Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Punkt oporu "Przyborów-Krzyżowa"
Autor Wiadomość
jawkers
[Usunięty]

Wysłany: Sro 07 Mar, 2007 14:11   Punkt oporu "Przyborów-Krzyżowa"

Witam.

Zapraszam wszystkich forumowiczów posiadających informacje lub fotografie związane z historią fortyfikacji w Przyborowie i Krzyżowej jak i tych którzy chcą się coś dowiedzieć o tym punkcie oporu.
Osobiście nieposiadam wiele informacji na temet tamtejszych fortyfikacji ale liczę na to że dzięki wam cenne informacje odkryja przed nami wydarzenia z tamtych lat.
Kilkakrotnie byłem w Przyborowie i Krzyżowej ale niemiałem okazji zwiedzić tamtejszych schronów.

Przyborów i Krzyżowa są to wioski leżące obok siebie, należą do gminy Jeleśnia w powiecie Żywieckim na południu Polski, między Żywcem a Korbielowem.
Kilka kilometrów od Przyborowa i Krzyżowej znajduje się znana wielu Polakom Węgierska Górka.
Punkt oporu "Przyborów-Krzyżowa" jest położony na terenie górzystym o pięknych krajobrazach rownie jak Węgierska Górka.

Jeszcze raz zapraszam do podzielenia się wiadomościami które posiadacie na ten temat.
W najbliższym czasie postaram się umieścić informacje o schronach tego punktu oporu.

Dziękuję i pozdrawiam jawkers. :wink:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 07 Mar, 2007 20:47   

Schrony zachowane w bardzo dobrym stanie, aż korci pokazać foty i je dokładnie opisać.

Zaczynamy nowy temat. Może warto wspomnieć, dlaczego zaplanowano budowę dwóch punktów oporu na terenie Beskidu Żywieckiego i dlaczego budowę zaczęto dopiero na początku 1939 roku. Czym było takie postępowanie uwarunkowane.

Pozdrawia Auf…

jawkers
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Mar, 2007 14:23   

Witam.
Schrony w Krzyżowej zostały wybudowane w miejscu zwężenia neturalnego kotliny potoku Krzyżowa. Miały one zablokować drogę od Przełęczy Glinne w kierunku Jeleżni i Żywca.
Schrony usytuowane były w południowej części wsi Krzyżowa.
Wybudowano 3 z 5 planowanych schronów bojowych.
Te trzy obiekty nie zostały w pełni wyposarzone.Pod czwarty schron wykopano fundament a pod piąty wykonano wykop.
Za zadanie zablokowania rzeki Koszarawy i drogi do Jeleśni i Żywcaniały schrony w Przyborowie.
Miało sie tam znajdować 5 schronów. Lecz zdążono wybudować tylko 2 schrony i po części je wyposarzyć.
Trzeci schron doczekał się tylko fyndamentów a czwarty i piąty tylko wykopano dół.

Pozdrawiam jawkers.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Mar, 2007 15:22   

Witam,
Punkty oporu w Węgierskiej Górce oraz Krzyżowej – Przyborowie, zaplanowano i realizowano z powodu radykalnej zmiany sytuacji w Czechach. Początkowo postanowienia paktu z Monachium i późniejsza agresja Niemców na Czechosłowację (1938 r.) spowodowała nagłe rozciągnięcie granic z naszym zachodnim sąsiadem. Wspomniane fortyfikacje w Beskidzie Żywieckim ryglowały drogi do naszego, całkowicie uzależnionego od Niemców, południowego sąsiada – Czech. Fortyfikacje polowe wykonano pod Korbielowem. Tam też, pod Zwardoniem powstały polskie „południowe” zęby smoka.
Jacek

Ludwiq 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Czw 08 Mar, 2007 19:54   

Według artykułu Mirosława Holewińskiego, planowane były tez punkty oporu w Bystrej, Jordanowie, Skomielnej i Rabie Niżnej...ale prace nie wyszły poza wyznaczenie obiektów w terenie, oraz zwózke materiałów...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Mar, 2007 21:07   

Witam, Czy ktoś dysponuje mapą z lokalizacją schronów w Przyborowie- Krzyżowej? Pyta Auf...

jawkers
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Mar, 2007 22:43   

Witaj.
Ja posiadam taką mapę ale jest wykonana w jakimś programie gragicznym, mógłbym wykonać mapkę ze zdjęcia lotniczego.
Tylko jest jeden problem obszar jest troszkę zalesiony i niewidać schronów.
Przed wczoraj szukałem schronów na zdjęciu lotniczym i nieznalazłem.
W przyborowie będzie to wogóle niemożliwe ponieważ teren jest całkowicie zalesiony.
Kilka znajduje się w lesie lub na skraju lasu i ciężko coś znależć.
Można by nanieść miejsca znajdowania się schronów ale w przybliżeniu, nie tak jak to było możliwe w Węgierskiej Górce.

Pozdrawiam jawkers.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Mar, 2007 23:01   

Jawkers, dobry pomysł. Proszę spróbuj taką mapkę zrobić. Auf...

jawkers
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Mar, 2007 23:08   

Właśnie szukam schronów w Krzyżowej ale naprawde trydno jest coś zobaczyć ze względu na to że zdjęcia są zrobione w lecie kiedy są liście na drzewach i dają duży cień który przysłania wszystko.
W książce jest napisane żeby iśc pod linią wysokiego napięcia do schronu K-1, linie znalazłem widać cień słupów, ale schronu nie mogę znaleść.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Mar, 2007 23:14   

jawkers napisał/a:
W książce jest napisane żeby iśc pod linią wysokiego napięcia do schronu K-1, linie znalazłem widać cień słupów, ale schronu nie mogę znaleść.

Jawkers, jeżeli pomylisz się o kilanaście metrów, nikt głowy Ci nie urwie.

Latem może określę wszystkie sektory ognia dla tego punktu oporu.

Auf....

Odpowiedz do tematu