Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 9:47 pm
Pancerze po próbie ognia
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sro Sie 05, 2009 3:46 pm   

Owicz napisał/a:
Auf, potwierdzisz wreszcie czy ...
Zniecierpliwiony,

Potwierdzam dla uspokojenia. Owicz, ale co ja mam potwierdzić?

Auf... pozdrawia zniecierpliwionych

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro Sie 05, 2009 4:56 pm   

Nie trzymaj nas w niepewności :wink:

Słyszałem o zastosowaniu podobnej broni pod Monte Cassino, ale pewnie była stosowana na wszystkich frontach...

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Czw Sie 06, 2009 4:48 pm   

Witam,
Obiecany link do strony z archiwalnymi zdjęciami ładunków kumulacyjnych.
http://richard-1.com/tvrze/zvony.htm

Auf...

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią Sie 07, 2009 1:34 pm   

Cytat:
O jak silnou (silné) nálože se jednalo, svědčí mimo jiné i skutečnost, že výbuch vmetl ocelové střepiny až do spodního patra tvrze (prorazil betonovou podlahu)

Asi nemá cenu rozepisovat se o tom, jaký by to mělo následek pro osádku zvonu – potažmo tvrze.

W środku wszystko zostało wymiecione a dziurka wydawała się niepozorna :mrgreen:

Matt
Pozdro

K2
[Usunięty]

Wysłany: Pią Paź 23, 2009 8:16 am   

Witam
Po długiej przerwie udało mi sie w końcu dotrzeć na forum. Mam nadzieje, że na dłużej.
Co do wspomnianych zdjęć archiwalnych z prób ładunków kumulacyjnych w Wymysłowie na OWS to pojawiły sie one już w schronie nr52 w Dobieszowicach, gdzie są (były przynajmniej za moich czasów) prezentowane na ekspozycji. Pochodzą z książki "PŘEPADENÍ" autorstwa- Blum Milan, Ráboň Martin wydana w Czechach w 2002r. Sama książka zawiera wiele ciekawych opisów, zdjęć, relacji związanych z powstawaniem i użyciem ładunków kumulacyjnych oraz niszczeniem umocnień w walce (Eben- Emael). Z tego co wiem jest już ciężko dostępna w sprzedaży ale warta ceny-ok.150zł.
http://www.bunkry.cz/knih...=detail&id=c052
Poniżej zamieszczam jeszcze interesujący fragment tłumaczenia tekstu przy tych fotografiach. Str.60

"Dnia 4 grudnia 1939 r. trzech członków plutonu saperskiego wyjechało pociągiem do Katowic przez Gliwice. Dzień później, na jednym z polskich bunkrów w Annaberg (Góra św. Anny sic!) doszło do praktycznego przetestowania działania ładunków kumulacyjnych nowego typu o wadze 12,5 do 50 kg. Oprócz obecnego Witziga, jego zastępcy i dowódcy 4 drużyny Wenzela, do rozpoczęcia operacji, żaden żołnierz z plutonu saperskiego nie widział, jaką moc ma ta nowa broń.[PRZYPIS: Pierwotna opinia dowódcy Witziga: „ Dlaczego mają to wiedzieć? Atakujący saper powinien polegać na swojej broni -w tym przypadku ładunku i spełnić swój cel bojowy, czyli dostarczyć ładunek w jak najkrótszym czasie na miejsce użycia, umieścić go, odpalić zapalnik i wg instrukcji uciec dostatecznie daleko. Pozostałe problemy rozwiązali za niego konstruktorzy ładunku].
Jest godnym uwagi, że w owym czasie ładunki te były prawdopodobnie w fazie testowej, co można wywnioskować z jednego z zachowanych zdjęć z prób tych ładunków, na którym zbrojmistrz ubrany jest po cywilnemu.
[podpisy pod zdjęciami: foto nr 51-z z zbrojmistrzm): Pierwsze i jedyne praktyczne przeprowadzenie próby ładunków kumulacyjnych (tutaj pięćdziesięciokilogramowy ładunek na dzwonie pancernym polskiego schronu koło Annaberg(sic!) na Śląsku. Zdjęcie wykonał 5.12.1939 r. porucznik Kord Titjens, który 10 maja 1940 r. podczas desantu w Holandii osobiście rozbroił ładunki wybuchowe na moście koło Moordijku.
Foto nr 52: Ładunek kumulacyjny 12,5 kg na dzwonie pancernym polskiego schronu koło Annaberg, 5 grudnia 1939 r.
Tak małym uzupełnieniem wcześniejszych informacji.

Zdravim s Ostravy:)

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto Gru 22, 2009 1:33 pm   

Nie wiem, czy to tylko przypadek, ale koledzy trafnie wskazali obiekt doświadczeń. Ja zwróciłem uwagę na kamuflaż, po którym nie pozostało żadnego śladu. Czy słuszny jest następujący wniosek? Skoro kopuła posiadała farbo-maskowanie, to również pokryto ochronnym kamuflażem? Czy pozostały jakieś ślady?

Matt
pozdro

Chudy1210 
bunkrołazik

Wysłany: Pią Gru 23, 2011 6:25 pm   

Franz Aufmann napisał/a:

Istnieją na OWŚ również kopuły potraktowane ogniem palników "zbieraczy" złomu. Czy koledzy posiadają zdjęcia takich kopuł lub mogą podać ich lokalizacje?

Auf... pozdrawia

Dwie kopuły na OWŚ zostały ukradzione przez złomiarzy dwie kopuły ciekawą metodą, mianowicie palnikiem na elektryczność. Potrzebował on jednak sporej ilości prądu, więc złomiarze przerzucili kable na linie energetyczne i w ten sposób pozbawili kopuł schron bojowy nr 82 (Radoszowy) i nr 14 (Zgorzelec). Z kolei na Nowym Bytomiu (schron nr 30) próbowali jakoś inaczej ukraść kopułę (lin energetycznych tam nie ma), ale im nie wyszło. Ta kopuła wygląda obecnie tak:

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Czw Kwi 26, 2012 8:00 pm   

Witam,

Ciekawie wyglądający pancerz, mocno doświadczony. Wyraźnie widoczna jest zmiana grubości pancerza w strefie narażonej na ostrzał z broni ppanc. W momencie projektowania kopuły, standardowa armata przeciwpancerna mogła jedynie porysować farbę na zewnętrznej powierzchni. Zdjęcie przedstawia kopułę obserwacyjno- bojową (GFM) bloku bojowego małej grupy warownej Kerfent (fr. petit ouvrage du Kerfent). Grupa warowna znajdowała się w sektorze umocnionym Faulquemont (fr. secteur fortifié de Faulquemont). Blok bojowy nr. 4.

Auf... pozdrawia

penetrator 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon Kwi 30, 2012 1:21 pm   

Inne ujęcia kopuły ze strony 4.

[ Dodano: Pon Kwi 30, 2012 2:21 pm ]
jw

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Kwi 30, 2012 8:45 pm   

Ładnie poharatane.

Odpowiedz do tematu