają w latach 1937-1938 dzieła obronne w Wesołej. W skład pododcinka wchodzi ciężki schron bojowy, znany jest miłośnikom fortyfikacji (niżej na zdjęciu), oraz dzieła pozorno – bojowe i obiekty pozorne.

Jak wyglądają inne dzieła ochrony tam zalewowych? Jaki jest ich stan aktualny? I jeszcze jedno małe pytanie dotyczy schronu w pobliżu tamy „Kozłowa Góra”. Prawdopodobnie w 1940(?), Niemcy prowadzili doświadczenia z ładunkami kumulacyjnymi na pancernej kopule schronu? Czy może ktoś posiada zdjęcia tej kopuły?

Auf... pozdrawia

drozd 
bunkrołaz

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 6:08 pm   

Zdjęcie kopuły,wyraźnie widać uszkodzenia po ładunkach kumulacyjnych mniejszym i większym

i jeszcze jedno od spodu kopuły,widać że wiekszy ładunek przepalił kopułę a mniejszy nie dał jej rady :cool:

Poza tym to chyba chodzi o rzeczkę Brynicę a nie Bytnicę :wink:
Pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 6:30 pm   

Cześć Drozd,
Dobre zdjęcia. Kiedy były robione? W strzelnicy chyba jeszcze jest wkładka?
Pozdrawia Auf...

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 6:55 pm   

nie wiem dlaczego, ale nie widze zdjęć?

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 7:08 pm   

Kilka zdjęć do tematu

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 10:40 pm   

Cześć Darula,
Widać klasę i chyba nie należy ciągle chwalić.
Krater po ładunku kumulacyjnym świetnie pokazałeś. :wink: Podobne widziałem jeszcze w dwóch miejscach. Pierwszy na OWB na dzwonie obserwacyjnym 23P8, a kilka innych na kopułach fortu Eben Emael. Kilka dni temu rozstrzygaliśmy problem fantastycznego schronu na pozycji obronnej Mława i przez Eben Emael i małą miejscowość w Bawarii z pięknym poligonem Wehrmachtu i obecnej bazy boy’sów za oceanu, powróciliśmy do schronów w pobliżu tam zalewowych na OWŚ. Wszystkie kratery podobne. Wspaniała wirtualna wycieczka. :wink:
Pozdrawim Auf..

Darula, dokleisz jeszcze coś, proszę :wink:

Chudzin
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 10:50 pm   

To i ja kilka, zdjęcia sprzed roku:

Chudzin
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 10:54 pm   

Przepraszam, myślałem że forum wstawi mniejsze zdjęcia :(

A drugie wstawiłem złe - wyszła strzelnica schronu pozorno-bojowego zamiast "klocka" od boku.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 11:00 pm   

Cześć Chudzin,
Kopa lat… Przedostatnie spotkanie chyba w sierpniu w Bakałarzewie? Ostatnie w sprawie 45, oczywiście z mojej winy (byłem trzy dni w rozjazdach), nie doszło do skutku.

Chyba trochę się ostrość na sygnaturze kopuły rozjechała, ale to kolejna sygnaturka w mojej marnej kolekcji. Ostatno z uporem maniaka zbieram polskie sygnaturki. Brakuje mi kilku z P.O. Godula.

Ostatnie zdjęcie daje mi dużo do myślenia.
Pozdrawiam Auf…

Dzięki za takie zdjęcia. Wreszcie coś widać bez szkła powiększającego :mrgreen:

Jeżeli coś nie wyszło, to wklej jeszcze......... :mrgreen:

Chudzin
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 11:12 pm   

45-ka to wogóle ma problemy z dojściem do skutku. Nie z mojej winy.

Może i blacha, ale nie taka znowu cieńka. Są pewnie tacy co lepiej to wiedzą. Aha... tam zasadniczo nie ma podłogi w kopule :-)

Miało być jeszcze to zdjęcie:

Odpowiedz do tematu